Trwa ładowanie...
d861h1b

Niezwykłe odkrycie w Gwatemali. Historia jak w "Grze o tron"

Majowie byli kiedyś potęgą. I choć pozostałości ich cywilizacji porasta dziś dżungla, naukowcy co jakiś czas dzielą się z nami niezwykłymi odkryciami, które otwierają nam oczy na ich osiągnięcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wapienny ołtarz z 544 r. tłumaczy historię Majów
Wapienny ołtarz z 544 r. tłumaczy historię Majów (Youtube.com)
d861h1b

W lutym pisaliśmy o niezwykłym odkryciu, którego dokonali uczeni z międzynarodowego projektu fundacji Pacunam. Przy użyciu LiDAR-u, czyli laserowego radaru, przeskanowano z powietrza gwatemalskie lasy tropikalne i dokonano niebywałego znaleziska. Na terenie tym znajdowało się ponad 60 tys. piramid, pałaców i innych budowli połączonych siecią dróg i ścieżek, w których mogło żyć nawet 20 mln ludzi.

– Była to cywilizacja dosłownie poruszająca góry – mówił w mediach Marcello Canuto, archeolog z Uniwersytetu Tulane w Nowym Orleanie. – Dotychczasową wiedzę o Majach i ich cywilizacji trzeba będzie mocno zrewidować. Bo stworzona przez nich kultura – choć nie używała koła - była bardziej zaawansowana i skomplikowana, niż do tej pory sądzono.

Youtube.com

Kolejne odkrycie ujawnia natomiast umiejętności taktyczne władców i specyfikę społeczności lokalnej. Na północy Gwatemali, przy granicy z Meksykiem i Belize naukowcy odnaleźli ołtarz liczący sobie 1,5 tys. lat. Kierujący wykopaliskami nie kryje zachwytu i układa fascynujące scenariusze dotyczące przeszłości Majów. "Dzięki ołtarzowi wiemy więcej o tym rozdziale historii Gwatemali. Nazwałbym to swoistą wersją 'Gry o Tron', ale w wykonaniu Majów" - dzielił się swoimi wrażeniami kierownik miejscowych wykopalisk Tomas Barrientos.

Ołtarz to jak dotąd najstarszy zabytek jaki odkryto na terenie wykopalisk. Można na nim zobaczyć wizerunek miejscowego króla Chak Took Ich'aaka, który trzyma w dłoni berło. Wychodzą z niego postacie dwóch bóstw, patronów miasta. Z majańskich hieroglifów dowiadujemy się, że przedstawiono wydarzenie 12 maja 544 r. Reszta znalezisk pozwoliła ustalić archeologom, że ten sam król około 20 lat później objął we władanie niedalekie miasto El Peru-Waka. Ich zdaniem pokazuje to, jak wysokie umiejętności taktyczne i społeczne miał władca, który potrafił budować sojusze z innymi władcami i dzięki temu zbudował silną dominację na obszarze dynastii Kaanul, znanym później jako "Królestwo Węża".

Youtube.com

Rywalizacja o władzę rzeczywiście przywodzi na myśl „Grę o tron”. Dwie dynastie przez lata walczyły o władzę i dominację. Kaanul w pewnym momencie udało się pokonać Tikal i przejąć władzę na kolejne prawie 200 lat! Stało się tak za sprawą sojuszu z mniejszymi okolicznymi miastami, który umocniło małżeństwo Chak Took Ich'aaka z księżniczką jednego z potężniejszych lokalnych rodów.

d861h1b

Znaleziony ołtarz jest dowodem potęgi władcy, który zdobył swoją pozycję umiejętną strategią. Pokazał również mechanizmy władzy i zasady funkcjonowania lokalnej polityki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Jak powstała czekolada?

Źródło: Radio Zet/Kopalnia Wiedzy/Przed Kolumbem

d861h1b

Podziel się opinią

Share

d861h1b

d861h1b