Trwa ładowanie...

Sylwester 2017/18. Jak świat wita Nowy Rok?

Kiedy w Polsce jemy śniadanie, kręcimy włosy i robimy ostatnie przedsylwestrowe zakupy, to na drugim końcu świata już jest Nowy Rok. Sprawdziliśmy, kiedy witają 2018 w najbardziej odległych zakątkach globu.

Sylwester 2017/18. Jak świat wita Nowy Rok?Źródło: Shutterstock.com
d43rzzn
d43rzzn

O godz. 11 polskiego czasu północ wybiła na Samoa, Tonga i wyspach Kiribati, gdzie nowy rok witali mieszkańcy Polski, Londynu i Paryża. Jak to mozliwe? Tak nazywają się tutejsze wioski.

14 tysięcy w linii prostej od Polski znajduje się Kiritimati, największa z 33 wysp wchodzących w skład państwa Kiribati na Oceanie Spokojnym. Jest prawdziwą rekordzistką, ponieważ to także największy atol i największa wyspa koralowa na świecie (642 km kw.). To właśnie w tym zakątku Pacyfiku znajdziemy miejscowość o nazwie Poland. Poza nią na wyspie założono jeszcze trzy osady: Paris, London i... Banana. Poland znajduje się na jej zachodnim krańcu i jest zamieszkiwana przez 441 osób.

Skąd taka nazwa na drugim końcu świata? Miejscowość została tak nazwana na cześć Stanisława Pełczyńskiego, mechanika, który pracował na statku kursującym między Kiribati a San Francisco. Gdy znalazł się na wyspie, mieszkańcy mieli problem z nawadnianiem plantacji palmowych. Polak pokazał im, jak robić to prawidłowo, a wdzięczni tubylcy podziękowali mu w nietypowy sposób - nazywając osadę tak, jak jego ojczyzna. Na dodatek na wyspie powstał także kościół pw. św. Stanisława, a także zmieniono nazwę jednej z lagun na Zatokę Świętego Stanisława.

Kwadrans później Nowy Rok świętują mieszkańcy wyspy Chatham, leżącej 800 km na wschód od Nowej Zelandii.

O godz. 12:00 naszego czasu Nowy Rok witają mieszkańcy Nowej Zelandii, m.in. Wellington i Auckland.

O 13:00 szampan leje się na Kamczatce. To najbardziej wysunięta na wschód część Rosji.

O godz. 14 fajerwerki strzelają w Sydney w Australii.

W Tokio i Pekinie noworoczne świętowanie rozpoczyna się kolejno o godz. 16:00 i 17:00 polskiego czasu, później do zabawy przystępują kolejne państwa azjatyckie.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Najlepsze kierunki na zimę. Zobacz wideo!

d43rzzn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43rzzn