Rzeczy osobiste hitlerowca wykopane po 72 latach. Wiadomo, do kogo należały
Członkowie stowarzyszenia Perkun odkryli na terenie Twierdzy Kostrzyn przedmioty należące do hitlerowca – m.in. szczoteczkę do zębów, portfel, dokumenty i broń. Okazało się, że ich właścicielem był dawny burmistrz Kostrzyna nad Odrą - Hermann Körner.
Przedmioty znaleziono podczas porządkowania pasażu przy ratuszu między rynkiem a ul. Jatki na Starym Mieście, w jednym z odsłoniętych w przyziemiu ratusza miejsc, pod resztkami łóżka polowego. Przypuszcza się, że Niemca obudził nalot, podczas którego uszkodzona została kamienica. Zerwał się i wybiegł, zostawiając rzeczy osobiste. Pod gruzami, członkowie Perkuna znaleźli m.in. portfel oraz przedmioty do higieny osobistej – oryginalnie zamkniętą wodę kolońską, mydelniczkę czy szczoteczkę do zębów.
Portfel pomógł rozwiązać zagadkę
To właśnie dzięki portfelowi i znajdujących się w nim dokumentom udało się zidentyfikować właściciela tych przedmiotów. Okazało się, że należały do ostatniego niemieckiego burmistrza Kostrzyna Hermanna Körnera, który był wysokiej rangi funkcjonariuszem NSDAP – szefem struktur partii nazistowskiej w powiecie chojeńskim. Funkcję burmistrza pełnił od początku 1939 r. aż po 1945 r.
W portfelu znajdowało się zaświadczenie wydane w kwietniu 1943 r. przez Kierownictwo NSDAP, Wydział Propagandy Rzeszy w Monachium, iż Körner często podróżuje w celach związanych z prowadzoną wojną. Dokument przydawał się podczas nabywania biletów w wagonach sypialnych, miejscówek i tzw. kart uprzywilejowania.
Wielka postać w Kostrzynie
Hermann Körner urodził się w 1907 r. w Lassahn koło Lauenburga. Zawodową karierę rozpoczął w 1922 r. jako uczeń w zarządzie miasta Ratzenburg. W 1928 r. zdał egzamin kwalifikujący go do kariery urzędniczej na niższych szczeblach administracji, a w 1932 r. nabył uprawienia do zajmowania wyższych stanowisk administracyjnych. W kolejnych latach był słuchaczem Akademii Administracji w Berlinie. W 1934 r. objął urząd burmistrza podberlińskiego Werneuchen, zostając tym samym najmłodszym burmistrzem w Niemczech.
Pod koniec marca 1945 r. Körner osobiście brał udział w walkach o Kostrzyn, dowodząc resztkami Volkssturmu i 303. batalionu grenadierów pancernych. Razem z komendantem miasta-twierdzy Reinefarthem udało mu się w nocy z 29 na 30 marca 1945 r. przebić do linii niemieckich na zachód od miasta. Następnie trafił do radzieckiej niewoli.
W 1948 r. znalazł się w Rateznburgu, gdzie prowadził biuro doradztwa podatkowego. W 1951 r. objął urząd burmistrza Reinbeck, który sprawował do przejścia na emeryturę w 1971 r. Tam zmarł w 1977 roku.
Źródło: TVN24, PAP