Trwa ładowanie...
na śniegu
04-02-2010 11:23

Tatry - typowe zimowe warunki, trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki. Z powodu wiejącego
w ostatnich dniach silnego wiatru halnego, miejscami utworzyły się spore zaspy, a przy graniach
niebezpieczne nawisy śnieżne. Wejście na taki nawis może wywołać lawinę.

Tatry - typowe zimowe warunki, trzeci stopień zagrożenia lawinowegoFot: sxc.hu
d9j7btx
d9j7btx

"W czwartek na Kasprowym Wierchu leży 90 cm śniegu" - poinformowała PAP dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

Szlaki górskie są pozawiewane i nieprzetarte, a w wielu miejscach pod śniegiem występują silne oblodzenia. Pod warstwą świeżego śniegu zalega twardy, zmrożony śnieg, a miejscami szlaki są wywiane do gołego lodu.

W Tatrach obowiązuje trzeci, w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza on, że zagrożenie jest znaczne. Na wielu stromych stokach lawinę może wyzwolić już pojedynczy człowiek. Możliwe jest także samorzutne schodzenie średnich, a niekiedy dużych lawin.

Do poruszania się powyżej górnej granicy lasu raki, czekan oraz sprzęt lawinowy, czyli sonda, łopatka i detektor lawinowy są niezbędne. Wycieczki w wyższe partie Tatr wymagają dużego doświadczenia, umiejętności oceny zagrożeń w terenie oraz umiejętności posługiwania się posiadanym sprzętem.

Na Podhalu po rannych rozpogodzeniach, w miarę upływu dnia zwiększy się zachmurzenie. Temperatura maksymalna wyniesie od -4 do -2 stopni Celsjusza a wysoko w Tatrach około -11 stopni. W nocy w górach wiać będzie silny i porywisty wiatr halny, osiągający w porywach do 80 km na godzinę - zapowiadają synoptycy IMiGW.

d9j7btx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9j7btx