Europejskie San Francisco, czyli jak odkryłam jedno z najpiękniejszych miast na świecie
Strome klify, szerokie piaszczyste plaże przeplatają się ze skalistymi wybrzeżami, małymi wyspami i zielonymi pagórkowatymi łąkami rozciągającymi się ponad horyzont. Kantabrii nie sposób nie pokochać. Intensywność zieleni zalewa nas niczym słońce w upalny dzień. Kantabria zapiera dech w piersiach, a jej stolica - Santander jest jednym z najpiękniejszych hiszpańskich miast.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Kantabria to autonomiczna wspólnota w północnej Hiszpanii z ponad 200 km linii brzegowej. Dzięki dużej różnorodności biogeograficznej oferuje szeroki wachlarz atrakcji dla każdego.
Santander, inteligentne miasto
Jej stolica leży na wybrzeżu Costa Verde i jest popularnym miejscem wypoczynku dla turystyki krajowej. Spokój, brak zgiełku, czyste plaże i kilka całkiem ciekawych atrakcji sprawiają, że jest bardzo popularne wśród Hiszpanów. Tutaj łatwo się zrelaksować i odprężyć, promenada jest idealnym miejscem na poranny spacer. Wyszukana architektura daje miastu światowy i kosmopolityczny charakter. W Santander życie płynie harmonijnie, a piękne widoki działają kojąco na nasze zmysły. To idealne miasto dla miłośników dobrego jedzenia i hiszpańskiego stylu życia. Jakie naprawdę jest Santander, co warto zobaczyć i czy można się w nim zakochać?
Dzisiejsze Santander jest cenione za staranny kontrast historii i nowoczesności. Jest to obecnie jedno z najbardziej inteligentnych miast w Europie. Władze miasta od prawie dekady angażują się w technologię jako narzędzie wzrostu i rozwoju w celu poprawy jakości życia swoich mieszkańców. Inteligentne miasta to podstawa rozwoju, w którym technologia odgrywa fundamentalną rolę. Kantabryjska stolica jest dziś wielkim miejskim laboratorium w dziedzinie IoT, od angielskiego "Internet Of Things", czyli "Internet rzeczy".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Porównali Polskę i Hiszpanię. "Próbujemy nie oszaleć"
Tysiące urządzeń jednocześnie działa na terenie miasta, dostarczając w czasie rzeczywistym informacji o stanie usług: wody, odpadów, mobilności i oświetlenia. Informacje zebrane przez różne urządzenia są udostępniane obywatelom. Dzięki temu systemowi możliwe jest między innymi poznanie w czasie rzeczywistym stanu ruchu drogowego lub poznanie dostępnych miejsc parkingowych na niektórych ulicach w centrum miasta. Pomysł przekształcenia Santander w inteligentne miasto pojawił się w 2009 roku. To właśnie wtedy powstały aplikacje, które można było pobrać na telefony komórkowe, a w mieście pojawiły się publiczne monitory.
Zielona perła architektury
Stolica Kantabrii jest pięknym i zadbanym miastem. Najlepszym sposobem na zwiedzanie Santander jest długi spacery po jego ulicach lub jeśli ktoś woli mobilność na rowerze elektrycznym (wypożyczenie roweru elektrycznego z przewodnikiem to koszt 20 euro). Pozwoli to dowiedzieć się więcej o historii miasta i odwiedzić jego najodleglejsze zakątki. Santander to zielone miasto, w którym można znaleźć wiele parków. Największym z nich jest piękny Jardines de Pereda , który powstał jako hołd dla kantabryjskiego pisarza José María de Pereda.
Niegdyś miasto było ulubionym miejscem letnich wakacji hiszpańskich królów. Piękny Palacio de la Magdalena był głównym darem mieszkańców miasta dla króla Alfonsa XIII i jego żony Wiktorii Eugenii. Do dziś rodzina królewska odwiedza to miejsce, ponieważ w jednej z części pałacu znajdują się królewskie mieszkania. Półwysep, na którym stoi, posiada zapierające dech w piersiach widoki, a wysokie klify z bujną zielenią wyglądają bajecznie!
