Samoloty uziemione, lotniska zamknięte. Potężna awaria na całym świecie
Ogromna awaria systemów informatycznych sparaliżowała w piątkowy ranek firmy i instytucje na całym świecie. Część portów lotniczych oraz dworców zdecydowała się na całkowite zamknięcie, niektóre linie lotnicze musiały uziemić wszystkie swoje samoloty.
19.07.2024 10:48
Jedną z "ofiar" tej sytuacji jest lotnisko Berlin-Brandenburg (BER), które w piątek rano tymczasowo zawiesiło funkcjonowanie z powodu poważnych problemów technicznych. Rzeczniczka portu lotniczego przekazała, że żaden samolot nie startuje ani nie ląduje. - Powodem jest prawdopodobnie ogólnoświatowa awaria oprogramowania firmy Microsoft - podała gazeta "Berliner Zeitung".
Uruchamianie systemów awaryjnych
Jak przekazały niemieckie media, przyczyną zakłóceń jest awaria techniczna, która spowodowała opóźnienia w obsłudze. "Według niepotwierdzonych informacji doszło do poważnej awarii serwera i uruchomienia systemów awaryjnych" - podał portal stacji rbb24.
Awaria dotknęła też szwajcarskie firmy: Swissguide, zajmującą się kontrolą lotów oraz Swissport, obsługującą pasażerów i ładunki na lotniskach na całym świecie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Problemy związane z awarią systemów cybernetycznych zgłosiły także władze Australii, gdzie w piątek sparaliżowane zostały media, banki i firmy telekomunikacyjne. Rzecznik MSW w Canberze przekazał, że źródło problemu wydaje się leżeć po stronie globalnej firmy CrowdStrike zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
Czytaj także: Już wylądowali. Ten lot śledziły tysiące
Kolejne kraje zgłaszają problemy
Poważne zakłócenia w funkcjonowaniu systemów usług publicznych zgłaszane są także m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Czechach, Hiszpanii. Największe problemy odnotowują jednak Stany Zjednoczone. Jak informuje CNN, najpopularniejsze amerykańskie linie lotnicze musiały uziemić wszystkie swoje samoloty. Chodzi m.in. o American Airlines, United czy Deltę.
Sytuacja jest rozwojowa i jak na razie nikt nie potrafi powiedzieć, jak długo potrwa ten kryzys. Stale pojawiają się nowe sygnały o awariach.
Źródło: PAP