Trwa ładowanie...

Turyści załamani sytuacją na polskim niebie. Co z wyjazdami z biurem podróży?

W związku z rozporządzeniem, które drastyczne ogranicza liczbę połączeń z Warszawy od 1 maja, turyści zastanawiają się, co z ich wyjazdami w najbliższych tygodniach. - W dalszym ciągu jest szansa na zawarcie porozumienia, ale już teraz biura podróży pracują nad alternatywnymi scenariuszami, które pozwolą zrealizować zaplanowane wyjazdy - uspokaja Agata Biernat z Wakacje.pl.

Klienci biur podróży martwią się o swoje wyjazdy w maju Klienci biur podróży martwią się o swoje wyjazdy w maju Źródło: Adobe Stock
d1owbga
d1owbga

Branża turystyczna przeżywa koszmarny czas. Najpierw pandemia, potem wojna, a teraz jeszcze paraliż polskiego nieba. Turyści, którzy zakupili bilety lotnicze lub wycieczki w biurach podróży z wylotem z Warszawy w maju, patrzą na rozwój sytuacji z rosnącym niepokojem. Na facebookowych grupach od wczoraj jest bardzo gorąco - wszyscy panikują, że wczasy zostaną odwołane i pytają, co będzie z ich wyjazdami.

Ograniczenia na warszawskich lotniskach

Przypomnijmy, że według rozporządzenia połączenia do i z warszawskich lotnisk od 1 maja mogą odbywać się jedynie między godz. 09:30 a 17:00. Pierwszeństwo wykonania mają mieć operacje lotnicze na Lotnisku Chopina. Liczba połączeń z obu warszawskich portów będzie musiała być zmniejszona z 500 do 180. Opublikowano także listę lotnisk, na które odbywać się będą loty w ramach pierwszeństwa w następującej kolejności:

Londyn - Heathrow (EGLL); Londyn - Luton (EGGW); Londyn - Stansted (EGSS); Frankfurt (EDDF); Nowy Jork (KJFK); Chicago (KORD); Paryż (LFPG); Bruksela (EBBR); Stambuł (LTFM); Rzym (LIRF); Amsterdam (EHAM); Toronto (CYYZ); Dubaj (OMDB); Incheon (RKSI); Monachium (EDDM); Rzeszów (EPRZ); Wiedeń (LOWW); Tel Awiw (LLBG); Oslo (ENGM); Zurich (LSZH); Dublin (EIDW); Kopenhaga (EKCH); Budapeszt (LHBP); Wilno (EYVI); Praga (LKPR); Bukareszt (LROP); Düsseldorf (EDDL); Barcelona (LEBL); Lizbona (LPPT); Tbilisi (UGTB); Berlin (EDDB); Szczecin-Goleniów (EPSC).

Paraliż nieba. Turyści zastanawiają się, co z wyjazdami

- Mam zaplanowany wyjazd do Chorwacji w połowie maja. Lecę liniami LOT z Gdańska, ale z przesiadką w Warszawie. Wszystkie cztery połączenia mają się odbyć poza majowymi godzinami pracy Lotniska Chopina, czyli przed godz. 9:30 lub po 17:00 - mówi pani Magda z Trójmiasta.

d1owbga

- Na liście lotnisk z pierwszeństwem - która została opublikowana w rządowym rozporządzeniu - nie ma ani Gdańska, ani lotniska, na którym ląduję w Chorwacji. Koszmar. Na razie nie mam żadnych informacji od przewoźnika, ale stresuję się, że wyjazd będę musiała odwołać. Do samej Warszawy mogę pojechać pociągiem albo samochodem, ale czy lot do Chorwacji będzie możliwy? - zastanawia się.

Z kolei pani Agnieszka jeszcze nie wykupiła wczasów, ale urlop ma zaplanowany od dawna właśnie na maj i od kilku tygodni rozgląda się za wyjazdami.

