Santo Domingo
Położenie: | Santo Domingo znajduje na południu Dominikany w połowie wybrzeża. Należy do archipelagu Wielkich Antyli. |
Strefa czasowa: | AST |
Waluta: | dominican peso (DOP) |
Santo Domingo to prawdziwy raj dla plażowiczów i miłośników sportów wodnych. Miasto jest stolicą Dominikany i jednocześnie najdłużej zamieszkiwanym ośrodkiem miejskim Nowego Świata.
Santo Domingo – położenie
Santo Domingo jest stolicą Dominikany. Kraj ten zalicza się do archipelagu Wielkich Antyli - stanowi około 3/4 powierzchni wyspy Haiti. Santo Domingo i w ogóle cała Dominikana są bardzo popularnym kierunkiem podróży wakacyjnych ze względu na wyjątkowe walory krajobrazu: rzeki, jeziora, laguny, rezerwaty przyrody. Wyspa ma bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu.
Najwyższy szczyt Dominikany liczy ponad 3000 m n.p.m., a pomiędzy pasmami górskimi leżą wąwozy i doliny rzeczne. W dodatku panujący na Dominikanie klimat zapewnia średnią roczną temperaturę o wysokości 28 stopni.
Niestety nadmorskie położenie sprawia, że Santo Domingo bywa nękane przez różnego rodzaju anomalie pogodowe. Podobnie było po tzw. wielkim huraganie, który nawiedził Dominikanę na początku XX w. W 1930 Santo Domingo odbudował ówczesny uzurpator, na cześć którego stolicę nazwano Ciudad Trujillo.
Dzisiaj turyści znajdą w Santo Domingo właściwie wszystko, czego można by oczekiwać od idealnego miejsca na wakacje: piaszczyste plaże, błękitne morze, egzotykę i atmosferę nowoczesnej metropolii.
Santo Domingo – atrakcje turystyczne
Santo Domingo jest najstarszym miastem na Dominikanie, dlatego znaleźć tu można wiele atrakcji i zabytków pamiętających dawne wydarzenia z okresu kolonialnego. Warto wiedzieć również, że historyczna część Santo Domingo została doceniona przez UNESCO i wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Zwiedzając Santo Domingo możemy wybierać sponad 300 atrakcji: pałaców kolonialnych, kościołów, odrestaurowanych historycznych placów i wąskich uliczek.
Turystyczne must see Santo Domingo to Dom Kolumba, czyli pierwszy budynek mieszkalny w mieście i Alcazar de Colon, który zbudowano dzięki Diego Kolumbowi – synowi admirała i zastępcy króla Dominikany. Alxazar de Colon to kamienna budowla górująca nad portem o charakterze pałacowo-muzealnym o bogatej kolekcji mebli i przedmiotów hiszpańskiego kultu religijnego.
Nieopodal Domu Kolumba w Santo Domingo usytuowana jest Katedra Najświętszej Maryi Panny, czyli pierwsza katedra katolicka Ameryki. Warto odwiedzić także pobliski park miejski, w którym stoi monumentalny posąg z brązu powstały na cześć Krzysztofa Kolumba – odkrywcy tej części kontynentu.
Do najbardziej imponujących budowli Santo Domingo należy Pałac Narodowy – siedziba prezydenta Dominikany. Budynek wchodzi w skład Placu Kultury. Do kompleksu należą również: Teatr Narodowy, Galeria Sztuki Współczesnej, Teatr Narodowy, Teatr Powszechny, Muzeum Człowieka i Biblioteka Narodowa.
Miłośnicy egzotycznej przyrody powinni odwiedzić także jeden z tropikalnych parków w Santo Domingo np. Mirador del Sur, a zwłaszcza ogród botaniczny z bardzo rzadkimi gatunkami drzew.
Santo Domingo – pogoda
Santo Domingo to miejsce wprost stworzone do spędzania w nim wakacji. Panuje tu tropikalny klimat, który zapewnia przyjemną, letnią temperaturę przez cały rok. Pora mokra trwa w Santo Domingo od maja do września. Wówczas opady deszczu są bardzo częste i intensywne, ale krótkotrwałe. Ulewy mogą się pojawić w Santo Domingo również w listopadzie i grudniu.
W pozostałym okresie pogoda w Santo Domingo jest idealna do wakacyjnego wypoczynku. Panuje tu pora sucha i ciepła. Najgorętszym miesiącem jest lipiec. Temperatura w Santo Domingo sięga w lipcu ponad 30 stopni, ale na szczęście północnowschodni wiatr zmniejsza odczuwanie upału.
Kiedy warto lecieć do Santo Domingo?
Jak na wakacyjną wyspę przystało Santo Domingo można odwiedzać właściwie przez cały rok. Zimą temperatura spada do 22 stopni, co nadal stwarza bardzo dobre warunki do zwiedzania. Polecany okres na wakacje w Santo Domingo to przedział od października do kwietnia. Warto pamiętać, że pora deszczowa trwa tutaj od maja do września.
Jak dolecieć z Polski do Santo Domingo?
Najlepszym, bo wymagającym tylko jednej przesiadki po drodze, pomysłem na to, jak dolecieć z Polski do Santo Domingo jest podróż z Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie do Madrytu, a stamtąd do Santo Domingo. Taka podróż trwa jednak bardzo długo i trzeba się przygotować na co najmniej szesnastogodzinny lot.
Santo Domingo - lokalne przysmaki
Spędzając wakacje na Dominikanie, nie sposób nie spróbować lokalnej kuchni. Na specjalną uwagę zasługują:
- Mangú (typowe danie śniadaniowe złożone z puree z zielonych bananów podawanych z cebulą, serem lub salami);
- La Bandera Dominicana (typowe danie na lunch składające się z ryżu, czerwonej fasoli, mięsa i warzyw);
- Empanada (ciasto chlebowe nadziewane mięsem, serem lub warzywami i zapiekane);
- Paella (lokalna wersja hiszpańskiego dania z ryżem wykorzystująca anatto zamiast szafranu);
- Arroz con leche (słodki pudding mleczno-ryżowy).
Przykładowe ceny | – lunch 378 DOP |
Komunikacja | – taksówki |
Co warto zobaczyć | |
Orientacyjna odległość | 8 471 km |
Lotniska |
Komentarze