Trwa ładowanie...
dbp33dw

Praga. Zwiedzanie. Masz tylko jeden dzień w tym urokliwym miejscu

Stolica Czech należy, obok Wiednia i Budapesztu, do najpiękniejszych metropolii Europy środkowej (jeśli nie liczyć Krakowa, rzecz jasna). Praga szczęśliwie uniknęła zniszczeń w czasie II wojny światowej, tak więc turyści mogą podziwiać tu do dzisiaj liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Zwiedzanie to prawdziwa przyjemność.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Praga. Zwiedzanie. Masz tylko jeden dzień w tym urokliwym miejscu
(Shutterstock.com, Fot: rosshelen)
dbp33dw

By dobrze zwiedzić całą Pragę potrzeba przynajmniej kilku dni. By poznać jej najcenniejsze skarby architektury, wystarczy jeden dzień. Choć, nie ukrywamy, będzie się trzeba tego dnia sporo nachodzić.

Hradczany - serce starej Pragi

Zwiedzanie "złotej Pragi" zaczynamy na Hradczanach. Na rynku hradczańskim najciekawszymi obiektami są: pałac toskański (rezydencja wielkich książąt Toskanii z dynastii Habsburgów, po ich detronizacji w roku 1860), pałac arcybiskupi, pałac książąt Schwarzenbergów (jednego z niewielu ocalałych, po klęsce pod Białą Górą, rodów czeskiej arystokracji), kompleks zamkowy i wchodząca w jego skład archikatedra pw. świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Ta ostatnia świątynia jest miejscem spoczynku królów czeskich. Znajduje się też tutaj skarbiec królewskich insygniów koronacyjnych.

    Shutterstock.com

Zwiedzanie tych zabytków warto zakończyć wejściem na wieżę archikatedry. Widać z niej wspaniałą panoramę miasta. Po zejściu możemy chwilę odpocząć w ogrodach królewskich.

dbp33dw

Zmiana warty na dziedzińcu zamkowym

Wychodząc z Hradczan pamiętajmy, że codziennie o godz. 12 na pierwszym dziedzińcu zamkowym odbywa się zmiana warty honorowej. To przepiękne i barwne widowisko, w którym biorą udział gwardziści w mundurach zaprojektowanych przez zdobywcę Oskara w kategorii kostiumy za film "Amadeusz", z pewnością długo pozostanie w naszej pamięci.

    Shutterstock.com

Po opuszczeniu Hradczan nie możemy odmówić sobie przejścia leżącą w pobliżu Złotą Uliczką. To urokliwe miejsce mieli w średniowieczu zamieszkiwać wyrabiający złoto alchemicy.

dbp33dw

Most Karola i Rynek Starego Miasta

    Shutterstock.com

W trakcie naszej krótkiej wycieczki nie zapominamy o Moście Karola (koniecznie dotykamy tu figurę św. Jana Nepomucena, co podobno przynosi szczęście), po przejściu, którego kierujemy się na Rynek Starego Miasta.

W tym rejonie miasta na uwagę turystów zasługują: ratusz z przepięknymi słynnym zegarem Orlojem, dom pod kamiennym dzwonem, pomnik Jana Husa (czeskiego reformatora religijnego), kościół Tyński oraz zabytkowe kamieniczki.

    Shutterstock.com

Plac Wacława i dzielnica żydowska

Z rynku idziemy w kierunku Placu Wacława – głównej arterii Pragi, wsławionej wieloma historycznymi wydarzeniami, w tym między innymi "Praską Wiosną".

Na placu tym, należącym do największych w Europie – ma blisko 42 tys. m kw. powierzchni – kończymy naszą krótką przechadzkę. Wytrwali mogą jeszcze zerknąć na słynną dzielnicę żydowską Jozefov. Następnym razem wybierzmy się do Pragi na dłużej. Warto!

dbp33dw

Podziel się opinią

Share

dbp33dw

dbp33dw