Polskie miasto docenione. W rankingu wyżej niż Lizbona czy Zagrzeb
Polskie miasto znalazło się wysoko w rankingu Post Office Travel Money, który przedstawia europejskie destynacje idealne na krótki city break z najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Warszawa, bo o niej mowa, wyprzedziła m.in. Lizbonę i Zagrzeb, oferując atrakcyjne ceny i bogatą ofertę turystyczną. Liderem została jednak niedoceniana stolica.
Ranking uwzględniał 38 europejskich miast, które oceniano pod kątem stosunku jakości do ceny. Eksperci wzięli pod uwagę noclegi, posiłki, transport oraz atrakcje turystyczne na miejscu.
Najbardziej opłacalne miasta na city break w Europie
Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się Ryga, miasto niedoceniane i przez wielu turystów niesłusznie omijane. Stolica Łotwy została uznana za najlepsze miasto, w którym można odpocząć i zwiedzić ciekawe miejsca, za stosunkowo niską kwotę. Eksperci oszacowali, że koszty dwudniowego pobytu w mieście wynoszą ok. 252,6 funtów (ok. 1,27 tys. zł). W rzeczywistości miejsce, które łączy historyczny urok z nowoczesną atmosferą, ma wiele do zaoferowania. Na pierwszym miejscu jest oczywiście wpisane w 1997 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Stare Miasto, które może pochwalić się m.in. XIV-wiecznym placem Ratuszowym, licznymi kościołami, cerkwiami i budynkami kupieckimi. Ponadto warto zobaczyć Dom Bractwa Czarnogłowych czy Targ Centralny.
Drugie miejsce zajęło Wilno. Koszt weekendowego pobytu w stolicy Litwy wyceniono na 254,32 funtów (ok. 1,28 tys. zł). Miasto przyciąga turystów niskimi cenami i bogatą ofertą kulturalną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hity wakacji 2025. Ekspertka podpowiada, gdzie się wybrać
Polskie miasto wysoko w rankingu
Podium zamknęła Warszawa, z kosztem weekendowego pobytu wynoszącym ok. 277,39 funtów (ok. 1,4 tys. zł). Ceny, zdaniem twórców rankingu, są tym, co jak magnes przyciąga odwiedzających do stolicy Polski. Przyciągają ich także atrakcje, na czele ze starówką i jej urokliwymi zakątkami, Pałacem Kultury i Nauki czy nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Warszawa wyprzedziła inne miasta, które znalazły się w zestawieniu, a były to m.in. Podgorica, Lizbona czy francuskie Lille.
Na liście znalazły się także inne polskie miasta. Gdańsk uplasował się na siódmym miejscu z kosztem ok. 297,09 funtów (ok. 1,49 tys. zł), a Kraków na ósmej pozycji z wydatkami ok. 300,24 funtów (ok. 1,5 tys. zł). Pierwszą dziesiątkę zamknęły z kolei Porto i Zagrzeb.
Źródło: Post Office Travel Money