Trwa ładowanie...

Najbardziej szalone nazistowskie ekspedycje. Czego esesmani szukali w Tybecie, Boliwii i Iraku?

Filmowa historia Indiany Jonesa nie jest tak odległa od prawdy historycznej, jak mogłoby się wydawać. Naziści faktycznie fundowali i organizowali pseudonaukowe wyprawy archeologiczne w najdalsze zakątki świata. Choć tylko nieliczne z nich doszły do skutku.

Rzekomy kalendarz nordycki z Boliwii w (szalonej) interpretacji Edmunda Kissa.Rzekomy kalendarz nordycki z Boliwii w (szalonej) interpretacji Edmunda Kissa.Źródło: Domena publiczna
d1lghhz
d1lghhz

Organizacja Ahnenerbe, a więc Niemieckie Dziedzictwo, była oczkiem w głowie Heinricha Himmlera. Powołano ją w roku 1935, a 1939 została włączona w ramy SS. Pod patronatem jednego z największych nazistowskich zbrodniarzy rozwinęła szeroką działalność pseudonaukową.

Oficjalnie Ahnenerbe miała zajmować się badaniem i ujawnianiem spuścizny kulturowej ludów germańskich. W praktyce jednak nie odkrywała przeszłości, lecz kreowała wyssane z palca nacjonalistyczne mity.

Organizacja dzieliła się na ponad 40 sekcji i instytutów. Należeli do niej astronomowie, etnolodzy, historycy, biolodzy, filolodzy, botanicy, muzykolodzy, orientaliści, antropolodzy, a także – archeolodzy.

Tym ostatnim wyznaczono jasną misję. Jak wyjaśnia Henning Hassmann w pracy Archeology in the Third Reich Heinrich Himmler oczekiwał od nich, że "dowiodą dominującej pozycji Germanów i ich przodków u zarania cywilizacji".

d1lghhz

Aby pokazać że ludzka kultura zaczęła się od pra-Niemców i zademonstrować rzekomy wpływ germański na wszelkie wielkie osiągnięcia prahistoryczne, Ahnenerbe planowała cały szereg wypraw poza granice Rzeszy. Oto najbardziej szalone z nich.

Tybet

W Sikkim i Tybecie pseudonaukowcy na usługach SS szukali rzekomych podobieństw między fizjonomią miejscowej ludności a mieszkańcami Niemiec.

Zespół kierowany przez zoologa Ernsta Schäfera prowadził pomiary czaszek opanowany ideą, że w czasach przedhistorycznych ludy nordyckie… dokonały podboju najwyżej położonego obszaru na świecie, a także prowadziły wojny z Chińczykami i Japończykami. Wyprawa doszła do skutku w latach 1938-1939. Żadnych rzetelnych rezultatów nie przyniosła.

Pomiary antropologiczne podczas wyprawy Ahnenerbe do Tybetu CC BY-SA 3.0
Pomiary antropologiczne podczas wyprawy Ahnenerbe do TybetuŹródło: CC BY-SA 3.0, fot: Bundesarchiv/Ernst Krause

Szwecja

Jeśli cała cywilizacja miała być dziełem niemieckich praprzodków, to rzecz jasna musieli oni odpowiadać także za wynalezienie pisma. Szef Ahnenerbe Herman Wirth osobiście wyprawił się do Szwecji, by badać rzekomo najstarszy i rzecz jasna pragermański system znaków na świecie. Nie trzeba chyba mówić, że system ten został zmyślony.

d1lghhz

Koncepcja Wirtha była zresztą o wiele szerzej zakrojona. Uważał on, że cywilizacja pragermańska powstała na obszarach arktycznych dwa miliony lat temu. Dawna ojczyzna Aryjczyków jednak zatonęła, co miało dać początek opowieściom o Atlantydzie.

Irak

"Eksperci" Ahnenerbe kilkukrotnie wyprawiali się na Bliski i Środkowy Wschód w poszukiwaniu śladów rzekomej kultury nordyckiej. Przykładowo Franz Altheim, podróżujący z konkubiną Eriką Trautmann, zjeździł obszary do Bałkanów po Irak, by "ujawnić" rzekomo zakłamywaną rolę blondwłosych Aryjczyków w imperium rzymskim. Naukowo nic nie osiągnął, ale sporządził raporty na temat irakijskich ropociągów, z których ochoczo skorzystał niemiecki wywiad.

Boliwia

Już w latach 20. XX wieku pseudoarcheolog Edmund Kiss postawił tezę, że prehistoryczne świątynie w Andach na terenie Boliwii nie zostały skonstruowane przez autochtonów, ale – rzecz jasna – przez nordyckich podróżników.

d1lghhz

Pomysł był zupełnie oderwany od rzeczywistości. Kiss twierdził bowiem, że pra-Niemcy wystawili imponujące konstrukcje w Tiwanaku – łącznie z tak zwaną "Bramą Słońca" – co najmniej… milion lat temu. Wierchuszka SS była gotowała łyknąć całą tą koncepcję. Planowana wyprawa w Andy nie doszła jednak do skutku z powodu wybuchu II wojny światowej.

Krym

Więcej szczęścia miała grupa pseodobadaczy pragnących dowieść, że na Krymie istniało antyczne imperium germańskie. Choć więcej tylko w tym sensie, że ich wyprawa w ogóle doszła do skutku.

W 1942 r., po zajęciu półwyspu przez Wehrmacht, specjalna ekspedycja firmowana przez Ahnenerbe miała zebrać materiały potrzebne, by uzasadnić masową eksterminację i deportację ludności regionu.

d1lghhz

Tym razem nie wystarczyły nawet typowe nacjonalistyczne kłamstwa. Na spustoszonym przez działania wojenne obszarze "naukowcy" natrafili tylko na artefakty greckie i prymitywne przedmioty z epoki kamienia. Nie mieli w rękach nic, co dałoby się przypisać Germanom.

Chora obsesja Heinricha Himmlera na punkcie okultyzmu i pseudonauki to motyw najnowszego thrillera historycznego autorstwa Macieja Siembiedy pt. "Kukł". materiały partnera
Chora obsesja Heinricha Himmlera na punkcie okultyzmu i pseudonauki to motyw najnowszego thrillera historycznego autorstwa Macieja Siembiedy pt. "Kukł".Źródło: materiały partnera

O autorze: Grzegorz Kantecki – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego.

WIDEO: Wnuki nazistów o dziadkach. "Moja babcia była zagorzałą nazistką"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lghhz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lghhz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj