Trwa ładowanie...
d1zfxvb

Popiersie Juliusza Cezara wyłowiono z Rodanu

Nurkowie-archeolodzy odkryli w rzece Rodan w południowej Francji marmurowe popiersie Juliusza Cezara oraz inne cenne starożytne przedmioty - donosi serwis internetowy USA Today.

Share
d1zfxvb

_ Nurkowie-archeolodzy odkryli w rzece Rodan w południowej Francji marmurowe popiersie Juliusza Cezara oraz inne cenne starożytne przedmioty - donosi serwis internetowy USA Today. _

Jak poinformowała Christine Albanel, minister kultury Francji, odkrycia dokonano na dnie rzeki w Prowansji, w okolicach miasta Arles.

Odkryte popiersie naturalnej wielkości przedstawia twarz Juliusza Cezara u schyłku życia - z licznymi zmarszczkami i bruzdami - i pochodzi prawdopodobnie z około 46 r. p.n.e., kiedy z jego rozkazu założone zostało miasto Arles.

Jak głosi komunikat ministerstwa kultury Francji, znalezisko jest najstarszym przedstawieniem wyglądu Cezara pod koniec jego życia, jakie jest współcześnie znane. Juliusz Cezar został zamordowany w Rzymie w zamachu 15 marca 44 r. p.n.e., w wieku około 56 lat.

Wśród pozostałych znalezisk znajduje się marmurowy posąg przedstawiający Neptuna - w mitologii rzymskiej boga wody, a także boga morza - mierzący 175 centymetrów wysokości, pochodzący z pierwszej dekady III w. n.e.

d1zfxvb

mniejszych przedmiotów, odkrytych przez nurków z Biura Archeologicznych Badań Podwodnych, należą dwie statuetki wykonane z brązu, mierzące 70 centymetrów każda, z których jedna pochodzi prawdopodobnie z hellenistycznej Grecji i przedstawia postać satyra z rękami zaplecionymi na plecach.

Jak poinformował Michel L\'Hour, kierujący Biurem, badacze próbują odgadnąć w jakich okolicznościach odnalezione posągi zostały wrzucone do rzeki, a kolejny etap poszukiwań - którego rozpoczęcie planowane jest w lecie - może zaowocować odkryciem nowych przedmiotów i wskazówek do rozwiązania zagadki.

(PAP)

jot/ yy/

d1zfxvb

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zfxvb
d1zfxvb