Sławutycz - najmłodsze miasto Ukrainy
Ostatnie miasto ZSRR - Sławutycz
W Związku Radzieckim budowano z rozmachem i nie przebierając w środkach. Wszystko musiało być duże, robić wrażenie a przede wszystkim służyć ludowi pracującemu. Do początku lat 90. XX wieku wybudowano kilkadziesiąt miast satelickich. Część z nich była całkowicie zamknięta i służyła celom wojskowym. Inne zaś budowano w pobliżu wielkich kompleksów przemysłowych, by zapewnić pracownikom mieszkanie. Dziś przyjrzymy się miejscowości Sławutycz na północy Ukrainy, której budowę zakończono niedługo przed upadkiem ZSRR.
W Związku Radzieckim budowano z rozmachem i nie przebierając w środkach. Wszystko musiało być duże, robić wrażenie a przede wszystkim służyć ludowi pracującemu. Do początku lat 90. XX wieku wybudowano kilkadziesiąt miast satelickich. Część z nich była całkowicie zamknięta i służyła celom wojskowym. Inne zaś budowano w pobliżu wielkich kompleksów przemysłowych, by zapewnić pracownikom mieszkanie. Dziś przyjrzymy się miejscowości Sławutycz na północy Ukrainy, będącej jedną z najmłodszych w kraju - jej budowę zakończono niedługo przed upadkiem ZSRR.
W dzisiejszych czasach bardzo rzadko buduje się nowe miasta. Wszak prościej wykorzystać istniejącą infrastrukturę i rozbudować istniejącą aglomerację. Jednak Rosjanie mieli tendencję do stawiania miast w miejscach, które wcześniej porastał las. W Związku Radzieckim ludzie często pracowali latami, a nawet całe życie w jednym zakładzie, więc było to ekonomicznie uzasadnione. Ciekawym przykładem miasta satelickiego może być Jużnoukraińsk, który postawiono stosunkowo niedawno, bo w 1976 roku, obok wybudowanej dwa lata wcześniej Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej, wojskowe miasteczka Anadyr-1 (opuszczone dopiero w 2002 roku) czy Czarnobyl-2, gdzie mieścił się pozahoryzontalny radar Duga.
Krystian Machnik/ if/udm