Ryga. Atrakcje jednej z najpiękniejszych stolic w Europie
Stolica Łotwy to miasto pełne kontrastów, którym zachwycał się sam Napoleon. "Wszak to przedmieścia londyńskie!" – powiedział ponoć podczas wizyty w Rydze zauroczony nią Francuz. Największe miasto w kraju słynie ze starówki wpisanej na listę UNESCO, wielu secesyjnych budynków oraz czarnego balsamu.
Miasto położone nad rzeką Dźwiną liczy ponad 600 tys. mieszkańców. Większość z nich to Łotysze, ale dużą grupę stanowią Rosjanie. W Rydze znajduje się ważny port morski, który obsługuje regularne połączenia promowe, np. do Sztokholmu. W stolicy swoją siedzibę mają też liczne ośrodki przemysłowe, kulturalne i naukowe.
Dotarcie do miasta z Polski nie jest trudne. Rygę i Warszawę dzieli ok. 650 km. Można wybrać się tu samochodem drogą prowadzącą przez Litwę lub skorzystać z oferty wielu przewoźników autokarowych. Istnieje też możliwość lotu samolotem. Wycieczkę do Rygi warto połączyć ze zwiedzaniem położonych w pobliżu stolic Litwy i Estonii – Wilna oraz Tallinna.
Ryga – najciekawsze atrakcje turystyczne w stolicy Łotwy
Od czego zacząć zwiedzanie miasta? Od jego serca – starówki wpisanej w 1997 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miejscem, którego nie można pominąć jest Plac Katedralny z protestancką katedrą uznawaną za jedną z największych średniowiecznych świątyń krajów bałtyckich. Warto wejść do środka, by zobaczyć wielkie organy składające się z ponad 6700 piszczałek.
W pobliskim zabytkowym budynku starej Giełdy Papierów Wartościowych mieści się Muzeum Sztuki z ciekawą kolekcją m.in. obrazów i porcelany z wielu kontynentów. Stąd niedaleko do pierwszego symbolu miasta – 35-metrowego Pomnika Wolności.
Szukając kolejnych symboli, warto skierować się w stronę tajemniczego Domu Kota. Skąd ta nazwa? Przyglądając się uważnie dachowi, można dostrzec dwa czarne kotki, z którymi wiąże się pewna legenda. Dawniej koty były zwrócone tyłem do budynku Wielkiej Gildii - ekskluzywnego klubu przedsiębiorców. Miało to być formą zemsty właściciela domu, którego nie chciano przyjąć do tego elitarnego stowarzyszenia. Przewodniczący gildii był ponoć obrażony z powodu tej sytuacji i skierował sprawę na drogę sądową, żądając odwrócenia kotów. Czyżby właśnie stąd wywodziły się określenia "odwracać kota ogonem" oraz "pocałuj mnie w ogon"?
Koty to nie jedyne zwierzęta, które zostały w Rydze docenione. Pomnik postawiono również czterem Muzykantom z Bremy, podkreślając tym samym współpracę obu miast. Tuż przy pomniku stoi kościół św. Piotra z tarasem oferującym piękne widoki na starówkę.
Obowiązkowym punktem zwiedzania Rygi jest wizyta na Placu Ratuszowym z Ratuszem Miejskim, Muzeum Okupacji i dominującym Domem Bractwa Czarnogłowych będącym jednym z najpiękniejszych budynków, w którym mieściła się dawniej gildia nieżonatych kupców. Tuż przed budynkiem stoi pomnik dzielnego rycerza Rolanda, który chętnie pozuje turystom do zdjęć.
Stąd dzieli nas jedynie kilka kroków od kolejnych atrakcji. Koniecznie należy zobaczyć Zamek Ryski pełniący funkcję rezydencji prezydenta oraz pozostałości po dawnej fortyfikacji: Basztę Prochową, Bramę Szwedzką, Koszary Jakuba. Warto też udać się do zespołu uroczych kamieniczek o humorystycznej nazwie Trzej Bracia oraz zwiedzić katedrę św. Jakuba, która stała się celem jednej z pielgrzymek papieża Jana Pawła II.
Fani secesji powinni koniecznie przejść się m.in. ulicami Elizabetes oraz Alberta, przy których wznoszą się potężne gmachy budynków w stylu art noveau. Niektórzy mówią, że Ryga to wielkie muzeum secesji umieszczone pod gołym niebem. Rzeczywiście, obiektów godnych podziwu jest tu wiele.
Zobacz także: Dzik surfer na Jezioraku. Hit internetu
Ryga dla koneserów
Najważniejsze punkty programu już za nami. Ale to nie koniec zwiedzania! Znajdzie się coś jeszcze zarówno dla wielbicieli historii, sztuki, jak i dobrej kuchni.
Co zobaczyć w mieście, gdy mamy nieco więcej czasu? Można odwiedzić jedno z wielu muzeów, np. popularnej Czekolady Laima, Historii Rygi i Żeglugi, Motoryzacji lub wstąpić do Opery Narodowej i soboru Narodzenia Pańskiego będącego największą cerkwią prawosławną w krajach bałtyckich.
Nie można przegapić też siedziby Łotewskiej Akademii Nauk przypominającej Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Jednak nie są to całkiem bliźniacze budowle. Ryska wersja posiada nieco bardziej rubensowskie kształty. Warto wejść na tutejszy taras zapewniający widoki na okolicę.
Dobrym pomysłem jest także wizyta w miejskim parku z wodnymi kanałami lub rejs statkiem do nadmorskiego kurortu Jurmała.
Na pewno warto udać się też na drugi brzeg Dźwiny. Tam można zwiedzić nowoczesny budynek Biblioteki Narodowej z pięknym tarasem widokowym, najwyższą w UE wieżę radiowo-telewizyjną, a przede wszystkim uroczą dzielnicę Kipsala słynącą z drewnianych domów.
Zobacz także: Lockdown. Polacy mają sposób na zamknięte hotele
Ryga – gdzie warto zrobić zakupy i jakich kulinarnych specjałów należy spróbować?
Po intensywnym programie zwiedzania przyszedł czas na zasłużoną ucztę. Chcąc zaopatrzyć się w lokalne produkty, najlepiej udać się do pięciu słynnych hal targowych tworzących jeden z największych i najstarszych rynków w Europie. Aż trudno uwierzyć, że hangary służyły dawniej sterowcom Zeppelin!
Aktualnie można tu kupić ryski, czarny balsam, czyli tradycyjny likier ziołowy. Warto też skosztować serków twarogowych popularnych w krajach bałtyckich, łotewskich deserów chlebowych, szprotek i marynowanych śledzi, czekolady Laima oraz wielu innych smakołyków.
Ryga to miasto pełne tajemnic. Na każdym kroku można tu znaleźć ślady wpływów pochodzących z Europy Zachodniej, Skandynawii oraz Rosji, które nawiązują do bogatej, ale trudnej historii stolicy Łotwy. Warto spędzić tu przynajmniej weekend.