Trwa ładowanie...

Spotkanie oko w oko z niedźwiedziem. Tego nie rób pod żadnym pozorem

Wczesna wiosna to czas, gdy spotkanie z niedźwiedziem może zakończyć się szczególnie nieszczęśliwie. Właśnie teraz na świat przychodzą młode, a obawa o potomstwo może sprowokować matkę do ataku. Przy tej sposobności Lasy Państwowe przypominają, jak należy zachowywać się w lesie, kiedy spotkamy dzikie zwierzę.

Spotkanie z tym zwierzęciem może mieć tragiczne skutki Spotkanie z tym zwierzęciem może mieć tragiczne skutki Źródło: Adobe Stock, fot: RASSUMSEN
dnd5dam
dnd5dam

Nadleśnictwo Cisna w poście udostępnionym na Facebooku opowiedziało także o niebezpiecznej sytuacji, która miała miejsce 1 marca br. ok. godz. 12. 46-letnia kobieta podczas wędrówki przez bieszczadzki las padła ofiarą niedźwiedzia.

- W okolicach miejscowości Krywe, podeszła na odległość kilku metrów od gawry niedźwiedziej. Wówczas zwierzę wyszło z legowiska i kilkakrotnie ugryzło kobietę, która by odwrócić uwagę niedźwiedzia, odrzuciła plecak. Gdy zwierzę zainteresowało się plecakiem, kobieta uciekła – tłumaczy lokalna policja. Ofiara odniosła rany szarpane dłoni i łydki oraz została dotkliwie podrapana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy weszli na Kilimandżaro. "Niezwykle wyczerpująca, ale piękna podróż"

Jak zachowywać się w lesie?

Tragiczna sytuacja z udziałem 46-latki zbiegła się w czasie z okresem, kiedy niedźwiedzie mogą być szczególnie niebezpieczne. Nadleśnictwo Cisna podkreśla, że będąc w lesie, należy szczególnie unikać gęstych zarośli, gdzie zasięg wzroku jest ograniczony. Ponadto po wszelkich zagajnikach nie powinno chodzić się w słuchawkach na uszach. Drapieżne zwierzę można usłyszeć z dużej odległości.

Kolejna ważna zasada dotyczy żywności. Nie można wyrzucać żadnych odpadków jedzenia, a to, które mamy w plecaku powinno być zapakowane na tyle szczelnie, aby jego zapach nie roznosił się po lesie.

dnd5dam

"Szczególną ostrożność zachowaj w pobliżu głośno szumiących potoków - tu też możesz zostać zaskoczony przez zwierzę. Wybierając się do lasu, zainstaluj sobie w telefonie aplikację RATUNEK. Pozwoli ci wezwać pomoc, nawet tam, gdzie nie ma zasięgu sieci" - radzą leśnicy.

Spotkanie z niebezpiecznym niedźwiedziem

Eksperci przestrzegają, że pod żadnym pozorem nigdy nie należy podchodzić do niedźwiedzia, nawet jeżeli jest to młody osobnik. Zawsze trzeba mieć na uwadze, że w pobliżu może być jego matka, której nie widzimy. Złota zasada mówi, że powinniśmy zachować spokój i powoli oddalać się od drapieżnika. Paniczna i szybka ucieczka może spowodować odruch ataku.

Pamiętaj - niedźwiedź to duży i szybki drapieżnik, a nie pluszowy miś Adobe Stock
Pamiętaj - niedźwiedź to duży i szybki drapieżnik, a nie pluszowy miśŹródło: Adobe Stock, fot: Nadia

"Jeżeli to możliwe spraw, abyś wyglądał jak najbardziej okazale (na przykład stań na kamieniu, kłodzie lub innym podwyższeniu). Jeżeli jesteś z innymi osobami, zbierzcie się razem. Nie próbuj wyciągać jedzenia i rzucać w kierunku zwierzęcia. Nie upuszczaj plecaka, ponieważ w razie ataku może on zapewnić ochronę pleców" - apelują Lasy Państwowe.

dnd5dam

Jeśli wszystkie wyżej wymienione rady zawiodą i już dojdzie do ataku, należy rzucić się na ziemię, twarzą do dołu, trzymając ręce na szyi i nie podnosić się, dopóki napastnik nie ucieknie na bezpieczną odległość. Oczywiście jak najszybciej powinno się wezwać pomoc odpowiednich służb ratunkowych i czekać na ich przybycie.

Źródło: Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Cisna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dnd5dam
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnd5dam