To nie Alpy, to Polska. Magiczne miejsce w naszych górach
Szwajcaria kojarzy się z obłędnymi alpejskimi krajobrazami, które urozmaicone są malowniczymi kolejowymi wiaduktami. Także w Polsce znajdziemy zakątek do złudzenia przypominający szwajcarskie widoki.
Wyjątkowe miejsce, które jest istnym rajem dla fotografów i natychmiast przywodzi na myśl szwajcarskie klimaty, znajduje się w Beskidach. Malowniczo położony most kolejowy znajduje się w Wiśle, nad doliną potoku Łabajów.
Magiczne miejsce w polskich górach
Most łukowy, który powstał w latach 1931-33, znajduje się na linii kolejowej poprowadzonej od Goleszowa. Autorami projektu są inżynier Stanisław Saski oraz Tadeusz Mejer. Konstrukcja ma 120 m długości, a filary mają maksymalnie 25 metrów wysokości. Do dziś jest jednym z najwyższych mostów kolejowych w kraju.
Jak czytamy na slaskie.travel, linia pierwotnie miała zostać przedłużona. Tory przechodzić miały tunelem pod przełęczą Kubalonka i dochodzić do niedalekiej Istebnej, a nawet dalej, w stronę Zwardonia. Wybuch wojny pokrzyżował jednak te plany.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ogromny problem w górach. "Ludzie są kuszeni"
Jeśli wypoczywamy w Beskidzie Śląskim, warto choć przespacerować się w okolice wiaduktu. Świetnym pomysłem jest też wycieczka linią kolejową nr 191 Goleszów-Wisła Głębce. Wówczas obiekt będziemy mogli podziwiać z jeszcze innej perspektywy.
Jak czytamy na portalu wisla.pl, na tej samej linii kolejowej w Wiśle Dziechcince znajduje się podobnie zbudowany, ale znacznie mniejszy wiadukt.
Wisła - perła Beskidów
Wisła większości Polaków kojarzy się zapewne z miejscem zamieszkania polskiego skoczka narciarskiego - Adama Małysza. Na tutejszej skoczni trwają zmagania o Kryształową Kulę w ramach Pucharów Świata. Ale miasto nazywane "perłą Beskidów" oferuje dużo więcej atrakcji.
Niewątpliwym atutem jest jego położenie. Widoki na pasmo górskie Beskidu Śląskiego oraz liczne trasy spacerowe zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu. W Wiśle znajdą się też atrakcje dla miłośników pięknej architektury. Czekają na nich m.in. drewniane kościoły czy zabytkowy cmentarz.