Powstał język, który zrozumieją wszyscy!
Czyżbyśmy doczekali się nowego Esperanto? Powstał język, dzięki któremu wszyscy Słowianie, będą mogli się ze sobą porozumieć bez żadnego problemu.
Czyżbyśmy doczekali się nowego Esperanto? Powstał język, dzięki któremu wszyscy Słowianie, będą mogli się ze sobą porozumieć bez żadnego problemu.
W 1999 roku Marek Hucko, słowacki językoznawca mieszkający w Szwajcarii, stworzył nowy język- Slovio. Według twórcy każdy ze Słowian powinien go zrozumieć.
Główną ideą powstania nowego języka była prostsza komunikacja między wszystkim narodami słowiańskimi, a także nacjami, które nie władają żadnym z języków słowiańskich.
Słownictwo języka jest bogate, zaczerpnięte jest w 90 proc. z języka rosyjskiego. Słowa mogą być zapisywane w dwóch formach: w alfabecie łacińskim oraz cyrylicy. Według twórcy język ma być zrozumiały dla około 400 milionów ludzi na całym świecie. Jak jest naprawdę, niestety nie wie nikt, gdyż nie zostały przeprowadzone jeszcze żadne badania na ten temat.
Czy ten sztuczny twór zdobędzie taką popularność jak Esperanto? Na dzień dzisiejszy tego nie wiadomo, jednak wydaje się, że pomimo iż pomysł jest ciekawy, to niestety także utopijny. Słowianie bądź , co bądź i tak są w stanie wzajemnie się zrozumieć. Kosztuje to sporo wysiłku, jednak na pewno o wiele mniej, aniżeli nauka nowego języka od podstaw.
Oto kilka podstawowych słów w języku Slovio:
- Polakia - Polska
- dom - dom
- sobak - pies
- kot - kot
- knig - książka
- jazika - język
Oto jak liczymy od 1 do 10:
- jeden - din
- dwa - dva
- trzy - tri
- cztery - cxtir
- pięć - piat
- sześć - sxes
- siedem - siem
- osiem - vos
- dziewięć - dev
- dziesięc - des
Sprawdź czy zrozumiesz poniższy tekst:
Slovio es pervju vse-Slavju jazika. Slovio es velm prostju jazika, ktor vse ludis mozx ucxit velm bistruo. Slovio imajt prostju gramatia i prostju slovis. Slovio es maks prostju jazika, plus prostju cxem Esperantio, ili cxem Volapukio. Cxtirsto milion ludis na celoju Zemla razumijut Slovio bez ucxenie. Cxtirsto milion ludis vo Polakzem, Srbzem, Ruszem, Bulgarzem, Hrvatzem, Cxehzem, Slovakzem, Slovenzem, Ukrainzem, Belaruszem, Kazahzem i vo mnogju inju zemis.
A to próbka Slovio:
Nam pomysł wydaje się bardzo interesujący, jednak jesteśmy ciekawi czy któryś z nas, Polaków, będzie chciał poświęcić swój czas na naukę języka zarezerwowanego tylko dla Słowian? Mimo wszystko, mamy niestety przeczucie, że jednak wybierzemy naukę angielskiego czy hiszpańskiego.
Wszystkim, przyszłym i obecnym poliglotom życzymy powodzenia!
Zobacz także:
(wilczek)