Trwa ładowanie...
d4kvhaw
inne
18-04-2007 10:06

Sztolnie. Góry Sowie. Kryją wiele tajemnic

Góry Sowie to niewielkie pasmo położone pomiędzy Wałbrzychem a Nową Rudą to jedne z najstarszych gór w Polsce. Budujące je gnejsowe skały liczą sobie miejscami nawet ponad miliard lat! Z racji skomplikowanej budowy geologicznej kryją w swoich wnętrzach cenne minerały. Kryją wiele tajemnic: sztolnie czy tunele.

d4kvhaw
d4kvhaw

Niewielkie pasmo położone pomiędzy Wałbrzychem a Nową Rudą to jedne z najstarszych gór w Polsce. Budujące je gnejsowe skały liczą sobie miejscami nawet ponad miliard lat! Z racji skomplikowanej budowy geologicznej kryją w swoich wnętrzach cenne minerały, jak rubiny, kwarce, ametysty, a także srebro i złoto - stąd też pierwotnie pasmo nosiło nazwę Gór Złotych (obecnie łańcuch górski o tej nazwie znajduje się ok. 15 km na południowy wschód od Kłodzka).

Najwyższym szczytem Gór Sowich jest Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Region pełen jest tajemniczych posiadłości, tuneli, sztolni oraz twierdz. Wyobraźnię poszukiwaczy skarbów co jakiś czas rozpalają wieści o rzekomych tajemniczych przejściach, odkrytych planach itp. Ponoć właśnie tutaj ukryto podczas ostatniej wojny całe złoto zrabowane z oblężonego Wrocławia. Obecnie tajemnicze podziemia można oglądać w Głuszycy i Walimiu.

TAJEMNICZE PODZIEMNE MIASTO GŁUSZYCA - KOMPLEKS OSÓWKA
Kontakt: Biuro Informacji Turystycznej.
Ul. Grunwaldzka 20, Głuszyca
tel. 074 845 62 20
faks 074 845 63 32
e-mail biuro@osowka.pl
www.osowka.pl
Dojazd: drogą nr 381 (14 km od Wałbrzycha). Otwarte codziennie w godz. 10.00-16.00, w sezonie letnim 10.00-18.00; bilet norm. 9 zł, ulg. 7 zł.

Największą tajemnicę Gór Sowich stanowi gigantyczna inwestycja III Rzeszy prowadzona pod kryptonimem \"Riese\" (\"Olbrzym\"). Tysiące górników i więźniów z pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen (w Rogoźnicy) realizowało we wnętrzu masywu górskiego Włodarz budowę fabryki bądź wielkiego laboratorium. Do dziś nie wiadomo, co zamierzano tam produkować; mówi się o rakietach V-2, broni jądrowej, a nawet o latających spodkach. Podobno akcja \"Riese\" pochłonęła ponad czterokrotnie więcej środków aniżeli budowa kwatery Hitlera w Gierłoży na Mazurach. Kompleks Osówka to najdłuższy udostępniony fragment podziemnych budowli w Górach Sowich. Posiada najbardziej wykończoną część naziemną całej inwestycji \"Riese\", uwagę przyciągają zwłaszcza dwa pomieszczenia: \"Kasyno\" oraz \"Siłownia\".

d4kvhaw

MUZEUM SZTOLNI WALIMSKICH
Ul. 3 Maja 26, Walim
tel. 074 845 73 00
e-mail muzeum@sztolnie.pl
www.sztolnie.pl
Dojazd: drogą nr 383 (12 km od Głuszycy, 21 km od Wałbrzycha). Otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, w soboty i niedziele 9.00-18.00, w sezonie letnim 9.00-19.00; bilet norm. 8 zł, ulg. 5 zł.
Do zwiedzania udostępniono część kompleksu \"Rzeczka\" o łącznej długości korytarzy ok. 500 m. Do najciekawszych fragmentów trasy należą: Wartownia, w której zobaczyć można różne eksponaty związane z inwestycją \"Riese\"; sztolnie i komory techniczne, z których jedna mierzy 11 m długości i 6 m wysokości.

d4kvhaw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kvhaw