Trwa ładowanie...
dh1g5bv

Tatry: Zagrożenie lawinowe drugiego stopnia. Olbrzymie opadu śniegu

Sytuacja w Tatrach jest coraz bardziej niebezpieczna. Ratownicy TOPR ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tatry: Zagrożenie lawinowe drugiego stopnia. Olbrzymie opadu śniegu.
Tatry: Zagrożenie lawinowe drugiego stopnia. Olbrzymie opadu śniegu. (East News)
dh1g5bv

Ostra zima pochłonęła już Tatry. W górach spadło aż 20-30 centymetrów śniegu.

- To opad z jednej nocy. Stąd decyzja, by podwyższyć stopień zagrożenia do drugiego stopnia dla terenów powyżej 1600 metrów. Te śniegu są niestabilne. To jest taka początkowo zima. Warunki w górach są niedogodne. Dlatego odradzamy wyjścia w wyższe partie gór. Lepiej teraz przeczekać aż warunki się ustabilizują - mówi Piotr Konopka., ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Komunikat lawinowy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego informuje:

dh1g5bv

„Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.”

Obecnie występują dość niekorzystne warunki dla wędrówek. Wymagają one zdolności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i właściwego wyboru trasy na stokach stromych i średnio stromych.

Największym problemem w związku z lawinach jest ilość świeżego śniegu pochodząca z ostatnich opadów, a także siła sklejenia warstwy śnieżnej z wcześniejszą warstwą. Ze względu na wymienione czynniki może zaistnieć ryzyko ich obsunięcia.

dh1g5bv

Podziel się opinią

Share

dh1g5bv

dh1g5bv