Trwa ładowanie...

Tajemnicza budowla w Rosji. Pojawiły się nowe informacje na jej temat

Por-Bażyn to tajemnicza budowla, znajdująca się na dalekiej Syberii, która przysparza archeologom oraz historykom wiele problemów. Wysiłki naukowców nie idą jednak na marne, bowiem dzięki ich badaniom dowiedzieliśmy się, jakie funkcje najprawdopodobniej pełnił zagadkowy obiekt.

Niesamowicie zagadkowe miejsce Niesamowicie zagadkowe miejsce Źródło: Wikimedia commons, fot: Por-Bajin Fortress Foundation
d1qrc4n
d1qrc4n

Dotychczasowe badania wskazują, że budowla pochodzi z okolic VIII wieku. Por-Bażyn, znajduje się dokładnie na wodach jeziora Tere-Khol, kilka kilometrów od wioski Kungurtuk w południowo-wschodniej części Republiki Tuwy, która jest republiką autonomiczną w azjatyckiej części Rosji oraz niedaleko granicy z Mongolią. Najnowsze badania odnoszą się do potencjalnych sposobów wykorzystania obiektu, zbudowanego na planie czworokąta o wymiarach 215 na 162 m i zajmującego niemalże całą wysepkę.

Por-Bożyn - wyjątkowy obiekt

Na pierw­szy rzut oka obiekt może ko­ja­rzyć się z for­te­cą, ale przy­pi­su­je mu się rów­nież inne funk­cje. Zda­niem ba­da­czy mógł być let­nim pa­ła­cem, klasz­to­rem, a nawet ob­ser­wa­to­rium astro­no­micz­nym. Dzięki ostatnim wysiłkom poświęconym poznawaniu genezy tego miejsca archeolodzy doszli do wniosku, że najprawdopodobniej był to klasztor manichejski. Manicheizm to prąd religijno-filozoficzny stworzony w III wieku. Stanowił połączenie staroirańskiego zoroastryzmu, buddyzmu oraz chrześcijaństwa.

Znajdujące się na wyspie zabudowania obejmowały około 30 budynków rozmieszczonych wokół kompleksu składającego się z dwóch pawilonów. Zdaniem archeologów i historyków, prowadzących badania, wszystko wskazuje na to, że wewnątrz odbywały się różnego rodzaju ceremonie i wydarzenia religijne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Mówi po włosku, ma męża Włocha. Nie czuje się Sycylijką

W latach 70. VIII wieku Imperium Ujgurów pod wodzami Bögü Khagana rozpoczęło transformację religijną w kierunku manicheizmu. Działania te zostały jednak wstrzymane w 779 r., co wiązało się z powstaniem kontrmanichejskim. Twierdza Por-Bażyn została opuszczona, dając początek jednej z największych zagadek w historii Syberii, której jeszcze nie udało się całkowicie rozwikłać.

d1qrc4n

Wciąż pozostaje wiele niewiadomych

Mimo że archeolodzy posiadają już dużą wiedzę na temat budowli, wciąż pojawiają się znaki zapytania. Nie jest jasne, dla­cze­go obiekt został postawiony w tak od­osob­nio­nym miej­scu, z dala od wszelkich szla­ków han­dlo­wych.

Źródło: Focus.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1qrc4n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1qrc4n