Trwa ładowanie...
d41lylc

Tajemnicze podziemia będą dostępne dla turystów. Zamek Książ otworzy je jesienią

Zamek Książ, jedna z największych atrakcji Dolnego Śląską, jeszcze w tym roku będzie przyciągał turystów nową atrakcją. Owiane legendami podziemia mają być dostępne dla odwiedzających już jesienią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamek Książ znajduje się w Wałbrzychu
Zamek Książ znajduje się w Wałbrzychu (Shutterstock.com)
d41lylc

Kilka dni temu doszło do historycznego wydarzenia - prezes zamku, Anna Żabska, podpisała umowę na zabudowę wejścia turystycznego do podziemi. Według dokumentu pierwsze grupy turystów wejdą tam już jesienią tego roku. Ręce zacierają też badacze tajemnic Dolnego Śląska.

Podziemia zamku Książ od lat pozostają zagadką. Wiele osób wierzy, że znajdują się w nich cenne skarby, choć dotychczas wszelkie próby odnalezienia ich kończyły się fiaskiem. Według historyków prawdopodobnie w zamaskowanych korytarzach ukryte zostały cenne depozyty zamkowe i muzealne, które zaginęły w wojennej zawierusze.

W latach 1944 -1945 w Książu trwała prowadzona przez hitlerowców przebudowa wojenna Rękami więźniów z obozu Gross-Rosen wykuto wtedy pod zamkiem żelbetowy schron z rozbudowaną, liczącą setki metrów siecią tuneli. Dziś sama powierzchnia znanych nam podziemi wynosi ponad 3000 m kw.

Zamek Książ to największa tego typu budowla na Dolnym Śląsku, trzecia pod względem wielkości w Polsce i jedna z najpotężniejszych w Europie twierdz. Można tu podziwiać zabytkowe wnętrza, wieżę, tarasy w stylu francuskim, park angielski, hipodrom, krytą ujeżdżalnię koni, ruiny starego zamku oraz pobliską palmiarnię. Jeśli chodzi o ukryte skarby, mówi się m.in. o ukrytym tam depozycie z Monte Cassino, a także o Archiwum Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy.

d41lylc

Zobacz też: Wakacje first minute. Oto zalety wcześniejszych rezerwacji

d41lylc

Podziel się opinią

Share

d41lylc

d41lylc