Santander jest również bogate w muzea. Znajdziemy tu Muzeum Prehistorii i Archeologii, Kantabryjskie Muzeum Morskie, a także Muzeum Centrum Botín. Pierwsze mieści się w nowoczesnym budynku o powierzchni 2000 metrów kwadratowych. Znajdujące się w nim zbiory prezentują prehistorię północnej Hiszpanii oraz okres historii starożytnej aż do upadku Cesarstwa Rzymskiego. Muzeum posiada jedną z najcenniejszych kolekcji paleolitycznych w Europie. Z kolei Muzeum Morskie szczyci się niezwykle bogatą kolekcją szkieletów stworzeń morskich, w tym wielorybów i około 350 gatunków ryb.
Centrum Botín to nowoczesne centrum kulturalne. Jest to nie tylko muzeum i galeria sztuki, ale także miejsce kontaktu z kulturą. Budynek składa się z dwóch bloków połączonych strukturą prostokątów i przejść zwanych "pachinko".
Latarnia morska, stoki i malowidła ścienne
Latarnia morska Cabo Mayor została zbudowana w 1833 r. na przylądku Cabo Mayor, stąd jej nazwa. Najłatwiej dostać się tam autobusem miejskim lub pieszo, jeśli lubisz długie spacery. Wieża ma 30 metrów wysokości położona jest na stromym klifie, z którego możemy podziwiać piękne widoki.
Ciekawym zabytkiem jest także Katedra Matki Bożej Wniebowziętej. Budowla, wzniesiona w VIII wieku, swój ostateczny kształt katedra przybrała w XIV wieku, stając się rozbudowanym kompleksem klasztorno-katedralnym z malowniczymi krużgankami i pięknymi ogrodami.
Warto również odwiedzić siedzibę główną Banco de Santander, znajdującą się przy Paseo de Pereda numer 9. Zaledwie 100 lat temu w tym pięknym i monumentalnym budynku mieścił się hotel. Dziś Banco Santander jest jednym z największych banków na świecie. Potencjał tej instytucji dobrze odzwierciedla ten okazały i dumnie stojący budynek. Na tym samym Paseo znajdują się również ciekawy pomnik autorstwa José Cobo Calderóna, przedstawia on Los Raqueros, czyli biedne dzieci, które w XIX i XX wieku nurkowały w porcie, by zbierać monety wrzucane przez turystów.
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest winda Río de la Pila, która wznosi się na wysokość 78 m, skąd roztacza się piękny widok na miasto i zatokę. Działa codziennie od 6:00 do 24:00, a przejażdżka jest bezpłatna. Głównym celem windy nie jest wożenie turystów na taras widokowy, ale transport tubylców mieszkających na wzgórzach.
Europejskie San Francisco
Santander uchodzi za europejskie San Francisco ponieważ jest pełne wysokich wzgórz, w tym mieście ciągle idziemy w górę, albo w dół. Niektóre wzniesienia są dostępne dzięki ruchomym schodom lub rampom. Obecnie miasto ma 13 pionowych tras mobilnych, z których korzysta ponad osiem milionów użytkowników rocznie.
W Santander nie można przegapić pięknych murali, które dumnie spoglądają z budynków miasta. Festiwal Sztuki Publicznej "Desvelarte" pozostawił w mieście wspaniałe dzieła. Sztuka miejska oferuje wiele możliwości, dlatego znajdują się tu również murale współczesnych artystów hiszpańskich takich jak: kantabryjski artysta Okuda, baskijski artysta Arrieta, Marina Capdevila, Roberto Martínez lub Pixel. Wystarczy 2,5-godzinny spacer, aby zobaczyć wszystkie murale, gdzie architektura i sztuka są zintegrowane w harmonii.
Zatoka Santander jest jedną z najpiękniejszych zatok na świecie, twierdzą tak nie tylko mieszkańcy Santander, ale także eksperci, którzy wybrali ją do Klubu Najpiękniejszych Zatok Świata.
Nie tylko zatoka, ale samo miasto jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Dla mnie to europejskie San Francisco, do którego lubię wracać, gdy tylko mam wolną chwilę. Santander to moja architektoniczna miłość od pierwszego wejrzenia.
Autorka: Ania Hess - szczęśliwa mama i żona, która spełnia się w wielu dziedzinach. Fotograf, pisarka, dziennikarka i podróżniczka, a także świetna kucharka (jeśli wierzyć na słowo jej mężowi). Najbardziej lubi czuć słońce na twarzy, wiatr we włosach i wolność, jaką daje jej podróżowanie. Kocha zwierzęta, długie włosy i muzykę rockową, a jej największą pasją jest życie. Od blisko 20 lat mieszka w Hiszpanii.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.