Polska perełka dostrzeżona. W końcu usłyszy o niej świat
Mamy powody do radości. Położona w Sudetach Zachodnich, Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła właśnie na listę Światowych Geoparków UNESCO. Z pewnością przyczyni się to większego zainteresowania zagranicznych turystów tym zakątkiem Polski.
Oto #TopWP. Przypominamy najlepsze materiały ostatnich miesięcy.
Już w połowie miesiąca informowaliśmy o wielkiej szansie, która może otworzyć się przed Krainą Wygasłych Wulkanów. Teraz nie ma już wątpliwości - 27 marca wyjątkowe miejsce w Polsce zostało wpisane na listę Światowych Geoparków UNESCO.
Kraina Wygasłych Wulkanów na liście UNESCO
- Jako państwowa służba geologiczna jesteśmy niezmiernie dumni, że Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów jako już trzeci geopark z naszego kraju dołączył do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała w rozmowie z PAP dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.
Dodała szczególne gratulacje należą się przede wszystkim Stowarzyszeniu Kaczawskiemu, które zarządza Geoparkiem i od lat prowadziło działania związane z przystąpieniem do grona Światowych Geoparków UNESCO.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
- Jest to nie tylko ogromne wyróżnienie dla regionu, ale również znaczący krok naprzód w promowaniu geoturystyki i edukacji ekologicznej w Polsce i na świecie - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Kraina Wygasłych Wulkanów z jej unikalnym krajobrazem, bogatą historią geologiczną oraz kulturowym dziedzictwem, stanowi doskonałe miejsce na edukacyjne oraz przygodowe wyprawy dla osób w każdym wieku. Wpis na listę Geoparków UNESCO podkreśla międzynarodowe znaczenie tego obszaru oraz jego unikalne wartości przyrodnicze i kulturowe - dodaje ekspert.
Poza geoparkiem z Polski w środę do listy dołączyło 17 geoparków z różnych części świata. Światowe Geoparki UNESCO to miejsca, w których promuje się i chroni dziedzictwo geologiczne, przyrodnicze i kulturowe, aktywizując przy tym lokalną społeczność.
Kraina Wygasłych Wulkanów - wyjątkowe miejsce w Polsce
Kraina Wygasłych Wulkanów położona jest w obrębie Gór i Pogórza Kaczawskiego - rozciąga się na terenach między Złotoryją a Jelenią Górą. Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem tektonicznym i geologicznym obszarów Polski.
- Kraina Wygasłych Wulkanów to – jak sama nazwa wskazuje - przede wszystkim dawne wulkany, a tak właściwie zachowane w różnym stopniu pozostałości aktywności wulkanicznej: skały i minerały, ale również formy terenu - dodała dr Szadkowska.
Dodała, że pochodzą nie z jednego, a trzech epizodów aktywności wulkanicznej, odległych od siebie w czasie o setki milionów lat
- Wulkany działają na wyobraźnię i przyciągają turystów. Musimy jednak pamiętać o tym, że Kraina Wygasłych Wulkanów to nie tylko skały wulkaniczne. Spotkamy tu również inne typy skał, pochodzące z różnych okresów geologicznych, które mówią nam między innymi o dawnych zbiornikach morskich i procesach zachodzących w głębi Ziemi. To także ślady dawnego górnictwa, zabytki i przyroda ożywiona – zaznaczyła dr Szadkowska.
Na liście Światowych Geoparków UNESCO znajdowały się do tej pory: Geopark Łuk Mużakowa (dodany do listy w 2011 r.) oraz Geopark Świętokrzyski (od 2021 r.).
Źródło: PAP, WP Turystyka