Meksyk. W jaskini na półwyspie Jukatan odkryto odciski dłoni dzieci
W meksykańskiej części półwyspie Jukatan dokonano wyjątkowego odkrycia. W jaskini na terenie Chichén Itzá, dawnego miasta Majów, natrafiono na 137 odcisków dłoni dzieci. Ślady te pozostawiono co najmniej 1200 lat temu, a ich kolor nie jest przypadkowy.
04.05.2021 14:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W pobliżu wykopaliska archeologicznego Chichén Itzá, ok. 9 metrów pod drzewem uważanym przez Majów za święte, znajduje się jaskinia, która – jak się okazało – nie została do końca zbadana przez naukowców w ostatnich dziesięcioleciach.
Archeolodzy podczas kolejnej wizyty w jaskini natknęli się na 137 odcisków dłoni wykonanych przez dzieci co najmniej 1200 lat temu. Znalezisko rzuca nowe światło na rytuały Majów - grupę ludów indiańskich, zamieszkujących w przeszłości południowo-wschodni Meksyk, w tym półwysep Jukatan.
Czarne i czerwone odciski dłoni – nieprzypadkowe kolory
"Odciski są związane z rytuałem dojrzewania, a ich barwa nie pozostaje bez znaczenia. Niektóre mają czarny kolor, co ma symbolizować śmierć, jednak nie w dosłownym sensie, a z perspektywy rytuału" – wyjaśnia archeolog Sergio Grosjean.
Inne ślady są z kolei czerwone, co może oznaczać nawiązanie do wojny lub życia. Według Grosjeana, rytuał ten miał zapewniać dzieciom bezpieczny kontakt z resztą społeczeństwa od razu po wyjściu z jaskini.
Historyczne rzeźby w jaskini Jukatan
Jak informuje TVN Meteo, to nie koniec nowości archeologicznych z półwyspu Jukatan. "W jaskini znaleziono również wyrzeźbioną twarz i sześć rzeźb reliefowych z lat 800-1000 naszej ery. To okres, kiedy region ten nawiedziła dotkliwa susza. Mogła się przyczynić do tego, że Majowie opuścili duże miasta" – przekazuje portal.
Źródło: TVN Meteo