ycipk-3tyru7

Podczas święta bóstwa zakładano skóry zmarłych osób. Wstrząsające odkrycie

Na jego cześć składano ofiary z ludzi, a teraz odnaleziono jego świątynię. Stało się to podczas prowadzenia prac archeologicznych w stanie Puelba w Meksyku, na terenach zamieszkiwanych niegdyś przez Indian Popoloca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas wykopalisk odnaleziono figurkę, która przedstawia bóstwo. Zachowała się w niemal doskonałym stanie
Podczas wykopalisk odnaleziono figurkę, która przedstawia bóstwo. Zachowała się w niemal doskonałym stanie (Instituto Nacional de Antropologia a Historia)
ycipk-3tyru7

Archeologowie z meksykańskiego Instytutu Antropologii i Historii podczas wykopalisk odnaleźli pierwszą świątynię wystawioną na cześć indiańskiego bóstwa Xipe Toteca, czyli "Obdartego boga".

Bóstwo przedstawiane w sandałach oraz przepasce biodrowej i okryte skórą z ludzkich ofiar, po raz pierwszy pojawiło się w erze przedazteckiej. Ale to Aztecy objęli go kultem i jego popularność rozprzestrzeniła się na całą Mezoamerykę (teren rozciągający się w przybliżeniu od środkowego Meksyku po Przesmyk Panamski).

Podczas jego święta, Tlacaxipehualiztli, zakładano na siebie szaty z ludzkiej skóry. Pozyskiwane one były z ciał więźniów. Wpuszczano ich na arenę, na których czekali gladiatorzy. Po walce martwi wojownicy byli obdzierani ze skóry, wyrywano im także serce w hołdzie bogu.

ycipk-3tyru7
Instituto Nacional de Antropologia a Historia
Podziel się

W ruinach świątyni odnaleziono kilka przedmiotów związanych z kultem Xipe Toteca. Między innymi figurkę, która przedstawia bóstwo. Zachowała się w niemal doskonałym stanie.

Archeolog Noemi Castillo powiedziała BBC, że pod względem rzeźbiarskim jest to bardzo piękne dzieło. Mierzy ok. 80 cm i ma w brzuchu dziurę, do której wkładano zielony kamień. Wierzono, że rytuał ten obdarzy dobrobytem uczestników ceremonii.

ycipk-3tyru7
Instituto Nacional de Antropologia a Historia
Podziel się

Odkryto również dwie duże czaszki, które najprawdopodobniej wykute zostały z kamienia wulkanicznego. Każda z nich waży ok. 200 kg.

Źródło: RMF24/BBC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-3tyru7

Zobacz też: Noszono tu skóry zmarłych ludzi. Wstrząsające odkrycie w starożytnych ruinach

ycipk-3tyru7
ycipk-3tyru7
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3tyru7