Spacer po Paryżu z Chopinem. Wyjątkowa atrakcja

W Paryżu zorganizowano nową trasę turystyczną, poświęconą miejscom drogim sercu artysty. Opracowana broszurka-przewodnik "Balade Chopin" (dosł. Spacer z Chopinem) zabiera nas w podróż przez Paryż epoki romantyzmu. Projekt powstał z myślą o turystach, którzy zapragną bliżej poznać paryskie lata wielkiego kompozytora, zatem zapraszamy na spacer po Paryżu z Chopinem.

Spacer po Paryżu z Chopinem. Wyjątkowa atrakcja
Źródło zdjęć: © sxc.hu

13.07.2010 | aktual.: 14.11.2019 00:13

Fryderyk Chopin przybył do Paryża jesienią 1831 roku. To tutaj spotkał wszystkie najważniejsze postaci romantyzmu europejskiego i wkroczył w świat wielkich muzyków swojego pokolenia: Mendelssohna, Liszta i Hillera. Tu poznał George Sand - swoją wielką miłość. Tutaj także Chopin dokonał żywota. W mieszkaniu przy placu Vendôme w nocy października 1849 r. pożegnali go przyjaciele i muzyka.

Trasa spaceru prowadzi przez ścisłe centrum Paryża, po którym poruszał się Chopin. Można ją odbyć praktycznie w całości pieszo, metrem lub rowerem, korzystając np. z szeroko obecnej sieci wynajmu dwóch kółek Velib'. Zwiedzanie Paryża śladami Chopina pozwala spojrzeć na znane miejsca inaczej - przez pryzmat życia wielkiego kompozytora. Na proponowanym szlaku znajdują się:* *

Biblioteka Polska w Paryżu
Biblioteka Polska w Paryżu jest miejscem nierozerwalnie związanym z postacią Chopina! To tutaj przechowywane są nie tylko pamiątki po artyście, ale także wciąż obecny jest duch imigracji polskiej.

Arkady Pałacu Królewskiego (Palais Royal)
Pod arkadami Pałacu Królewskiegoznajdowały się luksusowe butiki, w którychstale bywał Chopin. Jego rękawiczki i kapelusze wychodziły spod ręki najlepszych rzemieślników.

Ogrody Tuileries
Tuileries były miejscem, do którego Chopin chętnie udawał się na spacery. Bywał także w nieistniejącym dziś (spalonym w 1871 r.) Pałacu Tuileries.

12, Place Vendôme
To ostatni adres, pod jakim mieszkał Chopin. Wprowadził się tu na jesieni 1849 r. i zamieszkał
w wygodnym apartamencie, którego okna wychodziły na położoney od południowej strony dziedziniec.

Kościół la Madeleine
30 października 1849 r., w tym kościele odbyła się ceremonia pogrzebowa Fryderyka Chopina. Zgodnie z życzeniem kompozytora odegrano Requiem Mozarta.

Muzeum Życia Romantycznego (Musée de la Vie Romantique)
Dawny dom malarza Ary’ego Scheffera dziś poświęcony jest pamiątkom życia romantycznego. Malarz ten pozostawił po sobie udane portrety Fryderyka Chopina.

Square d’Orléans
Pod koniec lipca 1842 r. Chopin i George Sand opuścili Nohant, w departamencie Berry
i poszukiwali mieszkania w Paryżu.George zamieszkała na pierwszym piętrze, pod numerem 5, Fryderyk zaś pod numerem 9. Dysponował niewielkim mieszkaniem, w którym mógł gościć swoich uczniów i grać.

Sala Pleyela
W przestronnych salonach Pleyela, 26 lutego 1832 r. Chopin zagrał swój pierwszy recital.

Dawna sala koncertowa Konserwatorium
Sala koncertowa w Konserwatorium jest jednym z najważniejszych miejsc na muzycznej mapie Romantycznego Paryża. Między 1832 a 1838 r. Chopin, mimo swej niechęci do występów przed szeroką publicznością, dawał tu koncerty.

Cmentarz Père Lachaise
30 października 1849 r., ciało kompozytora spoczęło w prostym grobie (IX kwartał) wraz z garścią polskiej ziemi, którą zabrał wyjeżdżając z Polski 2 listopada 1830 r. i zawsze przechowywał u siebie.

Zwiedzając natkniemy się na wiele pamiątek po Chopinie - budynki z nim związane, dokumenty, sprzęty i przedmioty, portrety. Niejednokrotnie otrzemy się też o ślady innych wielkich Polaków jak Adam Mickiewicz, czy książe Czartoryski, których losy splotły się z losami kompozytora na emigracji.

Spacerownik wydany został przez Dyrekcję ds kulturalnych Miasta Paryża z okazji Roku Chopinowskiego. Wersję polską, na bazie francuskiej, opracowało ATOUT FRANCE - Francuska Agencja Rozwoju Turystyki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)