Trwa ładowanie...

Wakacje 2020. Zakwita barszcz Sosnowskiego. Powoduje poparzenia skóry

Niebezpieczny barszcz Sosnowskiego znów pojawił się w różnych rejonach Polski. Czasem wystarczy kilka sekund kontaktu z tą toksyczną rośliną, aby na skórze pojawiły się oparzenia. "Może być niebezpieczna dla człowieka powodując groźne i bolesne oparzenia, kiedy skóra ma kontakt z jej sokiem i jest wystawiona na działanie promieni słonecznych" - informują leśnicy.

Barszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia skóryBarszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia skóryŹródło: PAP, Jakub Kaczmarczyk
ddnfbs5

Barszcz Sosnowskiego - co to jest?

Barszcz Sosnowskiego to roślina, która zakwita latem. Została sprowadzona do Polski pod koniec lat 50 XX w. jako pastewna, miododajna lub ozdobna.

Okazało się, że ma właściwości toksyczne i wywołuje stany zapalne skóry, a nawet oparzenia. "Barszcz Sosnowskiego i barszcz Mantegazziego są roślinami inwazyjnymi, pochodzącymi z rejonu Kaukazu, niezwykle trudnymi do zwalczania, łatwo zajmującymi nowe tereny i powodującymi degradację środowiska przyrodniczego, przy tym są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, gdyż ich soki oraz wydzielane przez nie w upalne dni związki w postaci aerozoli, mogą powodować poważne oparzenia" - czytamy w raporcie NIK na temat tych roślin.

Zdanie to potwierdzają leśnicy z Lasów Państwowych, którzy zaobserwowali już pierwsze rośliny w tym sezonie.

ddnfbs5

"Może być niebezpieczna dla człowieka powodując groźne i bolesne oparzenia, kiedy skóra ma kontakt z jej sokiem i jest wystawiona na działanie promieni słonecznych" - czytamy na Facebooku Lasów Państwowych.

Barszcz Sosnowskiego - gdzie rośnie?

Obecnie barszcz Sosnowskiego można spotkać w wielu regionach kraju. Rośnie... wszędzie. Można ją zaobserwować wzdłuż rzek, przy rowach, na polach czy nawet w zamieszkałych częściach miasta.

"Warto uważać na nią podczas wakacyjnych wycieczek i spędzania wolnego czasu w pobliżu miejsc, gdzie rośnie" - ostrzegają leśnicy.

Barszcz Sosnowskiego NIK
Barszcz SosnowskiegoŹródło: NIK

Jak informuje Najwyższa Izba Kontroli, mimo licznych starań, głównie samorządów, barszcze kaukaskie (bo pochodzą z Kaukazu) zajmują coraz większy obszar Polski. "Dotychczasowe próby likwidacji stanowisk tych roślin nie przyniosły oczekiwanych rezultatów" - czytamy w komunikacie NIK.

ddnfbs5

Barszcz Sosnowskiego - co powoduje?

W całym kraju do szpitali trafiły już w tym roku osoby poparzone przez barszcz Sosnowskiego. Na ich ciele pojawiły się rumienie i bąble. Zwykle pacjenci skarżą się też na dolegliwości bólowe, pieczenie skóry i świąd

– Ta roślina powoduje poparzenia – mówi w rozmowie z Radiem Lublin Aneta Sulborska, adiunkt w Katedrze Botaniki i Fizjologii Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Są to naprawdę dotkliwe poparzenia, nawet trzeciego stopnia. Rany, owrzodzenia, mogą się utrzymywać w przypadku osób wrażliwych nawet przez kilka lat. Reakcja soku rośliny ze skórą, przy udziale światła słonecznego powoduje fotofitodermatozę. Jest udokumentowane, że w skrajnych przypadkach dochodziło nawet do amputacji kończyn, także z tą rośliną nie ma żartów.

Dlatego od barszczu Sosnowskiego należy trzymać się z daleka. Co ważne, samo przebywanie przy dużych zbiorowiskach barszczu, może powodować poparzenie górnych dróg oddechowych.

Źródło: Lasy Państwowe/NIK/Radio Lublin

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ekspansja barszczu Sosnowskiego. W sieci pojawiły się zdjęcia

ddnfbs5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddnfbs5