MiastaRzeczy osobiste hitlerowca wykopane po 72 latach. Wiadomo, do kogo należały

Rzeczy osobiste hitlerowca wykopane po 72 latach. Wiadomo, do kogo należały

Członkowie stowarzyszenia Perkun odkryli na terenie Twierdzy Kostrzyn przedmioty należące do hitlerowca – m.in. szczoteczkę do zębów, portfel, dokumenty i broń. Okazało się, że ich właścicielem był dawny burmistrz Kostrzyna nad Odrą - Hermann Körner.

Rzeczy osobiste hitlerowca wykopane po 72 latach. Wiadomo, do kogo należały
Źródło zdjęć: © TVN24/x-news
Wojciech Gojke

Przedmioty znaleziono podczas porządkowania pasażu przy ratuszu między rynkiem a ul. Jatki na Starym Mieście, w jednym z odsłoniętych w przyziemiu ratusza miejsc, pod resztkami łóżka polowego. Przypuszcza się, że Niemca obudził nalot, podczas którego uszkodzona została kamienica. Zerwał się i wybiegł, zostawiając rzeczy osobiste. Pod gruzami, członkowie Perkuna znaleźli m.in. portfel oraz przedmioty do higieny osobistej – oryginalnie zamkniętą wodę kolońską, mydelniczkę czy szczoteczkę do zębów.

Portfel pomógł rozwiązać zagadkę

To właśnie dzięki portfelowi i znajdujących się w nim dokumentom udało się zidentyfikować właściciela tych przedmiotów. Okazało się, że należały do ostatniego niemieckiego burmistrza Kostrzyna Hermanna Körnera, który był wysokiej rangi funkcjonariuszem NSDAP – szefem struktur partii nazistowskiej w powiecie chojeńskim. Funkcję burmistrza pełnił od początku 1939 r. aż po 1945 r.

W portfelu znajdowało się zaświadczenie wydane w kwietniu 1943 r. przez Kierownictwo NSDAP, Wydział Propagandy Rzeszy w Monachium, iż Körner często podróżuje w celach związanych z prowadzoną wojną. Dokument przydawał się podczas nabywania biletów w wagonach sypialnych, miejscówek i tzw. kart uprzywilejowania.

Obraz
© Hermann Körner / TVN24

Wielka postać w Kostrzynie

Hermann Körner urodził się w 1907 r. w Lassahn koło Lauenburga. Zawodową karierę rozpoczął w 1922 r. jako uczeń w zarządzie miasta Ratzenburg. W 1928 r. zdał egzamin kwalifikujący go do kariery urzędniczej na niższych szczeblach administracji, a w 1932 r. nabył uprawienia do zajmowania wyższych stanowisk administracyjnych. W kolejnych latach był słuchaczem Akademii Administracji w Berlinie. W 1934 r. objął urząd burmistrza podberlińskiego Werneuchen, zostając tym samym najmłodszym burmistrzem w Niemczech.

Pod koniec marca 1945 r. Körner osobiście brał udział w walkach o Kostrzyn, dowodząc resztkami Volkssturmu i 303. batalionu grenadierów pancernych. Razem z komendantem miasta-twierdzy Reinefarthem udało mu się w nocy z 29 na 30 marca 1945 r. przebić do linii niemieckich na zachód od miasta. Następnie trafił do radzieckiej niewoli.

W 1948 r. znalazł się w Rateznburgu, gdzie prowadził biuro doradztwa podatkowego. W 1951 r. objął urząd burmistrza Reinbeck, który sprawował do przejścia na emeryturę w 1971 r. Tam zmarł w 1977 roku.

Źródło: TVN24, PAP

Zobacz też: Ostatnie dni Hitlera i III Rzeszy

wojnansdapodkrycie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)