Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Podczas święta bóstwa zakładano skóry zmarłych osób. Wstrząsające odkrycie

Na jego cześć składano ofiary z ludzi, a teraz odnaleziono jego świątynię. Stało się to podczas prowadzenia prac archeologicznych w stanie Puelba w Meksyku, na terenach zamieszkiwanych niegdyś przez Indian Popoloca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Podczas wykopalisk odnaleziono figurkę, która przedstawia bóstwo. Zachowała się w niemal doskonałym stanie
Podczas wykopalisk odnaleziono figurkę, która przedstawia bóstwo. Zachowała się w niemal doskonałym stanie (Instituto Nacional de Antropologia a Historia)

Archeologowie z meksykańskiego Instytutu Antropologii i Historii podczas wykopalisk odnaleźli pierwszą świątynię wystawioną na cześć indiańskiego bóstwa Xipe Toteca, czyli "Obdartego boga".

Bóstwo przedstawiane w sandałach oraz przepasce biodrowej i okryte skórą z ludzkich ofiar, po raz pierwszy pojawiło się w erze przedazteckiej. Ale to Aztecy objęli go kultem i jego popularność rozprzestrzeniła się na całą Mezoamerykę (teren rozciągający się w przybliżeniu od środkowego Meksyku po Przesmyk Panamski).

Podczas jego święta, Tlacaxipehualiztli, zakładano na siebie szaty z ludzkiej skóry. Pozyskiwane one były z ciał więźniów. Wpuszczano ich na arenę, na których czekali gladiatorzy. Po walce martwi wojownicy byli obdzierani ze skóry, wyrywano im także serce w hołdzie bogu.

   Instituto Nacional de Antropologia a Historia
(Instituto Nacional de Antropologia a Historia)

W ruinach świątyni odnaleziono kilka przedmiotów związanych z kultem Xipe Toteca. Między innymi figurkę, która przedstawia bóstwo. Zachowała się w niemal doskonałym stanie.

Archeolog Noemi Castillo powiedziała BBC, że pod względem rzeźbiarskim jest to bardzo piękne dzieło. Mierzy ok. 80 cm i ma w brzuchu dziurę, do której wkładano zielony kamień. Wierzono, że rytuał ten obdarzy dobrobytem uczestników ceremonii.

   Instituto Nacional de Antropologia a Historia
(Instituto Nacional de Antropologia a Historia)

Odkryto również dwie duże czaszki, które najprawdopodobniej wykute zostały z kamienia wulkanicznego. Każda z nich waży ok. 200 kg.

Źródło: RMF24/BBC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Noszono tu skóry zmarłych ludzi. Wstrząsające odkrycie w starożytnych ruinach

Podziel się opinią

Share
Slot