Trwa ładowanie...

Portugalia - rocznica objawień fatimskich

W październiku do sanktuarium w Fatimie (Portugalia) przybywa najwięcej pielgrzymów i to z różnych stron świata. Choć dopiero w przyszłym roku przypada 100-lecie objawień fatimskich, to już teraz w największym sanktuarium w Portugalii trwa specjalny program dla wiernych i turystów.

Portugalia - rocznica objawień fatimskichŹródło: Pecold/Shutterstock.com
dbsg9w4
dbsg9w4

Od lutego br. do października 2017 r. zaplanowano około 150 projektów kulturalnych i formacyjnych, w tym publikacje, koncerty, wystawy, przedstawienia oraz konferencje naukowe. Uroczystości jubileuszowe w Fatimie mają na celu podkreślenie wagi wydarzenia, które odbyło się w 1917 roku. Od 26 listopada br. do 31 października 2017 r. Bazylika Trójcy Przenajświętszej będzie gościć wystawę czasową _ „Barwy słońca – światło Fatimy w świecie współczesnym” _, upamiętniającą „cud słońca” z 13 października 1917 r. Odtworzona zostanie sceneria ostatniego objawienia Matki Boskiej oraz pokazane zostaną zdjęcia zrobione wówczas w _ Cova da Iria _, jak również bezpośrednie relacje świadków tego wydarzenia.

W dniach 12, 13 i 14 maja 2017 r. na fasadzie Bazyliki Matki Bożej Różańcowej organizatorzy wyświetlą pokaz video „Fatima – czas światła”. W sześciu scenach przedstawione zostaną najważniejsze treści orędzia Maryi oraz ich związek z historią ostatnich stu lat. Swoją obecność na tych uroczystościach zapowiedział papież Franciszek, co zapewne zainteresuje pielgrzymów planujących wizytę w sanktuarium.

13 października 2017 r. w Bazylice Matki Bożej Różańcowej odbędzie się premierowy koncert, zamówionych specjalnie na tę uroczystość, 13 utworów Sir Jamesa MacMillana, cenionego, współczesnego, szkockiego kompozytora i dyrygenta, którego dzieła grają najlepsze, światowe orkiestry. Zarówno te kompozycje, jak i dodatkowy utwór portugalskiego kompozytora Eurico Carrapatoso wykonana Chór i Orkiestra Fundacji Gulbenkiana.

Polski wkład w obchody
W październiku 2017 r. odbędzie się również premiera filmu animowanego pt.: „Wiara”. W opowieści pojawi się troje pastuszków, dwójka współczesnych nastolatków pomagająca aniołowi z amnezją oraz papież Franciszek, który przemówi własnym głosem. W animacji usłyszymy też głos portugalskiego trenera piłkarskiego José Mourinho. Film powstaje w koprodukcji między portugalską firmą Imaginew oraz cenionym polskim producentem Platige Image. Animacja pojawi się w 5 wersjach językowych (portugalski, angielski, hiszpański, włoski i polski), a dla ponad 30 języków zostaną przygotowane napisy.

dbsg9w4

Warto zobaczyć
Fatima leży 130 km od Lizbony, do której z Polski dolecimy już za ok. 130 zł w jedną stronę. Bilet autobusowy na trasie Lizbona-Fatima kosztuje ok. 12 euro. A co warto zobaczyć na miejscu? Standardowa trasa pielgrzymek w Fatimie obejmuje zwiedzanie Kaplicy Objawień - niewielkiej, prostej kapliczki przypominającej domek, przed którą stoi figura Matki Boskiej Fatimskiej. Pielgrzymi odwiedzają także Bazylikę Matki Bożej Różańcowej z Fatimy, Plac Modlitwy, Bazylikę Trójcy Przenajświętszej (Basílica da Santíssima Trindade) oraz domy pastuszków z Aljustrel. W _ Casa-Museu de Aljustrel _ można zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie dzieci i tutejszych mieszkańców. Są tu m.in. sprzęty domowe oraz służące do pracy. W mieście znajduje się też fragment muru berlińskiego.

Źródło: Visit Portugal/ir

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj