Trwa ładowanie...

Tanzania. Tłumy żegnają zmarłego prezydenta. "Mdleją z wrażenia"

Tłumy mieszkańców Tanzanii, ale także turystów zebrały się we wtorek 23 marca w Stone Town, by oddać hołd zmarłemu w ubiegłym tygodniu prezydentowi Johnowi Magufuli. - Ludzie mdleją z wrażenia, mi też się nogi ugięły - mówi w rozmowie z WP Polak, który jest na miejscu.

Kolejka do trumny zmarłego prezydenta Tanzanii - 23 marca 2021 r.Kolejka do trumny zmarłego prezydenta Tanzanii - 23 marca 2021 r.Źródło: Dawid Schwalk
d3lummq
d3lummq

John Magufuli zmarł 17 marca. "Z wielkim żalem informuję, że (...) straciliśmy naszego odważnego przywódcę, prezydenta Tanzanii Johna Pombe Josepha Magufuli, który zmarł na serce w szpitalu Mzena w Dar es Salaam, gdzie był leczony" - powiedziała w TBC ówczesna wiceprezydent Tanzanii Samia Sulhu Hassan, która dziś już pełni rolę prezydenta kraju.

Tanzania - tłumy oddają hołd zmarłemu prezydentowi

Trumnę z ciałem zmarłego prezydenta wystawiono w weekend w największym mieście w kraju Dar Es Salaam, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości żałobne. Zebrały się tysiące mieszkańców kraju. Doszło do przepychanek, a w tłumie zginęło 5 osób w tym 4 dzieci.

We wtorek 23 marca trumna trafiła do miasta Stone Town. Każdy, kto chce, może oddać hołd zmarłemu w wieku 61 lat prezydentowi. A chętnych nie brakuje.

- Właśnie czekam w kolejce do trumny z prezydentem Magufulim - mówi w rozmowie z WP Turystyka Dawid Schwalk, znany także jako "polski mnich buddyjski". - Są tutaj tysiące ludzi. Nikt nie ma maseczek i nie zachowuje żadnego dystansu.

Dawid Schwalk stał w kolejce do trumny, by złożyć hołd prezydentowi Dawid Schwalk
Dawid Schwalk stał w kolejce do trumny, by złożyć hołd prezydentowiŹródło: Dawid Schwalk

Temat zachowywania dystansu czy samego koronawirusa w Tanzanii jest kontrowersyjny, bo od maja ubiegłego roku kraj nie podaje statystyk zachorowalności na wirusa i oficjalnie uważa się, że pandemia tam nie istnieje.

d3lummq

- Trumna jest szklana - takiego widoku się nie spodziewałem - przyznał w rozmowie z nami Dawid, jak tylko doszedł do trumny. - Ludzie mdleją z wrażenia, mi też się nogi ugięły.

Polak mówi, że na miejscu widać, że Tanzańczycy jednoczą się ponad podziałami politycznymi, by oddać cześć zmarłemu prezydentowi. Niektórzy bardzo to przeżywają. - Ludzie są wstrząśnięci widokiem. Służby medyczne cały czas interweniują - dodaje.

Ludzie mdleją podczas stania w kolejce do trumny ze zmarłym prezydentem Tanzanii Dawid Schwalk
Ludzie mdleją podczas stania w kolejce do trumny ze zmarłym prezydentem TanzaniiŹródło: Dawid Schwalk

Magufuli zostanie pochowany 26 marca w swoim rodzinnym mieście w dystrykcie Chato w regionie Geita.

d3lummq

Tanzania - prezydent bagatelizował koronawirusa

Prezydent Magufuli był sceptycznie nastawiony do pandemii. Na świecie był krytykowany za sposób, w jaki podchodził do tego tematu. W jego kraju ani razu nie wprowadzono kwarantanny, a w zamian władze zalecały poleganie na sile modlitwy czy tradycyjnych metodach leczenia, takich jak inhalacje parą wodną.

Magufuli zasłynął także z tego, że zrobił testy na koronawirusa drzewu papai oraz kozie i okazało się, że oba wyszły pozytywne. Wyśmiał wtedy testy, a do kraju tłumnie zaczęli przybywać turyści. Na należącą do kraju wyspę Zanzibar codziennie przylatują goście z całego świata.

Media i opozycja twierdzą, że prezydent chorował na COVID-19 i to był prawdziwy powód jego śmierci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Anna Dereszowska: "Zanzibar obecnie bardziej przypomina polską kolonię"

d3lummq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lummq