Trwa ładowanie...

Przypomina pietruszkę, ale jest śmiertelnie niebezpieczny. Uważaj na spacerze

Ostatnio bardzo głośno jest o toksycznym barszczu Sosnowskiego, który może powodować dotkliwe oparzenia. Nie jest to jednak jedyna trująca roślina, którą można spotkać w Polsce. Ogromnie niebezpieczny jest tez szczwół plamiasty z rodziny selerowatych.

Szczwół plamisty występuje w Polsce i jest bardzo niebezpieczny fot. Joanna Boisse - https://atlas.roslin.pl/plant/6741Szczwół plamisty występuje w Polsce i jest bardzo niebezpieczny fot. Joanna Boisse - https://atlas.roslin.pl/plant/6741Źródło: Wikimedia Commons
d33o96n
d33o96n

Co roku w wakacje w mediach głośno robi się o niebezpiecznym barszczu Sosnowskiego. Czasem wystarczy kilka sekund kontaktu z tą toksyczną rośliną, aby na skórze pojawiły się oparzenia. "Może być niebezpieczna dla człowieka powodując groźne i bolesne oparzenia, kiedy skóra ma kontakt z jej sokiem i jest wystawiona na działanie promieni słonecznych" - informują leśnicy.

Szczwół plamisty - uważaj na spacerze

Ogromnie niebezpieczny jest także szczwół plamisty, potocznie zwany także psią pietruszką czy świńską wszą. Roślina występuje praktycznie w całej Europie, a w Polsce na całym obszarze kraju. Rośnie przy drogach, na łąkach czy brzegach lasów, więc można na nią trafić podczas spaceru po okolicy.

Roślina ma podobne liście do pietruszki lub pasternaku, na dodatek ma dość przyjemny, piżmowy zapach - trzeba więc zachować wyjątkową ostrożność.

Liście szczwołu fot. Joanna Boisse - https://atlas.roslin.pl/plant/6741 Wikimedia Commons
Liście szczwołu fot. Joanna Boisse - https://atlas.roslin.pl/plant/6741 Źródło: Wikimedia Commons

Wiosną trujące są przede wszystkim korzenie (przypominające swoją drogą chrzan), a później już część nadziemna. Nasilone działanie toksyn można zaobserwować po deszczu lub podczas niższych temperatur.

d33o96n

Objawy zatrucia to osłabienie, obniżenie temperatury ciała, drżenie mięśni. W skrajnych przypadkach zjedzenie rośliny może prowadzić nawet do śmierci. Szczwoł niebezpieczny jest także dla zwierząt, zarówno domowych, jak i hodowlanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Bułgaria. Co przyciąga do niej Polaków?

d33o96n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33o96n