Praga. Zwiedzanie. Masz tylko jeden dzień w tym urokliwym miejscu
Stolica Czech należy, obok Wiednia i Budapesztu, do najpiękniejszych metropolii Europy środkowej (jeśli nie liczyć Krakowa, rzecz jasna). Praga szczęśliwie uniknęła zniszczeń w czasie II wojny światowej, tak więc turyści mogą podziwiać tu do dzisiaj liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Zwiedzanie to prawdziwa przyjemność.
By dobrze zwiedzić całą Pragę potrzeba przynajmniej kilku dni. By poznać jej najcenniejsze skarby architektury, wystarczy jeden dzień. Choć, nie ukrywamy, będzie się trzeba tego dnia sporo nachodzić.
Hradczany - serce starej Pragi
Zwiedzanie "złotej Pragi" zaczynamy na Hradczanach. Na rynku hradczańskim najciekawszymi obiektami są: pałac toskański (rezydencja wielkich książąt Toskanii z dynastii Habsburgów, po ich detronizacji w roku 1860), pałac arcybiskupi, pałac książąt Schwarzenbergów (jednego z niewielu ocalałych, po klęsce pod Białą Górą, rodów czeskiej arystokracji), kompleks zamkowy i wchodząca w jego skład archikatedra pw. świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Ta ostatnia świątynia jest miejscem spoczynku królów czeskich. Znajduje się też tutaj skarbiec królewskich insygniów koronacyjnych.
Zwiedzanie tych zabytków warto zakończyć wejściem na wieżę archikatedry. Widać z niej wspaniałą panoramę miasta. Po zejściu możemy chwilę odpocząć w ogrodach królewskich.
Zmiana warty na dziedzińcu zamkowym
Wychodząc z Hradczan pamiętajmy, że codziennie o godz. 12 na pierwszym dziedzińcu zamkowym odbywa się zmiana warty honorowej. To przepiękne i barwne widowisko, w którym biorą udział gwardziści w mundurach zaprojektowanych przez zdobywcę Oskara w kategorii kostiumy za film "Amadeusz", z pewnością długo pozostanie w naszej pamięci.
Po opuszczeniu Hradczan nie możemy odmówić sobie przejścia leżącą w pobliżu Złotą Uliczką. To urokliwe miejsce mieli w średniowieczu zamieszkiwać wyrabiający złoto alchemicy.
Most Karola i Rynek Starego Miasta
W trakcie naszej krótkiej wycieczki nie zapominamy o Moście Karola (koniecznie dotykamy tu figurę św. Jana Nepomucena, co podobno przynosi szczęście), po przejściu, którego kierujemy się na Rynek Starego Miasta.
W tym rejonie miasta na uwagę turystów zasługują: ratusz z przepięknymi słynnym zegarem Orlojem, dom pod kamiennym dzwonem, pomnik Jana Husa (czeskiego reformatora religijnego), kościół Tyński oraz zabytkowe kamieniczki.
Plac Wacława i dzielnica żydowska
Z rynku idziemy w kierunku Placu Wacława – głównej arterii Pragi, wsławionej wieloma historycznymi wydarzeniami, w tym między innymi "Praską Wiosną".
Na placu tym, należącym do największych w Europie – ma blisko 42 tys. m kw. powierzchni – kończymy naszą krótką przechadzkę. Wytrwali mogą jeszcze zerknąć na słynną dzielnicę żydowską Jozefov. Następnym razem wybierzmy się do Pragi na dłużej. Warto!