Polskie muzeum nagrało teledysk. To prawdziwy hit. "Jest petarda!"
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie stworzyło autorski projekt "Piast Superstars", w ramach którego powstają piosenki i teledyski opowiadające o postaciach, datach i wydarzeniach epoki wczesnopiastowskiej. Do współpracy zapraszają znanych wykonawców. Właśnie wyszedł trzeci teledysk i momentalnie stał się hitem w sieci.
04.01.2023 09:22
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie trafiło w dziesiątkę z niecodzienną inicjatywą kręcenia teledysków, które przybliżają w oryginalny sposób historię naszego kraju. Każdy z utworów "Piast Superstars" jest opowieścią o władcy piastowskim doby wczesnego średniowiecza.
"Piast Superstars" hitem sieci
- Pragniemy przedstawić naszych władców jako ludzi z krwi i kości, ludzi podejmujących trudne decyzje, które miały wpływ na nasze państwo. Nie chcemy rzucać datami i opisywać po zdaniu co i kiedy miało miejsce. Zależy nam, by forma i przekaz były czytelne dla słuchaczy i budziły emocje - tak założenia "Piast Superstars" podsumował Michał Pilas, edukator w muzeum.
Na koniec roku zaprezentowano teledysk, w którym udział wziął Liber - Marcin Piotrowski. Utwór pt. "Śmiały" jest już trzecim w ramach projektu Piast Superstars.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak czytamy na stronie muzeum, klip obrazuje konflikt króla Bolesława II Śmiałego z biskupem krakowskim Stanisławem ze Szczepanowa. To jedna z nierozwiązanych zagadek historii. Choć nie znamy przyczyn sporu, to wiemy jedno – dla żadnej ze stron nie zakończył się on happy endem. Duchowny poniósł śmierć, a władca został wygnany z kraju.
"Historyczne fakty to nie wszystko. Piosenka odnosi się przede wszystkim do współczesnych wydarzeń, sytuacji i ludzi. Bo podążając za tekstem +zmieniają się imiona i twarze, a problem cały czas taki sam+" - czytamy.
Internauci zachwyceni utworem "Śmiały"
Autorem utworu jest Liber, który wciela się w teledysku w rolę króla, reszta aktorów to pracownicy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Internauci są zachwyceni nowym teledyskiem. Pod postem na facebookowym koncie muzeum znajduje się 1400 polubień i ponad setka komentarzy.
Czytaj także: Najpiękniejsze ratusze w Polsce. Gdzie ich szukać?
"Wspaniale! Dyro jak zawsze w gustownym przebraniu. I tak powstaje nowy Poczet książąt i królów Polski", "Proszę o następny kawałek dziejów z odniesieniem do współczesności! Brawo", "Jest petarda! Jeszcze Maleńczuk, Świetlicki, Kazik i Nosowska, please" - czytamy w komentarzach.
My także dołączamy się do zachwytów i czekamy na następne utwory.
Źródło: Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie