Trwa ładowanie...

Polska pustynia zachwyca. W weekendy tłumy jak na Krupówkach

Pustynia Błędowska znajdująca się w centralnej Europie przyciąga tłumy turystów. Zwiedzających nie brakuje tutaj w weekendy, szczególnie kiedy pogoda dopisuje.

Każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce Każdy Polak powinien odwiedzić to miejsce Źródło: Adobe Stock
d2jwv9r
d2jwv9r

W ostatnich dniach pogoda w Polsce zachęcała do spacerów i aktywności na świeżym powietrzu. W miniony weekend wielu turystów postanowiło spędzić czas na Pustyni Błędowskiej. Zdjęcia udostępnione przez redakcję "Gazety Krakowskiej" pokazują, że było tam tak tłoczno, jak na zakopiańskich Krupówkach w szczycie sezonu.

"Polska Sahara" zalana przez turystów

Na zdjęciach wykonanych w miniony weekend widać zapełniony parking i tłumy turystów idących odpocząć na polskiej pustyni. Co ciekawe, wśród zwiedzających słychać było nie tylko polski język, ale także czeski, niemiecki, a nawet francuski.

- Chciałam pokazać znajomym naszą atrakcję. W taki piękny dzień jest tu naprawdę bardzo "pustynnie" - powiedziała Kamila Barańska, która na co dzień mieszka w Krakowie, cytowana przez "Gazetę Krakowską".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Ten kraj to nietypowa mieszanka systemowa. "Można się poczuć jak w Polsce z lat 90."

d2jwv9r

Pustynia Błędowska

Polska pustynia znajduje się niedaleko Olkusza, na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego. Rozciąga się od Błędowa (wschodniej dzielnicy Dąbrowy Górniczej) po wsie Klucze i Chechło. Dawniej nazywano ją Wielką Pustynią Błędowską, bo miała aż ok. 150 km kw. Obecnie zajmuje obszar ok. 33 km kw, ale jedynie w 35 proc. pokrywają go piaski.

"Polską Saharę" warto obejrzeć z trzech bezpłatnych punktów widokowych - na wzgórzu Czubatka w Kluczach, na wzgórzu Dąbrówka w Chechle oraz z tarasu widokowego Róża Wiatrów. Widać z nich cały teren pustyni oraz pobliskie lasy, wieże kościołów, a nawet kominy okolicznych miejscowości Śląska i Małopolski. Warto wiedzieć, że Pustynia Błędowska jest objęta ochroną w ramach programu Natura 2000.

Punkt widokowy w Chechle Adobe Stock
Punkt widokowy w ChechleŹródło: Adobe Stock
d2jwv9r

Źródło: "Gazeta Krakowska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jwv9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jwv9r