Trwa ładowanie...

Troje turystów z Polski utknęło pod Gerlachem. Pomogli im Słowacy

Troje turystów z Polski w nocy z 1 na 2 listopada utknęło pod najwyższym szczytem w Tatrach, czyli Gerlachem, po tym, jak zaskoczyły ich warunki pogodowe. Na pomoc Polakom ruszyła dziesięcioosobowa grupa słowackich ratowników górskich.

Troje turystów z Polski utknęło pod Gerlachem. Pomogli im Słowacy Troje turystów z Polski utknęło pod Gerlachem. Pomogli im Słowacy Źródło: Horská záchranná služba
d22ngov
d22ngov

Do centrali Horskiej Zachrannej Służby (HZS) będącej odpowiednikiem GOPR, w poniedziałek 1 listopada krótko po północy dotarło telefoniczne zgłoszenie o kłopotach Polaków.

Polacy utknęli w słowackich Tatrach

Z relacji słowackich ratowników wynika, że początkowo zagubieni turyści byli telefonicznie nawigowani przy użyciu współrzędnych GPS. Jednak ze względu na słabą znajomość terenu oraz złe warunki pogodowe - padający śnieg i gęstą mgłę ograniczającą widoczność - grupa Polaków (dwóch mężczyzn i jedna kobieta) nie była w stanie samodzielnie zejść.

W efekcie na pomoc turystom wyruszyła dziesięcioosobowa grupa ratowników HZS w dwóch grupach. Turyści z Polski za pomocą technik linowych zostali sprowadzeni na dół do schroniska (Śląskiego Domu), skąd dalej zostali przetransportowani do Starego Smokowca.

Słowacy zamknęli w Tatrach szlaki powyżej schronisk

Przypominamy, że od 1 listopada wysokogórskie szlaki turystyczne w słowackiej części Tatr są zamknięte dla turystów. Taki stan potrwa do połowy czerwca przyszłego roku.

d22ngov

Zakaz wędrówek szlakami powyżej schronisk górskich to nic nowego - jest wprowadzany co roku przez naszych południowych sąsiadów ze względu na ochronę przyrody oraz bezpieczeństwo turystów.

Źródło: Facebook, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj