Trwa ładowanie...

Religia świętej wody. Ta wyspa słynie z wyjątkowych rytuałów

Bali to niewielka indonezyjska wyspa, która oblegana jest przez podróżnych, poszukujących duchowego oczyszczenia. Jak wygląda jeden z najważniejszych lokalnych rytuałów? - Hindusi przywiązują do tego ogromną wagę - mówi WP nasza czytelniczka, Iza Sikorska.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Kąpiel rytualna w świątyni Pura Titra EmpulKąpiel rytualna w świątyni Pura Titra EmpulŹródło: Archiwum prywatne, fot: Iza Sikorska
dzi9rku
dzi9rku

Choć Indonezja jest zdominowana przez wyznawców islamu, to jednak na Bali zdecydowanie więcej jest hindusów. Odmiana hinduizmu wyznawanego przez mieszkańców tej wyspy nazywana jest Agama hindu dharma czy Agama Hindu Bali.

Religia ta potocznie nazywana jest również religią świętej wody. A to dlatego, że odgrywa ona znaczącą rolę w balijskim hinduizmie. Woda jest przez Balijczyków uznawana za świętość. Wierni, którzy chcą uzyskać błogosławieństwo bogów, muszą najpierw oczyścić się poświęconą wodą.

Ceremonia nosi nazwę "melukat", co w sanskrycie oznacza oczyszczanie lub obmycie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Ten region to hiszpańska perła. "Można go zwiedzać przez kilka lat”

Rytualna kąpiel oczyszczająca w świątyni Pura Tirta Empul

Z tego powodu na Bali tak licznie odbywają się rytualne kąpiele. Jedną ze świątyń, w których można poddać się temu zabiegowi, jest Pura Tirta Empul. Znajduje się ona niedaleko turystycznego miasta Ubud i przyciąga dziesiątki tysięcy zainteresowanych z całego świata.

dzi9rku

W tym nietypowym doświadczeniu mogą wziąć udział również turyści. Aby przystąpić do rytuału trzeba jednak przy wejściu do świątyni wypożyczyć specjalny, zielony sarong, czyli materiałową chustę.

- Chciałam wziąć udział w tym rytuale ze względu na szacunek dla lokalnej tradycji. Było to przyjemne i orzeźwiające doświadczenie. Hindusi traktują to bardzo poważnie i przywiązują do tego wielką wagę. Widziałam nawet jak ktoś wynosił tę świętą wodę w baniaku - mówi nasza czytelniczka Iza Sikorska, która podzieliła się z nami wrażeniami z tego wyjątkowego doświadczenia. Balijczycy wierzą, że dzięki temu zmyją negatywne myśli, wpływy i choroby.

Rytualne kąpiele odbywają się m.in. w świątyni Pura Tirta Empul

"Tirta Empul to w dosłownym tłumaczeniu Świątynia Wody Wypływającej z Ziemi. Już od X wieku przybywają tutaj wierni, aby oczyścić się w rytuale melukat. Na centralnym dziedzińcu świątyni ok. 30 źródeł wpływa do dwóch prostokątnych basenów, gdzie kąpiący się odbywają rytuał oczyszczenia, polegający na włożeniu rąk pod każdy strumień wody, z wyjątkiem dwóch, zarezerwowanych dla zmarłych" - czytamy na portalu planetescape.pl.

Hindusi wierzą w uzdrawiającą moc rytualnych kąpieli Adobe Stock
Hindusi wierzą w uzdrawiającą moc rytualnych kąpieli Źródło: Adobe Stock, fot: Guitar_Tawatchai

Świątynia Pura Tirta Empul to jedno z miejsc, gdzie, według wierzeń, ceremonia melukat posiada wyjątkową moc. Spływająca na nią z otaczających, świętych gór źródlana woda ma mieć największą siłę uzdrawiającego działania. Zdecydowanie jednymi z najciekawszych momentów na odwiedzenie Tirta Empul są noce pełni księżyca, kiedy balijscy hinduiści odprawiają rytuały wewnątrz świątyni.

dzi9rku

- Rytuał w Pura Tirta Empul polega na oczyszczeniu ciała. Dzięki temu dana osoba będzie uznana za uwolnioną od nieczystości. Zwłaszcza przed oddaniem czci bóstwu. Dlatego przechodzi się przez kilka jej etapów - mówi Iza. - W pierwszym basenie wierni poddają się oczyszczaniu ciała oraz głowy z koszmarów sennych, a w drugim oczyszczane są karma oraz negatywna energia. Dopiero po tym można prosić o nową, pozytywną energię - wyjaśnia.

Źródło: Iza Sikorska, Archiwum Prywatne
Pura Titra Empul
dzi9rku

Koszt wejścia do świątyni to zaledwie 15 zł. Za dodatkowe 20 zł można poprosić o przewodnika, który wprowadzi zainteresowanych w tajniki rytuału świętej wody.

Monika Sikorska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dzi9rku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzi9rku

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj