Trwa ładowanie...

Poszukiwania Arki Przymierza wciąż trwają. Zaskakujące odkrycia

Od wielu lat chrześcijanie zastanawiają się, co mogło się stać z Arką Przymierza, która zaginęła najprawdopodobniej 2500 lat temu. Najnowsze odkrycia pozwalają uchylić rąbka tajemnicy.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Poszukiwania Arki Przymierza wciąż trwają. Zaskakujące odkrycia
Źródło: Shutterstock.com
d24809r

To jeden z najbardziej tajemniczych artefaktów w historii świata. Skrzynia, w której mają się znajdować m.in. tablice z 10 przykazaniami, była czczona jako tron Boga. Uważa się, że zaginęła ona około 2500 lat temu. Historia Arki i miejsce, w którym się obecnie znajduje budzi wiele emocji i rodzi mnóstwo pytań oraz spekulacji.

Bibliści z Bible Archaeology, Search & Exploration Institute (BASE) uważają, że skrzynia za czasów panowania króla Manassesa trafiła do żydowskiej społeczności w Egipcie, a stamtąd została przetransportowana Nilem do Etiopii i ukryta w jednym z kościołów na terenie wyspy Aksum. Wskazują na to najnowsze badania.

d24809r

Badacze twierdzą, że rozmawiali z jednym z zakonników, który sam nazywa siebie strażnikiem Arki Przymierza. Powiedział on, że jest jedyną osobą, która może patrzeć na święty przedmiot i dlatego nie może opuszczać terenu kościoła.

– W kościele Matki Bożej z Syjonu w Aksum może spoczywać albo niewiarygodna replika, albo prawdziwa Arka – powiedział jeden z ekspertów FoxNews.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Naukowcy jednak nie odpuszczają. I chcą poznać historię świętego przedmiotu oraz ustalić z pełnym przekonaniem, gdzie się znajduje, dlatego przeprowadzono kolejne wykopaliska archeologiczne. Tym razem w Izraelu, w Kiriat-Jearim, mieście położonym na wzgórzu, leżącym kilkanaście kilometrów na wschód od Jerozolimy. Przechowywana w nim była Arka Przymierza zanim król Dawid przeniósł ją do Jerozolimy.

d24809r

Obecnie na szczycie wzgórza znajduje się kościół pod wezwaniem Matki Bożej Arki Przymierza, co dla wielu chrześcijan jest tożsame z informacją, że relikwia tu się znajduje.

Z ustaleń archeologów z uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Collage de France wynika, że wzgórze nie powstało w sposób naturalny, tylko jako efekt pracy ludzkich rąk. Cztery masywne, starannie zbudowane ściany oporowe zostały znalezione w tym miejscu, które stworzyły coś w stylu platformy wypełnionej ziemią.

Dzięki metodzie optycznie stymulowanej luminescencji ustalono czas, w którym mogło zostać wzniesione. Wszystko wskazuje na to, że stało się między 1150 a 770 p.n.e. Odkryta zaś na tym terenie ceramika pochodzi z kolei z VIII wieku p.n.e.

d24809r

Profesorowie snują przypuszczenia, że dzięki Kiriat-Jearim królestwo Izraela mogło kontrolować sąsiednie królestwo Judy. Zupełnie inny jest przekaz z pierwszej Księgi Samuela, wedle którego to królestwo Judy miało władzę nad królestwem Izraela.

Sama zaś góra stanowiła w starożytności ważne miejsce kultu i administracji. Znawcy dziejów tego regionu uważają, że symbolizuje ona zjednoczenie królestwa Izraela i Judy.

Archeologowie podkreślają, że nie interesuje ich znalezienie Arki Przymierza, ale poznanie jej historii. Kolejne prace badawcze zaplanowano na sierpień 2019 r.

Źródło: FoxNews

d24809r

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Izrael odkrywa tajemnicze korytarze w ramach operacji "Północna Tarcza"

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d24809r

Podziel się opinią

Share
d24809r
d24809r