Trwa ładowanie...

To nie żart. W Polsce stanie wieża Eiffla

Mieszkańcy rybnickiej dzielnicy Niedobczyce dopięli swego. Na jednym z rond będą mieć... wieżę Eiffla! Atrakcja inspirowana tą z Paryża uzyskała duże poparcie w budżecie obywatelskim.

Share
Wieża Eiffla w Paryżu Wieża Eiffla w Paryżu Źródło: Getty Images, fot: Sylvain SONNET
d2r4k5c

Niezwykle zaskakujący pomysł mieszkańców Niedobczyc pojawił się już w 2019 roku. Wówczas 400 osób podpisało się pod koncepcją postawienia 14-metrowej wieży Eiffla na nowym rondzie przy ul. Wodzisławskiej. Wielu wtedy pukało się w głowy twierdząc, że pomysł jest szalony.

Władze Rybnika w zasadzie nie miały zdania na ten temat. Ostatecznie pomysł nie wypalił z prostej przyczyny - nie było na to pieniędzy w miejskim budżecie.

d2r4k5c

Mieszkańcy Niedobczyc osiągnęli sukces

Mimo początkowego niepowodzenia mieszkańcy Niedobczyc nie odpuszczali. Portal rybnik.com.pl podaje, że wystartowali z nietypowym pomysłem w tegorocznym budżecie obywatelskim. Uzyskał na tyle pokaźne poparcie, że otrzyma z miasta 90 tys. zł.

Radości z tego sukcesu nie kryje Henryk Ryszka, były radny oraz jedna z osób, która mocno promuje postawienie wieży Eiffla na rondzie Niedobczyce-Paryż.

"Jestem bardzo zadowolony. Dopięliśmy swego, będzie wieża na rondzie. W zasadzie jest już gotowa, trzeba po nią pojechać" - powiedział, cytowany przez wspominany portal. - "Mamy zezwolenie od prezydenta i dokumentację".

d2r4k5c

Jak zaznaczył, instalacja ma być widoczna z daleka. Wszystko dzięki temu, że zostanie podświetlona. Na swoim profilu na FB napisał, że inwestycja zostanie zrealizowana w 2022 r.

"Jak myślicie będą wycieczki w to miejsce?" - zapytali na FB dziennikarze portalu rybnik.com.pl. Odpowiedzi są różne. Nie brakuje zachwytów, ale i negatywnych komentarzy. "No i fajnie! Będzie coś ciekawego" - napisała jedna z internautek. "To żart oczywiście, to nie może być prawda" - dodała inna.

Wieża Eiffla

Przypomnijmy, że Wieża Eiffla to symbol Paryża, a niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w mieście, a w momencie powstania była najwyższą na świecie. Obecnie mierzy 324 m (ta wysokość zmieniała się ze względu na montowaną na szczycie antenę).

d2r4k5c

Została zbudowana w 1889 roku na Wystawę Światową (dziś nazywaną Expo). Miała upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej oraz ukazać światu poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki.

Sekretny apartament na wieży Eiffla

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2r4k5c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r4k5c