Trwa ładowanie...

TPN planuje stworzyć kamper park. "Polska będzie w tym roku oblegana"

Miłośników caravaningu w Polsce z roku na rok przybywa lawinowo. Mimo to w kraju wciąż brakuje odpowiedniej infrastruktury. TPN ogłosił, że planuje stworzenie parkingu dla kamperów z dostępem do wody i prądu. - Jestem pewien, że nie będzie stał pusty - mówi w rozmowie z WP Sebastian Klauz, redaktor naczelny magazynu "Polski Caravaning".

Miłośników kamperów w Polsce przybywa z roku na rok Miłośników kamperów w Polsce przybywa z roku na rok Źródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d2oa9wy
d2oa9wy

Caravaning nigdy dotąd w Polsce nie cieszył się takim zainteresowaniem, jak w ciągu ostatnich dwóch lat. Nowy trend przybrał na sile w roku 2020, kiedy pandemia koronawirusa mocno ograniczyła możliwości wyjazdowe. Polacy szukali wówczas sposobu na ominięcie restrykcji związanych z lockdownem i dlatego wielu z nich postawiło na kampery.

Caravaning w Polsce - infrastruktura daleka od ideału

Niestety, fani caravaningu w Polsce wciąż muszą się mierzyć z brakiem odpowiedniej infrastryktury kempingowej. W górach brakuje miejsc serwisowych, w których można zatankować, zrzucić szarą wodę czy opróżnić toaletę. Samochody, którymi podróżują turyści, muszą być samowystarczalne. W wielu miejscach brakuje także podłączenia do wody oraz prądu.

Jednak dzięki naciskowi ze strony stowarzyszeń zrzeszających sympatyków kamperów powstaje wiele planów na zagospodarowanie przestrzeni dla miłośników tego rodzaju wypoczynku. Być może zdumiewająca liczba kamperów, których w 2020 r. w polskich górach nie brakowało (zarówno latem, jak i zimą), skłoniła władze Tatrzańskiego Parku Narodowego do przemyśleń.

TPN planuje otwarcie parku dla kamperów

- Mamy dwie działki zlokalizowane w Zakopanem i w Kościelisku. Zleciliśmy właśnie analizę, czy na tych nieruchomościach można zlokalizować tzw. kamper park. Jak wiadomo, jest duże zapotrzebowanie na tego typu usługę. A te działki są w dobrych lokalizacjach. Dlatego analizujemy, czy nowoczesna usługa dla kamperów cieszyłaby się zainteresowaniem - mówił w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

d2oa9wy

Władze parku planują stworzenie nie tylko utwardzonego parkingu dla kamperów, ale i całej infrastruktury. Z pewnością ucieszy to tych, którzy jak dotąd nie zdecydowali się na ten rodzaj aktywności ze względu na brak dostępu do wody i prądu. TPN zapowiada także możliwość opróżnienia przenośnych toalet.

- Caravaningowcy lubią obcować z przyrodą, więc TPN zdecydował się na ukłon w ich stronę prawdopodobnie wzorem Lasów Państwowych, które w ostatnim czasie udostępniły sporo miejsc postojowych - mówi nam Sebastian Klauz, redaktor naczelny magazynu "Polski Caravaning". - Obecność kamper parków na pewno znormalizuje sytuację i ograniczy liczbę osób rozbijających kempingi na dziko. To z kolei pomoże w zapobieganiu zanieczyszczania środowiska - dodaje.

Dyrektor TPN nie ukrywa w rozmowie z mediami, że korzystanie z planowanych miejsc postojowych będzie płatne i ma stanowić dla parku dodatkowe źródło dochodów w czasie sezonu turystycznego.

d2oa9wy

- W okolicach TPN nie ma zbyt wiele miejsc postojowych, więc władze będą mogły sobie pozwolić na podyktowanie cen. Jeżeli zapowiadany przez TPN kamper park będzie miał pełną infrastrukturę, z przyłączem do prądu oraz punktem serwisowym, to jestem pewien, że nie będzie stał pusty. Polska będzie w tym roku oblegana, a liczba kamperów oraz wypożyczalni wciąż rośnie. Chętnych także przybywa lawinowo. - komentuje naczelny "Polskiego Caravaningu".

Kamper park w TPN na pewno nie w te wakacje

Nie mamy jednak dobrych wieści dla tych, którzy ożywili się na myśl o możliwości skorzystania z kamper parku w Tatrach już w najbliższe wakacje. Zapytaliśmy TPN o szczegóły związane z zapowiadaną inwestycją i dowiedzieliśmy się, że póki co pozostaje ona jedynie w sferze planów.

d2oa9wy

- Nie przewidujemy, żeby to miejsce zostało uruchomione w wakacje, bo na razie jest to jedynie pomysł. Póki co ogłosiliśmy w biuletynie informacji publicznej postępowanie na przygotowanie koncepcji "Kamper Park Jaszczurówka". Dopiero ta koncepcja zweryfikuje, czy realizacja przedsięwzięcia będzie możliwa, w jakim zakresie oraz kiedy - komentuje w rozmowie z WP Paulina Kołodziejska, Kierownik Działu Komunikacji i Wydawnictw TPN.

Wygląda na to, że miłośnicy caravaningu w górach będą musieli zaspokoić się jeszcze w tym sezonie miejscami z ograniczoną infrastrukturą albo wybrać opcję nocowania na dziko.

Wakacje kamperem za granicą

A jeśli sytuacja związana z pandemią koronawirusa pozwoli na podróże za granicę, można pokierować się np. do Chorwacji, gdzie kultura kempingowa jest znacznie lepiej rozwinięta.

 Archiwum prywatne Ewa Michno
Chorwacja 2020Źródło: Archiwum prywatne Ewa Michno

- 16 godzin drogi i jestem w raju. Uwielbiam ten kraj. Co roku jeździmy kamperem na wakacje do Chorwacji. Zawsze jest tam piękna pogoda i krystalicznie czysta woda - podsumowuje Ewa Michno z Gdańska. - Zdecydowanie wolimy jechać za granicę niż spędzać wakacje w Polsce, gdzie zazwyczaj brakuje dogodnych warunków, a pogoda jest niepewna - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2oa9wy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oa9wy