Rzadkie zjawisko nad Etną. Trzeba mieć sporo szczęścia, by je zobaczyć
W sieci pojawiło się zdjęcie autorstwa fotografa Giancarlo Tinè'a, który miał szczęście uchwycić niezwykle rzadki widok, jakim jest wulkaniczny słup świetlny. Przedstawiciele agencji NASA twierdzą, że trzeba mieć niezłego farta, żeby go zobaczyć, a tym bardziej sfotografować.
17.11.2021 14:20
Słup świetlny Giancarlo Tinè'owi udało się uchwycić nad sycylijskim wulkanem Etna. Sfotografowane przez niego zjawisko objawiło się w dość niecodziennej formie, co - jak twierdzi Amerykańska Agencja Kosmiczna - zdarza się naprawdę rzadko.
Wulkaniczny słup świetlny - rzadkie zjawisko nad Etną
Kolumna światła sama w sobie jest rzadkim zjawiskiem i ukazuje się na niebie w mroźne dni podczas wschodu lub zachodu słońca. Świetlne słupy tworzą się w wyniku odbicia światła od znajdujących się w powietrzu kryształków lodu. Mogą powstawać zarówno dzięki światłu Słońca, Księżyca, jak i ulicznych latarni.
Tinè'owi udało się uchwycić słup światła, który powstaje podczas erupcji wulkanu (stąd jego nazwa). Mroźne temperatury tworzą nad chmurą wyrzucanego popiołu kryształki lodu w skondensowanej parze wodnej. Odbijają one wówczas czerwone światło rozżarzonej magmy, sięgając wysokich warstw atmosfery.
Wulkaniczny słup świetlny - internautom kojarzy się z innym zjawiskiem
Zdjęcie wykonane przez Giancarlo Tinè'a podczas jednej z czerwcowych erupcji Etny zostało wyróżnione przez Agencję NASA jako Astronomiczne Zdjęcie Dnia.
Internauci porównali zjawisko wulkanicznego słupa świetlnego do zjawiska zwanego "sprite" (elf, czerwony krasnoludek), które przybiera formę dużego, choć słabo świecącego błysku, występującego ponad aktywnym systemem burzowym.