Trwa ładowanie...
d2qf88n

Polskie góry dla zaawansowanych. Najtrudniejsze szlaki turystyczne w naszym kraju

Wybierając się latem w Tatry łatwo zauważyć, że polska część Karpat, nie budzi szczególnego respektu. W nieodpowiednim stroju, bez specjalistycznego sprzętu, jakiegokolwiek doświadczenia i treningu, turyści wędrują nie tylko po asfaltowej drodze nad "Morskie Oko", ale także w wysokie partie gór.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wielu turystów przecenia swoje siły
Wielu turystów przecenia swoje siły (Shutterstock.com)
d2qf88n

Często zapominając przy tym, że choć trudno porównywać Tatry do Alp czy Himalajów, polskie góry także mogą być wymagające, a nawet niebezpieczne. Oto tatrzańskie szlaki, których zdecydowanie powinny unikać osoby, które nie mają doświadczenia we wspinaczce.

Orla Perć i szlaki na Kozią Przełęcz
Orla Perć uważana jest za najtrudniejszy szlak górski w Polsce. Wspinaczkę ułatwiają łańcuchy, drabinki i klamry, które spotkamy w wielu miejscach na trasie. Już sama obecność tak wielu sztucznych ułatwień, to znak, że szlak jest bardzo wymagający. Co gorsza, niektóre fragmenty drogi - od Zawratu na Kozią Przełęcz i z Koziej Przełęczy do Koziego Wierchu - są jednokierunkowe, a to znaczy, że w razie problemów nie będziemy mogli zawrócić.

Wspinaczkę na Orlą Perć zdecydowanie powinny sobie darować osoby, z najmniejszym choćby lękiem wysokości. Bliskość przepaści, bardzo strome podejścia czy wspinaczka po umocowanej do niemal pionowej ściany drabinie nad Kozią Przepaścią, mogą zmrozić krew w żyłach nawet doświadczonym taternikom.

d2qf88n

Amatorzy powinni zrezygnować nie tylko z pokonania całej Orlej Perci, ale także z wypraw szlakami dojściowymi na Kozią Przełęcz. Bez względu na to czy ruszymy od północy, z Doliny Gąsienicowej czy od południa, z Doliny Pięciu Stawów, czekają na nas trasy eksponowane, czyli strome podejścia, na których będziemy musieli się wykazać umiejętnościami wspinaczki.

Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem
Drugi co do trudności szlak w Polskich Tatrach wiele lat temu zwany był Kłusowniczą Ścieżką. Trudna górska trasa używana była bowiem wyłącznie przez kłusowników. Dopiero pod koniec XIX wieku wytyczono i ubezpieczono ścieżkę, wysadzając część skał i montując klamry, by ułatwić przejście.

Droga na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, to kolejna trasa, której powinny unikać osoby, które nie mają doświadczenia w górskich wspinaczkach i boją się wysokości. Na szlaku czekają nas wszystkie możliwe utrudnienia. Stroma wspinaczka po niestabilnych skałach na Kazalnicę czy przejście wąską i często nawet latem ośnieżoną "galeryjką", która rozpościera się nad stromymi urwiskami, to jedne z najbardziej wymagających i najniebezpieczniejszych odcinków trasy.

d2qf88n

Szlak na Rysy
Najwyższy szczyt w Polsce - Rysy, przyciąga turystów jak magnes. Jednak wspinaczka na wysokość 2499 m n.p.m., choć nie tak trudna jak wędrówka Orlą Percią, także może okazać się zbyt dużym wyzwaniem dla niedoświadczonego turysty. Dlatego zanim skusi nas wizja stanięcia na szczycie Polski, lepiej potrenujmy w niższych partiach gór. Szlak na Rysy wymaga bowiem dobrej kondycji i sporych umiejętności. W górnej części na turystów czekają sztuczne ułatwienia - klamry i łańcuchy, nie znaczy to jednak, że zastąpią one umiejętności wspinaczki.

Warto jednak zadać sobie trud zdobycia odpowiednich umiejętności, by móc bezpiecznie wejść na Rysy. To właśnie stąd rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków, jakie możemy zobaczyć w całych Tatrach.

Szlak na Świnicę
Również zdobycie drugiego pod względem wysokości polskiego szczytu - Świnicy, nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na podejście z Zawratu. Pionowe, wymagające sporych umiejętności wspinaczkowych podejścia powodują, że droga jest niebezpieczna. Dodatkowo skały są tu często śliskie, co zwiększa ryzyko upadku.

Warto też pamiętać, że samo wejście na Zawrat - jeśli postanowiliśmy dość do przełęczy od strony Hali Gąsienicowej - jest już sporym wyzwaniem. Końcowa część trasy, wyposażona w klamry i łańcuchy, dla wielu turystów okazuje się być przeszkodą nie do pokonania.

d2qf88n

Na szczęście na sławną przełęcz można się dostać także znacznie mniej wymagającą i wyjątkowo malowniczą trasą z Doliny Pięciu Stawów Polskich. To rozsądny wybór dla mniej doświadczonych turystów, którzy podchodzą do gór z szacunkiem i potrafią należycie ocenić swoje możliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Cudowne austriackie góry

d2qf88n

Podziel się opinią

Share
d2qf88n
d2qf88n