Polska kontra Słowacja, czyli które aquaparki pod Tatrami są najlepsze?
Jeszcze do niedawna głównymi atrakcjami, które przyciągały turystów w Tatry były oczywiście góry i podtatrzańskie kurorty - po polskiej stronie Zakopane, a po słowackiej - Tatrzańska Łomnica, Smokowce czy Szczyrbskie Jezioro. Dziś jednymi z największych atrakcji przyciągających turystów są aquaparki. Są prawdziwymi magnesami nakręcającymi ruch turystyczny - zwłaszcza na Słowacji. Od dawna trwa spór, gdzie które z nich są najlepsze i najciekawsze, a które najbardziej "opłacalne". Postaramy się przybliżyć poszczególne obiekty, by każdy sam mógł wybrać, czy aby popluskać się w wodzie lepiej udać się do naszych południowych sąsiadów, czy zostać po podhalańskiej stronie.
Jeszcze do niedawna głównymi atrakcjami, które przyciągały turystów w Tatry były oczywiście góry i podtatrzańskie kurorty - po polskiej stronie Zakopane, a po słowackiej - Tatrzańska Łomnica, Smokowce czy Szczyrbskie Jezioro. Dziś jednymi z największych atrakcji przyciągających turystów są aquaparki. To prawdziwe magnesy nakręcające ruch turystyczny - zwłaszcza na Słowacji. Od dawna trwa spór, gdzie
które z nich są najlepsze i najciekawsze, a które najbardziej "opłacalne". Postaramy się przybliżyć poszczególne obiekty, by każdy sam mógł wybrać czy aby popluskać się w wodzie lepiej udać się do naszych południowych sąsiadów, czy zostać po podhalańskiej stronie.
Przegląd kąpielisk i aquaparków zaczniemy od słowackiej strony – tam bowiem znajduje się więcej obiektów, a jednocześnie, te które są, przewyższają polskie odpowiedniki pod względem wielkości i liczbie atrakcji. Najbliżej granicy, położone są Orawice, w których funkcjonują dwa obiekty – stare kąpielisko to dwa niewielkie baseny, w których główną atrakcją jest samo przebywanie w ciepłej wodzie. Tuż obok niego powstał nowoczesny MeanderPark, z basenami zewnętrznymi i obszerną krytą halą basenową. Co ciekawe – tuż obok aquaparku w zimie funkcjonuje wyciąg – jest więc to jedyne miejsce pod Tatrami, gdzie dosłownie z nart możemy wskoczyć prosto do basenu.
pw/at
Beszeniowa, Słowacja
Nieco dalej na południe, już w kotlinie Liptowa leży znana i lubiana przez Polaków Beszeniowa. Początkowo niewielkie kąpielisko termalne, z czasem rozrastało się, a dziś, dzięki ostatnim modernizacjom należy do największych i najczęściej odwiedzanych na Słowacji. Jest tu 8 basenów z wodą termalną o temperaturze od 26 do 39 stopni Celsjusza, z wodą zarówno przejrzystą, odfiltrowaną, jak i z naturalnie mętną. Są też tu baseny kryte, a także mnóstwo zjeżdżalni. Beszeniowa chlubi się też pięknym kompleksem spa&welness z kilkunastoma saunami, komorą lodową i jacuzzi.
Tatralandia, Słowacja
Dalej na wschód, po drugiej stronie zaporowego jeziora Liptowska Mara leży największy aquapark Słowacji, a także jeden z największych tego typu obiektów w całej Europie Środkowej – Tatralandia. Jest tu 14 basenów, w tym 9 całorocznych i ponad 30 rur i zjeżdżalni wodnych. Niedawno otwarto tu Tropical Paradise Tatralandia - ekologiczną halę w kształcie morskiej muszli z prawdziwymi palmami, roślinnością z tropików, basenami z wodą morską i termalną oraz basenem do nurkowania z możliwością podziwiania kolorowego świata rybek morskich i koralowców. Dodatkową atrakcje jest otwarty niedawno symulator swobodnego spadania SuperFly, położony tuż obok aquaparku. Tatralandia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów pod Tatrami.
Liptowski Jan, Słowacja
Niedaleko Tatralandi, w jednej z pięknych dolin Niżnych Tatr leży Liptowski Jan. Znajduje się tu niewielkie (4 baseny otwarte i jeden kryty) kąpielisko termalne, jedno z pierwszych na Liptowie, dzięki czemu, mimo dużej konkurencji nowych obiektów, jest ono nadal chętnie odwiedzane przez turystów. Woda ma temperaturę od 26 do 29 stopni Celsjusza i pochodzi z termalnego źródła "Rudolf".
