Trwa ładowanie...
dhl2c9a

Tower Bridge

Największe atrakcje
Tower Bridge
Kraj
iStock
Źródło: iStock

Tower Bridge to najsłynniejszy londyński most, który jako jedyny spośród pięciu ma zwodzoną konstrukcję. Jego podnoszone skrzydła umożliwiają przepływanie po Tamizie statkom o wysokości 40 metrów nad lustrem wody.

Tower Bridge – najważniejsze informacje

Tower Bridge jest dziełem XIX-wiecznych londyńskich architektów i budowniczych – odpowiedzią na potrzebę usprawnienia transportu we wschodniej części ruchliwego miasta, które stało się ogromnym europejskim centrum przemysłowym. Budowę konstrukcji składającej się ze stali i kamienia rozpoczęto w 1886 roku i trwała ona bez większych przerw przez 8 lat, co obrazuje skalę przedsięwzięcia. Tower Bridge swoją nazwę zawdzięcza bezpośredniemu sąsiedztwu Tower of London, czyli budowli obronnej o doniosłej roli w historii Wielkiej Brytanii.

Most składa się z dwóch bliźniaczych wież połączonych kładkami na dwóch poziomach – dolnym dla pojazdów i pieszych oraz górnym tylko dla pieszych. Jego stalowa część utrzymana jest w niebiesko-białej kolorystyce, natomiast część zbudowana z kamienia nawiązuje pod względem architektonicznym do Tower of London, co było jednym z warunków budowy mostu.

Most Tower Bridge każdego dnia przekracza około 400 tysięcy podróżnych – kierowców, rowerzystów oraz pieszych. Z uwagi na ograniczenie żeglugi rzecznej po Tamizie podnoszony jest tylko 1000 razy w ciągu roku. Wnoszenie kładek trwa około 1 minuty 30 sekund. Harmonogram otwierania Tower Bridge jest na bieżąco publikowany na na stronie internetowej TB (z 24-godzinnym wyprzedzeniem). Pierwotny mechanizm parowy mostu zwodzonego został zastąpiony przez rozwiązania elektronicze.

Tower Brigde w Londynie słynie z efektownego oświetlenia, które od okazji do okazji wzbogacane jest dodatkowymi elementami, takimi jak choćby koła olimpijskie podczas igrzysk w 2012 roku. Po zakupieniu biletu wstępu można wejść do wnętrza wież, gdzie mieści się The Tower Bridge Exhibition. Bilet upoważnia również do przejścia przez kładki wyższego poziomu. Na trasie zwiedzania znajdują się wiktoriańskie maszynownie z oryginalnymi silnikami parowymi.

Londyn Tower Brigde – ciekawostki o moście

Oto kilka najciekawszych faktów związanych z budową i funkcjonowaniem London Bridge:

1. Koncepcja mostu została wybrana spośród 50 propozycji złożonych przez projektantów. Przed rozpoczęciem budowy przyjęto specjalną ustawę parlamentarną dotyczącą Tower Bridge.
2. Wysoko zawieszone kładki między wieżami wkrótce po otwarciu Tower Bridge zostały wyłączone z powszechnego użytku, ponieważ stały się miejscem obleganym przez prostytutki, kieszonkowców oraz samobójców.
3. Stalową konstrukcję mostu unosi się pod takim kątem, by maszt statku mógł się pod nią zmieścić. Od tej reguły odstępuje się tylko wówczas, gdy na podkładzie jest monracha. Wtedy kładki unoszą się maksymalnie.
4. Londyński most zwodzony pod względem budowy i roli w przestrzeni miejskiej porównywany jest z paryską wieżą Eiffla.
5. Replika Tower Bridge została zbudowana w mieście Suzhou w Chinach. Różni się od oryginału tym, że nie ma mechanizmu podnoszącego i składa się z czterech wież.

Tower Bridge
Strefa czasowa

CET (UTC 0) /CEST (UTC+1)

Waluta

funt brytyjski (GBP)

Godziny otwarcia

The Tower Bridge Exhibition: 09:30–17:00

Ceny biletów

The Tower Bridge Exhibition:
– dorośli: 9,80 GBP (8,70 GBP online),
– dzieci w wieku 5–15 lat: 4,20 GBP (3,80 GBP online),
– studenci, osoby niepełnosprawne, seniorzy (60+): 6,80 GBP (6 GBP online),
– dzieci poniżej 5. roku życia: wejście bezpłatne.
____________________________
Rezerwacji wizyty online należy dokonać najpóźniej 24 godziny przez planowanym zwiedzaniem. Wejście na górne kładki może ulec opóźnieniu w sezonie turystycznym i w dni, na które zaplanowane zostało unoszenie mostu.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhl2c9a
dhl2c9a
dhl2c9a