Trwa ładowanie...

Rolnik przypadkowo przesunął granicę Belgii z Francją. Jak to możliwe?

O rolniku z Belgii zrobiło się głoś no, gdy nieumyślnie przesunął słupek graniczny na granicy swojego kraju z Francją. "Sprawił, że Belgia stała się większa, a Francja mniejsza" - powiedział francuskiej telewizji TF1 David Lavaux, burmistrz belgijskiej wioski Erquelinnes.

Belgia i Francja graniczą z sobą na 620 kmBelgia i Francja graniczą z sobą na 620 kmŹródło: 123RF
d8oohz1
d8oohz1

Jak podaje BBC, przypadkowy spacerowicz, który okazał się miłośnikiem lokalnej historii, zauważył, że kamienny słupek wyznaczający granicę między dwoma krajami został przesunięty o ponad 2 metry.

Belgia - rolnik przeniósł słupek graniczny

Jak domniemają media i lokalne władze, belgijski rolnik, mógł przenieść go (do Francji), bo stanął na drodze traktora. Nie miał świadomości, co robi.

"Sprawił, że Belgia stała się większa, a Francja mniejsza, a to nie jest dobry pomysł" - powiedział francuskiej telewizji TF1 David Lavaux, burmistrz belgijskiej wioski Erquelinnes.

d8oohz1

Granica belgijsko-francuska

Ta historia sprawia, że należy przypomnieć, iż granica między Francją a Belgią rozciąga się na przestrzeni 620 km. Formalnie została utworzona ponad 200 lat temu! A konkretnie na mocy traktatu z Kortrijk, podpisanego w 1820 roku po klęsce Napoleona pod Waterloo pięć lat wcześniej.

Kamień, z którego zrobiono słupek, jest także historyczny. Pochodzi z 1819 roku, kiedy to po raz pierwszy wytyczono granicę.

Rolnik przesunął granicę - i co teraz?

David Lavaux żartował w rozmowie z mediami, że był szczęśliwy, gdy jego wieś stała się większa. "Ale burmistrz Bousignies-sur-Roc miała inne zdanie" - dodał.

d8oohz1

"Powinniśmy być w stanie uniknąć nowej wojny granicznej" - powiedziała rozbawiona burmistrz sąsiedniej francuskiej wioski Aurelie Welonek dla "La Voix du Nord".

"Musimy to naprawić" - dodał na Facebooku David Lavaux.

Burmistrz z Belgii zapowiedział, że urzędnicy planują skontaktować się z rolnikiem i poprosić go o przełożenie kamienia w jego pierwotne miejsce. Gdyby tak się nie stało, sprawa mogłaby trafić do belgijskiego ministerstwa spraw zagranicznych, które musiałoby zwołać nieaktywną od 1930 roku francusko-belgijską komisję graniczną.

Co ciekawe, rolnik może również zostać postawiony w obliczu zarzutów karnych, jeśli nie zastosuje się do prośby. jednak wszyscy są dobrej myśli, że sprawę uda załatwić się polubownie.

d8oohz1

Źródło: BBC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tłumy w parku w Belgii. Ludzie gromadzą się pomimo obostrzeń

d8oohz1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8oohz1