Trwa ładowanie...

Stado wilków w Karkonoszach. Turyści nie powinni robić jednej rzeczy

Karkonoski Park Narodowy poinformował, że po polskiej stronie żyje stado kilkunastu wilków. W związku z tym Dariusz Kuś, wicedyrektor KPN, apeluje do turystów. Czego nie powinni robić?

Po polskiej stronie Karkonoszy żyje kilkanaście wilkówPo polskiej stronie Karkonoszy żyje kilkanaście wilkówŹródło: Adobe Stock, fot: Szymon Bartosz
d1zg4nr
d1zg4nr

Z szacunków pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego wynika, że stado wilków po polskiej stronie tych gór liczy kilkanaście osobników - poinformował Dariusz Kuś, wicedyrektor KPN ds. ochrony przyrody.

Stado wilków na terenie KPN

Dariusz Kuś podkreślił, że życie tej grupy rodzinnej wilków, które zadomowiły się w polskiej części Karkonoszy, jest od trzech lat obserwowane i szczegółowo dokumentowane przez system fotopułapek.

- W tym roku jeszcze nie mamy wyników obserwacji, ale w 2023 r. urodziło się 11 młodych, z których 10 osobników przeżyło. W stadzie jest też kilka starszych osobników, więc w sumie liczy ono kilkanaście wilków - powiedział Kuś.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oblężenie Tatr. Gigantyczne tłumy na popularnym szczycie

Wyjaśnił, że stado żyje na terenie KPN i to dla wilków są tzw. obszary kluczowe, ale również w otulinie parku, ponieważ w oczywisty sposób zwierzęta "nie trzymają się administracyjnych granic".

d1zg4nr

- Ta rodzina w ogóle nie jest konfliktowa. Nie ma np. ataków na zwierzęta gospodarskie, których zresztą w okolicach parku nie ma zbyt wiele. Park współpracuje z dwoma hodowcami, którzy wypasają na obszarze parku owce i krowy. I w związku z tym wypasaniem nie było dotąd żadnych incydentów - powiedział wicedyrektor KPN.

Zaznaczył, że wilki poruszają się w naturalnym cyklu za dziką zwierzyną, która zimą i wiosną przebywa niżej, a latem i jesienią przenosi się w wyższe partie gór.

- Zrezygnowaliśmy już całkowicie z prób regulacji przez myśliwych populacji jeleniowatych, dzików czy muflonów, ponieważ bardzo dobrze tę pracę wykonują właśnie wilki. Nie odnotowujemy też na terenie parku kłusownictwa, np. zakładanych wnyków - powiedział Kuś.

karpacz, karkonosze, kościół wang Adobe Stock
Okolice Karpacza to najbardziej oblegana przez turystów część KarkonoszyŹródło: Adobe Stock, fot: Jan

Wilki a turyści

Zastępca dyrektora KPN ds. ochrony przyrody dodał, że nie ma również groźnych incydentów, czyli spotkań wilków z ludźmi.

d1zg4nr

- Jeśli ktoś nam zgłasza, że widział wilka, to zwykle dzieje się to wówczas, gdy wędruje szlakami nocą. Dlatego zwracamy uwagę, by tego nie robić po zapadnięciu zmroku, ponieważ wszystkie zwierzęta w parku muszą mieć czas, by się na tym terenie przemieścić. Innym zagadnieniem są wędrówki z psami, które zawsze powinny być na smyczy. Trzeba też pamiętać, że tylko część szlaków w parku jest dostępna dla psów - powiedział Kuś.

Specjaliści oceniają, że wilki w Karkonosze dotarły przez Bory Dolnośląskie z niemieckiej Saksonii. Stado w polskiej części tych gór nie jest jedyne, drugie żyje po czeskiej stronie. Niedawno czeskie władze informowały, że po raz pierwszy odnotowano narodziny trzech młodych osobników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zg4nr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zg4nr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj