Trwa ładowanie...

Sanmenxia - tajemnicze podziemne miasteczko w Chinach

Wiele miejsc w Chinach, które znajdują się na narodowej liście zabytków, wydaje się być nieznanych. Jedną z takich atrakcji jest niezwykłe podziemne miasteczko w metropolii Sanmenxia w prowincji Henan.

Sanmenxia - tajemnicze podziemne miasteczko w ChinachŹródło: screen xnews, fot: archiwum
do9f6hs
do9f6hs

Wiele miejsc w Chinach, które znajdują się na narodowej liście zabytków, wydaje się być nieznanych. Jedną z takich atrakcji jest niezwykłe podziemne miasteczko w metropolii Sanmenxia w prowincji Henan.

Na tym terenie ludzie zaczęli żyć w głębokich dołach już w epoce brązu (2000 – 1500 r. p.n.e.), jednak masowo zaczęto prowadzić tu tak nietypowy tryb życia od momentu panowania dynastii Ming w XIV w. Osiedlanie się pod ziemią ma na celu uchronić mieszkające tam osoby w trakcie lata przed silnymi upałami, zaś zimą przed mrozami. W lokum panuje temperatura od 12 do 20 stopni Celsjusza. Budowa jednej groty pochłania zazwyczaj ok. dwóch lat, zaś jej wytrzymałość ocenia się nawet na 200 lat, co oznacza, że jest zamieszkiwana przez co najmniej kilka pokoleń.

Niewielkie osiedle, które zamieszkuje obecnie ok. 100 rodzin, zostało stworzone tak, aby nie zalały go silne ulewy. W tym celu wykopano tam głębokie studnie, do których spływa nadmiar wody. We wnętrzu każdego podziemnego mieszkania znajdują się: łazienka, salon, sypialnie, niewielka spiżarnia, a także pomieszczenie, które przeznaczone jest dla niewielkich zwierząt, jak kury czy kaczki. Rolę kuchni pełni dziedziniec, na którym jest palenisko i żeliwne piece. W celu zwiedzenia grot, trzeba zejść na głębokość 6-7 metrów pod ziemię.

do9f6hs

Podziemne miasteczko w Sanmenxia ma ogromną wartość historyczną i naukową. Miasteczko od 2010 r. znajduje się na narodowej liście zabytków, dzięki czemu zyskuje coraz większy rozgłos. Choć z roku na rok liczba turystów zwiększa się, dla wielu z nich miejsce to jest wciąż nieodkryte i tajemnicze. Także sporo Chińczyków nie miało pojęcia o istnieniu tego podziemnego osiedla. Mieszkańcy Sanmenxia znani są z tworzenia origami i wycinania z papieru pięknych wzorów. Delegacja z miasteczka co roku staje na podium podczas prestiżowego ogólnokrajowego konkursu.

wg/ik

do9f6hs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do9f6hs