Policja patroluje historyczne getto w Wenecji. Wszystko przez eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie
W związku z atakiem Hamasu na Izrael i trwającym tam zbrojnym konfliktem w Wenecji wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa na terenie historycznego getta. Jego obszaru pilnują zwiększone siły policji, a nad całą dzielnicą krąży policyjny śmigłowiec.
Władze Wenecji zdecydowały o dodatkowej ochronie historycznej części miasta na mocy decyzji włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które nakazało prewencyjne podniesienie czujności we wszystkich miejscach kraju, które uznawane są za wrażliwe i mające znaczenie strategiczne. Wszystko przez eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie.
Funkcjonariusze policji pilnują porządku na terenie historycznego getta
Obecnie w Wenecji przebywają tysiące turystów z całego świata. Wielu z nich, także w zorganizowanych grupach, odwiedza dawne getto w dzielnicy Cannaregio. Lokalne media informują o wyraźnie widocznej zwiększonej obecności sił porządkowych. Przed synagogami czuwają uzbrojeni funkcjonariusze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
Wizytę złożył tam prefekt, czyli szef władz prowincji, Michele Di Bari. - Działamy na rzecz tego, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osobom, które tu mieszkają - mówił cytowany przez Ansę. Wśród mieszkańców dzielnicy żydowskiej są także ci, którzy mają rodziny w Izraelu. "Martwimy się o nich"- podkreślają w rozmowach z dziennikarzami.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Getto zostało utworzone w 1516 r. na mocy decyzji Senatu Republiki Weneckiej, który postanowił, że wszyscy Żydzi muszą mieszkać razem w zamkniętej dzielnicy. Tak rozpoczął się nowy rozdział represjonowania ludności żydowskiej i budowania murów.
Weneckie getto słynie ze swego historycznego dziedzictwa
Samo określenie "getto" pochodzi bezpośrednio od nazwy miejsca w peryferyjnej wówczas, otoczonej kanałami dzielnicy Cannaregio, gdzie kazano osiedlić się Żydom. Była tam odlewnia metali, a słowo "getto" oznacza między innymi odlew.
Weneckie getto zasłynęło nie tylko jako pierwsze, ale także najbardziej otwarte. To, co czyni to miejsce wyjątkowym obecnie, to przede wszystkim nietknięte dziedzictwo historyczne, m.in. pięć synagog i muzeum. W szczytowym okresie, czyli w XVII w. mieszkało tam 5 tys. osób. Bramy getta zostały otwarte w 1797 r.