Aquacity Poprad, Słowacja
Pod Tatrami Wysokimi znajduje się kolejny znany i bardzo chętnie odwiedzany obiekt – Aquacity Poprad. Jest to obiekt, w którym wykorzystano najnowocześniejsze technologie, pozwalające wykorzystywać wody geotermalne nie tylko do kąpieli, ale także do zasilania go w energię. Baseny zewnętrzne oferują także liczne atrakcje – zjeżdżalnie, grzyby wodne, falę, ale także niezapomniany widok na Tatry. Z kolei wielką atrakcją basenów wewnętrznych są laserowe pokazy wodne. W sumie, mimo, że pod względem wielkości obiekt ustępuję nieco Tatralandii, to jednak odwiedza go więcej turystów – w ubiegłym sezonie znalazł się na pierwszym miejscu najczęściej odwiedzanych atrakcji całej Słowacji.
Vrbov, Słowacja
Niedaleko Kieżmarku znajduje się kąpielisko termalne Vrbov. Znajduje się tu 7 basenów z wodą o temperaturze od 26 stopni Celsjusza do 38 stopni Celsjusza. Woda w basenach ma liczne właściwości lecznicze i uważana jest za jedną z najlepszych pod tym względem w Środkowej Europie. Przynosi dobroczynne skutki na 12 rodzajów dolegliwości i to zarówno podczas kąpieli jak też picia. Dużą popularnością cieszy się tu również długa na ponad 60 metrów zjeżdżalnia.
Termy Bukowina Tatrzańska, Polska
Przenieśmy się teraz na polską stronę Tatr – kąpielisk termalnych nie jest tutaj tak dużo, jak u naszych południowych sąsiadów, ale przez kilka ostatnich lat powstało sporo nowoczesnych obiektów. Największym, i najchętniej odwiedzanym obiektem są Termy Bukowina w Bukowinie Tatrzańskiej. Leżą one w zacisznej okolicy otoczonej lasami, z pięknym widokiem na góry.Termy obejmują 12 basenów, w których temperatura wody utrzymuje się w granicach 28 - 36 stopni Celsjusza. Jest tu oczywiście szereg atrakcji dla dzieci, między innymi zjeżdżalnia oraz specjalne pływalnie dla najmłodszych. Dostępnych jest tu również 8 saun m.in. rzymska, fińska, góralska, kwiatowa, na podczerwień oraz gabinety spa. Bez wątpienia jest to najgroźniejszy konkurent słowackich aquaparków.
Termy Białka, Polska
Dużym i nowoczesnym obiektem są także nowoczesne Termy Białka w znanej narciarzom Białce Tatrzańskiej. Dzięki ciekawej architekturze i oryginalnej funkcjonalności jest to miejsce bez wątpienia godne polecanie miłośnikom kąpieli. Obiekt podzielono na trzy strefy – największa jest strefa głośna, w której znajduję się pięć basenów z wodą termalną o temperaturze do 34 stopni Celsjusza i zjeżdżalnie zewnętrzne o łącznej długości blisko 300 m; strefa cicha to miejsce relaksu i wyciszenia – są tu trzy baseny z wodą termalną o różnej specyfice; trzecia strefę tworzy urokliwe saunarium. Dzięki bliskości największego w Polsce ośrodka narciarskiego Termy Białka są jednym z najczęściej odwiedzanych aquaparków pod Tatrami.
Termy Szaflary, Polska
Te same zasoby wody termalnej posłużyły do wybudowania Term Szaflary, które były pierwszym tego typu obiektem po polskiej stronie Tatr. Złożone są z zespołu całorocznych basenów termalnych, zewnętrznych i wewnętrznych wraz z terenem przeznaczonym do rekreacji np. kąpieli słonecznych, a także kompleksu hotelowego. Do dyspozycji są cztery baseny oraz brodzik dziecięcy, pomiędzy którymi można swobodnie przemieszczać się nie wychodząc z wody. Łączna powierzchnia basenów wynosi 970 m kw, a temperatura wody utrzymywana jest w zakresie od 30 do 38 stopni Celsjusza.
AquaPark Zakopane, Polska
Swój aquapark ma także Zakopane. Usytuowany pod Antałówką, dysponuje czterema dużymi basenami, a wielką atrakcją są też liczne, długie zjeżdżalnie. W kompleksie działają m.in. dwie restauracje, zespół saun, kręgielnia i plaża rekreacyjna na tarasie widokowym.
pw/at