- Mieszkam w Trójmieście, ale przyznam, że oferta biur podróży z wylotem z Gdańska jest niewielka. Dlatego pod uwagę brałam wylot z Warszawy, bo stamtąd można wybrać się w więcej atrakcyjnych miejsc - tłumaczy turystyka z rozmowie z Wirtualną Polską. - Patrząc na to, co się dzieje, już mi się wszystkiego odechciało. Zaczynam się też mocno zastanawiać, czy w ogóle kupować wczasy. Kto wie, czy zaraz nie będzie problemu na innych lotniskach? - mówi pani Agnieszka.

d1owbga

Eksperci uspokajają. "Jest szansa na zawarcie porozumienia"

Dodajmy, że na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego we wtorek 26 kwietnia zostało opublikowane obwieszczenie w sprawie ogłoszenia wykazu przewoźników lotniczych i obsługiwanych przez nich tras (tych wskazanych w rozporządzeniu) i w tym wykazie nie ma czarterów, są tylko połączenia rejsowe. Nie wiadomo więc, co z wyjazdami z biurem podróży, które bazują głównie na lotach czarterowych.

- Na razie trudno określić, w jakim stopniu nowe przepisy dotkną osoby planujące wylot w maju - przyznaje Agata Biernat z Wakacje.pl.

- Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, więc w dalszym ciągu jest szansa na zawarcie porozumienia. Jeśli będzie inaczej, biura podróży zadbają o swoich klientów i zaproponują rozwiązanie. Już teraz pracują nad alternatywnymi scenariuszami, które pozwolą zrealizować zaplanowane wyjazdy - dodaje.

d1owbga

Takie działania prewencyjne prowadzi również biuro podróży ITAKA, co potwierdza Piotr Henicz.

- Z nadzieją czekamy na ostateczny rezultat rozmów ZZKRL-PAŻB. Jednocześnie w międzyczasie awaryjne rozwiązania logistycznie opracowują nasi przewoźnicy. Czekamy na wiarygodne informacje, które będziemy mogli przekazać naszym klientom. W działach operacyjnych ITAKI jesteśmy przygotowani na wypadek pojawienia się sytuacji kryzysowych związanych ze zmianą siatki połączeń - mówi Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży ITAKA oraz wiceprezes PIT.

Ekspertka Wakacje.pl zapewnia, że loty, które nie będą mogły zostać zrealizowane z Lotniska Chopina lub portu Warszawa Modlin mogą zostać przekierowane na lotniska regionalne. - Pozostajemy w stałym kontakcie z biurami podróży i naszymi klientami, których będziemy informować poprzez indywidualne komunikaty - mówi Biernat.

d1owbga

Ucierpią nie tylko przewoźnicy?

Warto podkreślić, że ewentualny paraliż polskiego nieba to problem nie tylko linii lotniczych.

- Pragnę jeszcze zwrócić uwagę, że touroperatorzy - w przeciwieństwie do linii lotniczych - ponoszą także konsekwencje finansowe za ewentualne zmiany terminu przylotu klientów do destynacji. W przypadku czarterów przesunięcie przelotu nawet o jeden dzień stanowi poważny problem dla całego łańcucha czarterowego zaplanowanego na dany sezon - wyjaśnia Piotr Henicz.

d1owbga

Lepiej wybrać lotniska regionalne? "Piłka jest nadal w grze"

O tym, że wciąż jest szansa na porozumienie z kontrolerami, przypomina także Deniz Rymkiewicz z eSky.pl. - Dyspozycje Eurocontrol są na razie prewencyjne, gdyż finalne decyzje o odwołaniu lotów jeszcze nie zapadły. Piłka jest nadal w grze i liczymy na to, że jednak nie dojdzie do omawianych sytuacji - mówi ekspert.

- Z pewnością bezpieczniej jest planować najbliższe podróże z lotnisk regionalnych, np. z Krakowa, Łodzi, Katowic, Poznania, Rzeszowa czy Lublina, choć te również mogą doświadczyć negatywnych skutków braku kontrolerów - nie ukrywa Rymkiewicz.

Ekspert zauważa, że dla osób mieszkających przy zachodniej granicy w grę wchodzi także lotnisko w Berlinie - skąd często rekomenduje loty, niezależnie od obecnej sytuacji.

d1owbga

Iwona Kołczańska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Które loty zostaną odwołane? "Plany na majówkę mogą ulec zmianie"

d1owbga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1owbga