Trwa ładowanie...

Praga. Zwiedzanie. Masz tylko jeden dzień w tym urokliwym miejscu

Stolica Czech należy, obok Wiednia i Budapesztu, do najpiękniejszych metropolii Europy środkowej (jeśli nie liczyć Krakowa, rzecz jasna). Praga szczęśliwie uniknęła zniszczeń w czasie II wojny światowej, tak więc turyści mogą podziwiać tu do dzisiaj liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Zwiedzanie to prawdziwa przyjemność.

Share
Praga. Zwiedzanie. Masz tylko jeden dzień w tym urokliwym miejscu
Źródło: Shutterstock.com, fot: rosshelen
d3rsk69

By dobrze zwiedzić całą Pragę potrzeba przynajmniej kilku dni. By poznać jej najcenniejsze skarby architektury, wystarczy jeden dzień. Choć, nie ukrywamy, będzie się trzeba tego dnia sporo nachodzić.

Hradczany - serce starej Pragi

Zwiedzanie "złotej Pragi" zaczynamy na Hradczanach. Na rynku hradczańskim najciekawszymi obiektami są: pałac toskański (rezydencja wielkich książąt Toskanii z dynastii Habsburgów, po ich detronizacji w roku 1860), pałac arcybiskupi, pałac książąt Schwarzenbergów (jednego z niewielu ocalałych, po klęsce pod Białą Górą, rodów czeskiej arystokracji), kompleks zamkowy i wchodząca w jego skład archikatedra pw. świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Ta ostatnia świątynia jest miejscem spoczynku królów czeskich. Znajduje się też tutaj skarbiec królewskich insygniów koronacyjnych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: gali estrange

Zwiedzanie tych zabytków warto zakończyć wejściem na wieżę archikatedry. Widać z niej wspaniałą panoramę miasta. Po zejściu możemy chwilę odpocząć w ogrodach królewskich.

d3rsk69

Zmiana warty na dziedzińcu zamkowym

Wychodząc z Hradczan pamiętajmy, że codziennie o godz. 12 na pierwszym dziedzińcu zamkowym odbywa się zmiana warty honorowej. To przepiękne i barwne widowisko, w którym biorą udział gwardziści w mundurach zaprojektowanych przez zdobywcę Oskara w kategorii kostiumy za film "Amadeusz", z pewnością długo pozostanie w naszej pamięci.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Oleg Chegodaev

Po opuszczeniu Hradczan nie możemy odmówić sobie przejścia leżącą w pobliżu Złotą Uliczką. To urokliwe miejsce mieli w średniowieczu zamieszkiwać wyrabiający złoto alchemicy.

Most Karola i Rynek Starego Miasta

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Mikhail Varentsov

W trakcie naszej krótkiej wycieczki nie zapominamy o Moście Karola (koniecznie dotykamy tu figurę św. Jana Nepomucena, co podobno przynosi szczęście), po przejściu, którego kierujemy się na Rynek Starego Miasta.

d3rsk69

W tym rejonie miasta na uwagę turystów zasługują: ratusz z przepięknymi słynnym zegarem Orlojem, dom pod kamiennym dzwonem, pomnik Jana Husa (czeskiego reformatora religijnego), kościół Tyński oraz zabytkowe kamieniczki.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Michaelpuche

Plac Wacława i dzielnica żydowska

Z rynku idziemy w kierunku Placu Wacława – głównej arterii Pragi, wsławionej wieloma historycznymi wydarzeniami, w tym między innymi "Praską Wiosną".

Na placu tym, należącym do największych w Europie – ma blisko 42 tys. m kw. powierzchni – kończymy naszą krótką przechadzkę. Wytrwali mogą jeszcze zerknąć na słynną dzielnicę żydowską Jozefov. Następnym razem wybierzmy się do Pragi na dłużej. Warto!

d3rsk69

Podziel się opinią

Share
d3rsk69
d3rsk69