Tajemnicza budowla w Rosji. Pojawiły się nowe informacje na jej temat
Por-Bażyn to tajemnicza budowla, znajdująca się na dalekiej Syberii, która przysparza archeologom oraz historykom wiele problemów. Wysiłki naukowców nie idą jednak na marne, bowiem dzięki ich badaniom dowiedzieliśmy się, jakie funkcje najprawdopodobniej pełnił zagadkowy obiekt.
Dotychczasowe badania wskazują, że budowla pochodzi z okolic VIII wieku. Por-Bażyn, znajduje się dokładnie na wodach jeziora Tere-Khol, kilka kilometrów od wioski Kungurtuk w południowo-wschodniej części Republiki Tuwy, która jest republiką autonomiczną w azjatyckiej części Rosji oraz niedaleko granicy z Mongolią. Najnowsze badania odnoszą się do potencjalnych sposobów wykorzystania obiektu, zbudowanego na planie czworokąta o wymiarach 215 na 162 m i zajmującego niemalże całą wysepkę.
Por-Bożyn - wyjątkowy obiekt
Na pierwszy rzut oka obiekt może kojarzyć się z fortecą, ale przypisuje mu się również inne funkcje. Zdaniem badaczy mógł być letnim pałacem, klasztorem, a nawet obserwatorium astronomicznym. Dzięki ostatnim wysiłkom poświęconym poznawaniu genezy tego miejsca archeolodzy doszli do wniosku, że najprawdopodobniej był to klasztor manichejski. Manicheizm to prąd religijno-filozoficzny stworzony w III wieku. Stanowił połączenie staroirańskiego zoroastryzmu, buddyzmu oraz chrześcijaństwa.
Znajdujące się na wyspie zabudowania obejmowały około 30 budynków rozmieszczonych wokół kompleksu składającego się z dwóch pawilonów. Zdaniem archeologów i historyków, prowadzących badania, wszystko wskazuje na to, że wewnątrz odbywały się różnego rodzaju ceremonie i wydarzenia religijne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Mówi po włosku, ma męża Włocha. Nie czuje się Sycylijką
W latach 70. VIII wieku Imperium Ujgurów pod wodzami Bögü Khagana rozpoczęło transformację religijną w kierunku manicheizmu. Działania te zostały jednak wstrzymane w 779 r., co wiązało się z powstaniem kontrmanichejskim. Twierdza Por-Bażyn została opuszczona, dając początek jednej z największych zagadek w historii Syberii, której jeszcze nie udało się całkowicie rozwikłać.
Wciąż pozostaje wiele niewiadomych
Mimo że archeolodzy posiadają już dużą wiedzę na temat budowli, wciąż pojawiają się znaki zapytania. Nie jest jasne, dlaczego obiekt został postawiony w tak odosobnionym miejscu, z dala od wszelkich szlaków handlowych.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Źródło: Focus.pl
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski