Strajk pilotów Ryanaira. Kolejne problemy irlandzkiej linii

Piloci, którzy pracują dla Ryanaira na terenie Włoch, zapowiedzieli na grudzień pierwszy w historii irlandzkiego przewoźnika strajk. Ich decyzja wynika z braku spełnienia ustaleń, jakie wynegocjowali z niskokosztową linią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strajk wpłynie na wszystkie loty Ryanaira z Włoch, dlatego z utrudnieniami muszą się liczyć także polscy podróżni.
Strajk wpłynie na wszystkie loty Ryanaira z Włoch, dlatego z utrudnieniami muszą się liczyć także polscy podróżni. (Shutterstock.com)
WP

Miarka się przebrała. Piloci Ryanaira, którzy zatrudnieni są w bazach we Włoszech, zapowiedzieli na 15 grudnia 4-godziny strajk. Protest przewidziano na godz. 15:00. Inicjatorem akcji jest związek zawodowy Anpac, który zrzesza 280 członków, co stanowi ok. 40 proc. wszystkich pilotów Ryanaira w Italii – informuje portal Fly4free.

Przedstawiciele Anpac tłumaczą, że zdecydowali się na tak radykalny krok, ponieważ przewoźnik od wielu miesięcy nie respektuje ich żądań, mimo wcześniejszych gróźb o przeprowadzeniu strajku. Chcą m.in. prawa do reprezentowania pracowników, dyskusji na temat zabezpieczenia społecznego, wspierania rodziny (m.in. w kwestii urlopów macierzyńskich) czy rozwiązania problemu opieki społecznej i systemu planowania urlopów.

Jak przekazuje branżowy portal, strajk wpłynie na wszystkie loty Ryanaira z Włoch, dlatego z utrudnieniami muszą się liczyć także polscy podróżni. 15 grudnia między godz. 15:00 a 19:00 zaplanowano rejsy z Krakowa do Pizy, z Wrocławia do Neapolu i Palermo, a także z Modlina do Bolonii i Rzymu. Jeśli protest dojdzie do skutku, loty zostaną albo odwołane, albo będą opóźnione.

WP
Piloci w kokpicie samolotu Ryanair / Shutterstock.com
Podziel się

Ryanair nie uznaje związków zawodowych

WP

Ryanair zdaje się nie przejmować działaniami swoich pracowników. Komentuje, że regularnie otrzymuje groźby akcji protestacyjnych ze strony związków zawodowych pilotów z Włoch czy Portugalii.

To, że Ryanair nie uznaje ani nie negocjuje ze związkami zawodowymi, tworzącymi się samodzielnie w poszczególnych bazach, jest powszechnie wiadome. Linia w zamian oferuje swoim pracownikom pomoc i konsultacje ze strony wewnętrznych Rad Przedstawicieli Pracowników, które w każdej bazie odpowiadają m.in. za negocjowanie warunków umowy i wysokości pensji.

Zobacz też: Lotnisko Chopina od środka

WP
WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP