Trwa ładowanie...

Fatima. Sanktuarium odwiedzały miliony turystów rocznie. Dziś świeci pustkami

Koronakryzys dotknął także Fatimę, miasto, które istnieje dzięki pielgrzymom. Brak wizyt wiernych powoduje dziurę finansową. Choć miejsce przystosowano do wizyt wiernych, to sanktuarium stoi puste. W zachowaniu dystansu mają pomóc charakterystyczne białe koła.

Share
Fatima o tej porze roku zazwyczaj pęka w szwach / WP Turystyka
Fatima o tej porze roku zazwyczaj pęka w szwach / WP Turystyka
d2dp2e5

Fatimę odwiedzały miliony turystów rocznie. w 2017 r. mówiono o rekordowej liczbie 8 milionów pielgrzymów, podróżujących do portugalskiego sanktuarium. Nie jest tajemnicą, że miasto oraz obiekt utrzymują się głównie z datków otrzymywanych od przybywających wiernych.

Wywołane pandemią koronawirusa ograniczenia w podróżowaniu oraz obawy o własne zdrowie spowodowały, że zaprzestano pielgrzymek do świętego miejsca. Już we wrześniu media informowały, że sanktuarium fatimskie zapowiada liczne zwolnienia. Pracę stracić miało wówczas co najmniej 50 z 300 pracowników miejsca kultu.

Fatimę zwykły odwiedzać tłumy wiernych WP turystyka
Fatimę zwykły odwiedzać tłumy wiernych Źródło: WP turystyka

Straty, na jakie sanktuarium naraził koronakryzys liczono w milionach euro, a wpływy wszystkich portugalskich diecezji spadły o ponad 90 proc. Takiego załamania w Fatimie nie było nigdy. Miasto wygląda jak wymarłe.

Fatima

Fatima - zaledwie 4500 pielgrzymów na obchodach

13 października w Fatimie obchodzone są wspomnienia objawień maryjnych. Co roku w uroczystości uczestniczy kilkaset tysięcy pielgrzymów z całego świata. W tym roku, ze względu na ograniczenia, ich liczba mogła wynieść zaledwie 4500.

d2dp2e5

Wierni musieli podczas obchodów utrzymać odpowiedni dystans. W tym celu na placu przed sanktuarium przygotowano białe kółka, które miały zagwarantować pielgrzymom bezpieczną odległość od pozostałych wiernych. Mimo to miasto świeci dziś pustkami. O tej porze roku powinny być tam tłumy. Hotelarze rozkładają ręce, a lokalni przedsiębiorcy modlą się o cud.

Objawienia fatimskie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dp2e5

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dp2e5
d2dp2e5