Omijany wakacyjny raj w Europie. Wyjdzie w końcu z cienia?
Słowenia to jeden z najbardziej niedocenianych krajów w Europie. Polacy zazwyczaj mijają ją w drodze do Chorwacji, zatrzymując się ewentualnie na krótkie zwiedzenie. Ceny nie są tak niskie jak w ukochanym kraju Polaków, ale zdecydowanie jest to miejsce, w którym warto spędzić dłuższy urlop.
Bajkowe jezioro Bled z małą wysepką, strzeliste szczyty Alp, kaniony z turkusowymi rzekami, spektakularne jaskinie i malownicze miasteczka nad Adriatykiem. Słowenia to prawdziwy turystyczny raj, gdzie na niewielkiej powierzchni każdy znajdzie coś dla siebie.
- Słowenia wyróżnia się różnorodnym krajobrazem. W przypadku tego kraju powiedzenie "małe jest piękne" naprawdę ma zastosowanie - mówi Agata Biernat z Wakacje.pl. Mimo to wciąż niewielu Polaków traktuje ją jako kraj docelowy podczas wakacyjnych wojaży. Większość przejeżdża przez nią podczas podróży do Chorwacji, zwiedzając po drodze jedną z atrakcji.
Słowenia - idealny kierunek na wakacje samochodem
Potencjał Słowenii doceniło wydawnictwo "Lonely Planet", które opublikowało właśnie ranking najlepszych kierunków na 2022 rok. Ten niewielki kraj jest jedynym z Europy, który znalazł się w tym roku na prestiżowej liście.
Do Lublany można bezpośrednio dolecieć ze stołecznego lotniska LOT-em. Bilety na ten kierunek to wydatek kilkuset złotych.
Słowenia to jednak świetny kierunek na podróż autem. Jest tam bliżej, niż do ukochanej przez Polaków Chorwacji, a na miejscu czeka masa atrakcji.
- Słowenia jest też znakomitą bazą wypadową do zwiedzania Chorwacji i północnych Włoch. Z Lublany do Zagrzebia dotrzemy w 2 godz., a do Wenecji - w około 2,5 godz. Nocując w jednym miejscu, podczas jednego wyjazdu możemy więc zobaczyć trzy kraje - zauważa Agata Biernat.
Co warto zobaczyć w Słowenii?
Jezioro Bled to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Europie i prawdziwy symbol Słowenii. Już w XIX wieku miejscowość stanowiła popularne uzdrowisko. Jej główną atrakcją jest mała wyspa ze średniowiecznym kościołem. Ogromne wrażenie robi także zamek, którego mury unoszą się wysoko nad lustrem wody.
Jest to najstarsza tego typu budowla w całej Słowenii. Średniowieczna twierdza należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w kraju. Punkt obowiązkowy to spacer wokół jeziora - przejście trasy zajmuje ok. 60 minut.
Jedynie 15 km od Bledu, znajduje się wyjątkowo piękny przełom rzeki Radowny, czyli 1,6-kilometrowy wąwóz Vintgar. Kończy się przy 26-metrowym wodospadzie Sum, jednym z najwyższych w Słowenii. Na turystów czekają specjalnie przygotowane ścieżki, punkty widokowe i mostki, z których można podziwiać to niezwykłe dzieło natury.
Zobacz także: Magiczne miasteczka w Europie
Słowenia to także wybrzeże Adriatyku
Małe miasteczka z dachami w kolorze ochry położone na wcinających się w Adriatyk skalistych półwyspach - to krajobraz charakterystyczny dla Chorwacji. Tymczasem znajdziemy go także w Słowenii. Piran leży na słoweńskim wybrzeżu i przypomina swoją architekturą Wenecję. Do dziś zachował się tam średniowieczny układ ulic. Spacerując nimi, co chwilę będziemy trafiać na malownicze place.
Najważniejszym z nich jest plac Tartiniego, wokół którego skoncentrowana jest zabudowa miasta. Ogromne wrażenie robią także średniowieczne mury obronne oddzielające miasto od reszty lądu.
Z kolei Izola to stare miasteczko portowe, położone na półwyspie Istria. Historia tego miejsca sięga II wieku p.n.e., gdy w okolicy Rzymianie wybudowali port Haliaetum. Turystyka rozpoczęła się tutaj na początku XIX wieku, gdy odkryto termalne źródła. Dziś znajdziemy tam liczne hotele z widokiem na morze, kluby i galerie. Latem odbywa się wiele festiwali i przedstawień ulicznych.
Słoweńskie cuda przyrody
Socza - rzeka o wręcz niewiarygodnej, turkusowej barwie - przepływa przez Włochy i Słowenię. Po pokonaniu Alp Julijskich uchodzi do Zatoki Weneckiej koło Monfalcone. Dla turystów stanowi popularny cel wycieczek - panują tu doskonałe warunki do uprawiania raftingu. To także ulubione miejsce letniego wypoczynku. Brzegi szmaragdowej rzeki oferują wspaniałe warunki do kąpieli słonecznych.
Co ciekawe, autorem planów - z 1500 roku - dotyczących ufortyfikowania tej rzeki był Leonardo da Vinci.
Nie można też nie wspomnieć o prawdziwym cudzie natury, jakim są Jaskinie Szkocjańskie. Należą do największych atrakcji Słowenii, charakteryzując się oryginalnymi formami naciekowymi oraz przepięknym kanionem rzeki Reki, który robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Od 1986 roku znajduje się on na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Słowenia i jej pyszna kuchnia
Będąc w Słowenii, koniecznie trzeba posmakować lokalnych specjałów, które łączą w sobie smaki austriackie, włoskie i węgierskie.
- To tu zjemy zlikrofi - kluski podobne do włoskich ravioli, zgnaci czy jotę - tradycyjną zupę z fasoli, ziemniaków i kiszonej kapusty w smaku przypominającą polski kapuśniak - mówi Agata Biernat.
Ceny wakacji i zasady wjazdu do Słowenii
Tydzień w trzygwiazdkowym hotelu ze śniadaniami spędzimy w listopadzie 800 zł. Za opcję z dwoma posiłkami zapłacimy 1,2 tys. zł.
Od 15 września br. przy korzystaniu z absolutnie wszystkich usług w Słowenii wymagany jest certyfikat PCT, tj. bycia zaszczepionym, ozdrowieńcem lub legitymowania się negatywnym wynikiem testu PCR.
Przy wejściu do centrów handlowych, banków, transportu publicznego, lokali gastronomicznych, instytucji medycznych, hoteli, ośrodków sportowo-rekreacyjnych, instytucji kulturalnych, muzeów itp. są każdorazowo sprawdzane certyfikaty covidowe.