Przerabiają samoloty na torby i walizki. Niecodzienny pomysł linii lotniczych
Na nietuzinkowy pomysł wpadła jedna z linii lotniczych. Zleciła zaprojektowanie akcesoriów podróżnych, takich jak toby, walizki, plecaki, paski czy portfele ze starych elementów wyposażenia samolotów.
Emirates wprowadza na rynek limitowaną edycję bagażu i akcesoriów wykonanych ze zrewitalizowanych wnętrz samolotów. Wszystkie akcesoria zostały wykonane ze starych materiałów pochodzących z modernizowanych samolotów.
Limitowana seria "z odzysku"
Limitowana seria obejmuje wybór walizek, plecaków, toreb, portfeli, kosmetyczek, pasków, a nawet butów. Wszystkie elementy zostały zaprojektowane i wykonane przez krawców Emirates. Start sprzedaży planowany jest na 2024 rok, a cały dochód ma zasilić konto Fundacji Emirates Airline (fundacja wspiera działania związane z pomocą dzieciom). Wybrane torby i akcesoria będą również wystawione na stoisku Emirates w trakcie Dubaj Airshow w DWC od 13 do 17 listopada.
Materiały użyte do stworzenia tej niebanalnej kolekcji są pozyskiwane z samolotu Emirates A380 oraz z samolotów 777. W torbach i walizkach wykorzystano różnorodne materiały, jak np. aluminiowe zagłówki, skórę z kanap z salonu pokładowego, pasy bezpieczeństwa, a nawet futro z fotela kapitana. Z 16 zmodernizowanych samolotów zostało już odzyskanych ponad 14 tys. kg materiałów. W planach jest jeszcze przerobienie i wykorzystanie 270 kg skóry i 627 kg tkaniny z każdego z modernizowanych samolotów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Każdy element jest wykonywany ręcznie i na zamówienie, dlatego klienci będą mogli spersonalizować swoje torby, walizki czy etui na dokumenty. Już wkrótce miłośnicy lotnictwa i nietuzinkowych przedmiotów, będą mogli zarejestrować się w Emirates Store, aby zgłosić swoje zainteresowanie, ponieważ produkty będą dostępne w ograniczonej ilości.
Pranie, czyszczenie, dezynfekowanie i szycie
Wszystkie materiały, z których powstaną akcesoria, są najpierw świeżo prane, a następnie dokładnie czyszczone ręcznie, następnie skóra jest kondycjonowana, a na koniec gruntownie dezynfekowana. Do toreb i walizek dodawane są nowe podszewki, a także funkcjonalne zamki błyskawiczne.
Emirates zatrudnia zespół 14 krawców, oficjalnie noszących tytuł asystentów ds. utrzymania technicznego, których zadaniem jest naprawianie i szycie wszelkich uszkodzeń we wnętrzach floty samolotów Emirates. Czterech z tych krawców wyłączonych jest obecnie z bieżących prac i skoncentrowanych na akcji recyklingowej. To oni odpowiadają za opracowanie pomysłów na ponowne wykorzystanie różnych materiałów.