Trwa ładowanie...

Sychem - ruiny starożytnego miasta na górze Garazim

W części Palestyny administrowanej przez Izrael, znajduje się góra Garizim, a na niej ruiny starożytnego miasta Sychem. Niewielu turystów odwiedzających tej kraj ma pojęcie o istnieniu tego miejsca, choć jest niezwykle ważne dla Izraelczyków. Niewielki szczyt, o wysokości 881 m n.p.m., położony jest w historycznej krainie Samaria, między Galileą a Judeą. O górze wspominano kilkakrotnie w Starym Testamencie, jako pierwszym świętym dla Izraelitów miejscu w Ziemi Obiecanej. Na wzniesieniu, według wierzeń, Abraham miał postawić ołtarz, a Mesjasz Taheb rządził z góry światem.

Sychem - ruiny starożytnego miasta na górze GarazimŹródło: Joshua Raif / Shutterstock.com
d1h6flr
d1h6flr

W części Palestyny administrowanej przez Izrael, znajduje się góra Garizim, a na niej ruiny starożytnego miasta Sychem. Niewiele osób spoza Izraela ma pojęcie o istnieniu tego miejsca, choć jest ono bardzo ważne ze względów religijnych i historycznych. Niewielki szczyt, o wysokości 881 m n.p.m., położony jest w dawnej krainie Samaria, między Galileą a Judeą. O górze wspominano kilkakrotnie w Starym Testamencie, jako pierwszym świętym dla Izraelitów miejscu w Ziemi Obiecanej. Na wzniesieniu, według wierzeń, Abraham miał postawić ołtarz, a Mesjasz Taheb rządził z góry światem.

Początki osadnictwa w Sychem sięgają II tysiąclecia p.n.e. Od tamtego momentu na tym terenie miało miejsce wiele wydarzeń historycznych. Przywódca Abimelek założył między XIII a XI w. p.n.e. pierwsze państwo Izrael. Po podziale kraju w IX w. p.n.e. pierwszy król Izraela, Jeroboama I, ustanowił Sychem stolicą.

Ruiny starożytnego miasta na gorze Gerizim (fot. Joshua Raif / Shutterstock.com)
Ruiny starożytnego miasta na gorze Gerizim (fot. Joshua Raif / Shutterstock.com)

Ok. 330 r. p.n.e. Samarytanie wybudowali tam za zgodą Aleksandra Macedońskiego świątynię, jednak sanktuarium było wielokrotnie burzone przez Żydów, Rzymian, Bizantyjczyków i Arabów. W kolejnych stuleciach było ono odbudowywane, powstawały tam także inne miejsca kultu religijnego. Podczas wykopalisk na terenie starożytnego państwa w XX w. odkopano resztki murów obronnych sięgających 15 m wysokości, akropol oraz ruiny świątyni Baal Perita.

d1h6flr

wg

d1h6flr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h6flr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj