Trwa ładowanie...

Sychem - ruiny starożytnego miasta na górze Garazim

W części Palestyny administrowanej przez Izrael, znajduje się góra Garizim, a na niej ruiny starożytnego miasta Sychem. Niewielu turystów odwiedzających tej kraj ma pojęcie o istnieniu tego miejsca, choć jest niezwykle ważne dla Izraelczyków. Niewielki szczyt, o wysokości 881 m n.p.m., położony jest w historycznej krainie Samaria, między Galileą a Judeą. O górze wspominano kilkakrotnie w Starym Testamencie, jako pierwszym świętym dla Izraelitów miejscu w Ziemi Obiecanej. Na wzniesieniu, według wierzeń, Abraham miał postawić ołtarz, a Mesjasz Taheb rządził z góry światem.

Sychem - ruiny starożytnego miasta na górze GarazimŹródło: Joshua Raif / Shutterstock.com
de9xeix
de9xeix

W części Palestyny administrowanej przez Izrael, znajduje się góra Garizim, a na niej ruiny starożytnego miasta Sychem. Niewiele osób spoza Izraela ma pojęcie o istnieniu tego miejsca, choć jest ono bardzo ważne ze względów religijnych i historycznych. Niewielki szczyt, o wysokości 881 m n.p.m., położony jest w dawnej krainie Samaria, między Galileą a Judeą. O górze wspominano kilkakrotnie w Starym Testamencie, jako pierwszym świętym dla Izraelitów miejscu w Ziemi Obiecanej. Na wzniesieniu, według wierzeń, Abraham miał postawić ołtarz, a Mesjasz Taheb rządził z góry światem.

Początki osadnictwa w Sychem sięgają II tysiąclecia p.n.e. Od tamtego momentu na tym terenie miało miejsce wiele wydarzeń historycznych. Przywódca Abimelek założył między XIII a XI w. p.n.e. pierwsze państwo Izrael. Po podziale kraju w IX w. p.n.e. pierwszy król Izraela, Jeroboama I, ustanowił Sychem stolicą.

Ruiny starożytnego miasta na gorze Gerizim (fot. Joshua Raif / Shutterstock.com)
Ruiny starożytnego miasta na gorze Gerizim (fot. Joshua Raif / Shutterstock.com)

Ok. 330 r. p.n.e. Samarytanie wybudowali tam za zgodą Aleksandra Macedońskiego świątynię, jednak sanktuarium było wielokrotnie burzone przez Żydów, Rzymian, Bizantyjczyków i Arabów. W kolejnych stuleciach było ono odbudowywane, powstawały tam także inne miejsca kultu religijnego. Podczas wykopalisk na terenie starożytnego państwa w XX w. odkopano resztki murów obronnych sięgających 15 m wysokości, akropol oraz ruiny świątyni Baal Perita.

de9xeix

wg

de9xeix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de9xeix