Trwa ładowanie...

Trwa rykowisko jeleni w Bieszczadach. Drodzy turyści, to nie są niedźwiedzie!

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim trwa rykowisko, czyli okres godowy jeleni karpackich. – Wielu turystów ich odgłosy godowe myli z rykiem niedźwiedzia i nas alarmują – mówi ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR Jerzy Bujwid.

Trwa rykowisko jeleni w Bieszczadach. Drodzy turyści, to nie są niedźwiedzie!Źródło: Shutterstock.com, fot: erni
d1pc1xz
d1pc1xz

– W tym tygodniu odebraliśmy np. sygnał, że na granicy lasu w masywie Szerokiego Wierchu dwoje turystów jest zaniepokojonych. Mieli wrażenie, że w pobliżu słychać ryk niedźwiedzia. Turystów ewakuowali ratownicy górscy. Okazało się, że to były odgłosy rykowiska – opowiada Jerzy Bujwid.

Dodał, że każdego roku GOPR odbiera wiele podobnych zgłoszeń. – Przy okazji warto przypomnieć, że po zmroku nie powinno się wędrować szlakami górskimi – zauważa ratownik.

Od kilku dni przeciągłe porykiwania samców można usłyszeć o zmroku i świcie. Ich odgłosy odbijają się donośnym echem po górach. W trakcie rykowiska samce "wieńcami" uderzają także o drzewa.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Christopher P McLeod

– W czasie rykowiska byk gromadzi wokół siebie stadko łań, tzw. chmarę; toczy o nie walkę z konkurentami. W rywalizacji biorą udział tylko silne oraz zdolne do prokreacji samce. Zdarza się, że niektóre giną – przypomina rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

d1pc1xz

Rzecznik zaznacza, że "w okresie rykowiska byki mają obniżoną czujność i dzięki temu łatwiej jest je podpatrzeć". "Nad ich bezpieczeństwem czuwają jednak łanie z podporządkowanego stada" – zauważył.

Na Podkarpaciu, przede wszystkim w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, bytuje blisko 15 tys. jeleni. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w południowo-wschodniej Polsce ich populację szacowano na niespełna 100 osobników.

Relaks ponad wszystko. Poznaj niezwykłą fokę z Irlandii Płn.

d1pc1xz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pc1xz