Trwa ładowanie...

Niezwykłe odkrycie w Gwatemali. Historia jak w "Grze o tron"

Majowie byli kiedyś potęgą. I choć pozostałości ich cywilizacji porasta dziś dżungla, naukowcy co jakiś czas dzielą się z nami niezwykłymi odkryciami, które otwierają nam oczy na ich osiągnięcia.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niezwykłe odkrycie w Gwatemali. Historia jak w "Grze o tron"Źródło: Youtube.com
da974xa
da974xa

W lutym pisaliśmy o niezwykłym odkryciu, którego dokonali uczeni z międzynarodowego projektu fundacji Pacunam. Przy użyciu LiDAR-u, czyli laserowego radaru, przeskanowano z powietrza gwatemalskie lasy tropikalne i dokonano niebywałego znaleziska. Na terenie tym znajdowało się ponad 60 tys. piramid, pałaców i innych budowli połączonych siecią dróg i ścieżek, w których mogło żyć nawet 20 mln ludzi.

– Była to cywilizacja dosłownie poruszająca góry – mówił w mediach Marcello Canuto, archeolog z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie. – Dotychczasową wiedzę o Majach i ich cywilizacji trzeba będzie mocno zrewidować. Bo stworzona przez nich kultura – choć nie używała koła - była bardziej zaawansowana i skomplikowana, niż do tej pory sądzono.

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Kolejne odkrycie ujawnia natomiast umiejętności taktyczne władców i specyfikę społeczności lokalnej. Na północy Gwatemali, przy granicy z Meksykiem i Belize naukowcy odnaleźli ołtarz liczący sobie 1,5 tys. lat. Kierujący wykopaliskami nie kryje zachwytu i układa fascynujące scenariusze dotyczące przeszłości Majów. "Dzięki ołtarzowi wiemy więcej o tym rozdziale historii Gwatemali. Nazwałbym to swoistą wersją 'Gry o Tron', ale w wykonaniu Majów" - dzielił się swoimi wrażeniami kierownik miejscowych wykopalisk Tomas Barrientos.

Ołtarz to jak dotąd najstarszy zabytek jaki odkryto na terenie wykopalisk. Można na nim zobaczyć wizerunek miejscowego króla Chak Took Ich'aaka, który trzyma w dłoni berło. Wychodzą z niego postacie dwóch bóstw, patronów miasta. Z majańskich hieroglifów dowiadujemy się, że przedstawiono wydarzenie 12 maja 544 r. Reszta znalezisk pozwoliła ustalić archeologom, że ten sam król około 20 lat później objął we władanie niedalekie miasto El Peru-Waka. Ich zdaniem pokazuje to, jak wysokie umiejętności taktyczne i społeczne miał władca, który potrafił budować sojusze z innymi władcami i dzięki temu zbudował silną dominację na obszarze dynastii Kaanul, znanym później jako "Królestwo Węża".

Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Rywalizacja o władzę rzeczywiście przywodzi na myśl „Grę o tron”. Dwie dynastie przez lata walczyły o władzę i dominację. Kaanul w pewnym momencie udało się pokonać Tikal i przejąć władzę na kolejne prawie 200 lat! Stało się tak za sprawą sojuszu z mniejszymi okolicznymi miastami, który umocniło małżeństwo Chak Took Ich'aaka z księżniczką jednego z potężniejszych lokalnych rodów.

da974xa

Znaleziony ołtarz jest dowodem potęgi władcy, który zdobył swoją pozycję umiejętną strategią. Pokazał również mechanizmy władzy i zasady funkcjonowania lokalnej polityki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak powstała czekolada?

Źródło: Radio Zet/Kopalnia Wiedzy/Przed Kolumbem

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

da974xa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da974xa

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj